ФОРУМЪТ НА ШУМЕН

Гражданска медия номер едно в град Шумен. В този форум шуменци могат да определят реда на актуалните теми.

Часова зона: UTC + 2 часа | Сега е 26 Ное 2020 4:08

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 416 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 23, 24, 25, 26, 27, 28  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Опити с перо
МнениеПубликувано на: 13 Мар 2009 13:09 
Нов потребител
Нов потребител
Аватар

Тук е от: 27 Фев 2009 12:26
Боли ме всичко...Страшно ме боли...
Викът тревожен, танцът на луната,
мъглата по заспалите брези,
замръзналото синьо на водата.

Градът със крехките си светлини
и с ехото на стъпки по паважа,
така непоносими ме боли,
че нямам сили в стих да го разкажа.

Болят ме равнодушните врати,
боли ме грозното, боли ме красотата
и злобата на хорските усти,
и песента, дочута през стената.

И любовта към теб до смърт боли
и любовта ми-грешност и невинност
изтръпнала от толкова беди
до болка искам мъничко взаимност.

Но най-мъчително е в утринта
след хилядите болки, безнадеждност
отново броня да си изкова
от вяра, от търпение и нежност.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 26 Авг 2009 13:32 
Дълбоко в матрицата
Дълбоко в матрицата

Тук е от: 31 Юли 2008 15:39
Един мой пост от форума на Ситроен.

Ако се вгледаш по-внимателно в постовете ми, ще забележиш, че аз не оспорвам възможността няколко величини да се навържат във формула, а адекватността на изводите, които си правим с тази формула. Ще отида и по-надалеч – винаги може да се свърже чрез математическа зависимост коя да е крива с която и да е друга.
Проблемът обаче не е там. Той е в това, че математиката от описателен апарат се е превърнала в систематологичен източник в науката. От смахнатата система на дименсиите идват тези числа 5252 и 9549. Те са просто дименсионни коефициенти и всякакви разсъждения с тях са си нищо повече от нумерология.
Точно този е проблема на съвременната наука и затова наесен издавам книга по логика и физика – точно за такива като тебе.

Бисери казваш! Ето още един…

Ще ви разкажа приказката за въртящия момент.
Това всъщност е една тъжна приказка.

Тя започва преди два века, когато на един окаян кон му се е завило свят само и само защото г-н Джеймс Уат се хванал на бас с една мина, че неговата парна машина ще извлачи повече маса от най-добрия им кон. Но това не е история за трагедията на най-добрия. Даже в по-голямата си част тя започва весело, защото тогава животът е бил ясен, спокоен и общо взето необременен от данъци.
Та същият този кон, малко преди да се пресели при душите на своите деди, е успял да извлачи 33000 паунда товар, като е използвал лост от един фут в продължение на една минута. Всеки би предал богу дух дори само като му го съобщят. Така се получили тези формули:
Relationship with torque
For a given torque, the equivalent power may be calculated. The standard equation relating torque in foot-pounds, rotational speed in RPM and horsepower is:

Изображение

Where P is power, τ is torque, and ω is rotations per minute. Outside the United States, most countries use the newton meter as the unit of torque. Most automobile specifications worldwide have torque listed in newton meters. The standard equation relating torque in newton meters, rotational speed in RPM and power in kilowatts is:

Изображение

These are based on Watt's definition of the mechanical horsepower. The constants 5252 and 9549 are rounded.5252 comes from 33,000 (ft.lbf/min) / 2π (radians/revolution),and 9549 comes from 60 (s/min) x 1000 (W/kW) / 2π (radians/revolution).

Те са малко скучни и ние ще се върнем към приказката. Само трябва да забележим числата в знаменател (отдолу на чертата).

Смъртта обаче на този кон в този момент (или по-късно – няма никакво значение) допринесла за просперитета на американската нация, която в днешни дни кара своите прекрасни големи и лъскави автомобили и всеки шофьор е абсолютно сигурен, че мощността на неговия мотор, мерена в конски сили на див мустанг и въртящият момент, мерен в паундове по стъпка на крак 40-ти номер, ще се пресекат точно на 5252 оборота в минута и цялата работа така представлява американската мечта и идилия – слънце грее, птички пеят, а президентските избори вървят с пълна пара. Ако обаче някой американец се усъмни или не дай си боже забележи, че въпросните конски сили и въртящи моменти в съответните дименсии не се срещат при надлежните 5252 оборота в минута, той тутакси изтичва до сервиза, където опитни механици за нула време решават проблема и слънцето продължава да грее, вече по-жарко, Бритни да пее, а президента е почти избран по каталог на RAL, DMC или там какъвто ползват.
Проблемът обаче идва отсам океана, където живеели малко смахнатите англичани. Те стоически понасяли постоянните дъждове и задръстванията по улиците на Лондон. Проблемът бил не че не можели да понасят собствените си проблеми, а че не можели да понесат слънцето над Калифорния – чуждото щастие. Един ден се събудили и решили, че повече така не може да продължава. Били смахнати, но не били глупави. Било им е ясно, че кралската фамилия няма нищо общо с това, нито че ще могат да спрат дъжда или намалят трафика по улиците, но били сигурни, че могат да намалят напрежението от чакането по светофарите. Така те се събрали в Гринуич и единодушно решили от този момент минутата да има 30, вместо 60 секунди. Така всички броячи по лондонските светофари започнали да броят по 30 секунди и животът в Англия станал идиличен. Поне до следващия дъжд.
Тук проблема обаче се пренася зад океана. Над слънчева Америка надвисват облаци (което не можеше литературно да кажем за Англия, понеже са си постоянно там). Американците не разбират съвсем, какво точно решение е взето в Гринуич.
Слава богу, нито една държава не е била изпепелена по този повод.
Те решават, че минутата е скъсена наполовина.
Какво толкова, ще кажете. Ами спомняте ли си коня от началото? Сега той ще може да извлачи вместо 33000, 16500 паунда и съдбата му свършва в кланицата! Американските коли веднага разбират това и започват да срещат конските сили и въртящите моменти вместо на 5252, сега на 2626 оборота. В Америка е обявено извънредно положение. Пожарни и линейки с мъка се придвижват поради ниските си обороти за да окажат първа помощ на пострадали, светофарите стават два пъти по-къси, а задръстванията – два пъти повече. Последното всъщност е без значение защото два пъти по безкрай си е пак безкрай. Този път американците решават, че не може така. С тези ниски обороти повече не може да продължава! И вземат единодушно решение да преминат на дизел.
Слънцето над Америка отново изгрява, Бритни слава богу спира да се излага, а президента спасява една оставка и праща всички бензинови коли в Ирак поради острата нужда от нещо за взривяване. Злите езици говорят, че по този повод е казал “Без бензин, ще ми вдигнат патката!” Но ние не вярваме на такива долни клюки.

Десет години по-късно, когато англичаните и американците се срещат, решават, че малко са прекалили с орязването на минутата наполовина и решават тя да има 42 секунди. Всъщност тази промяна не води до никакви последствия, освен още едно стохилядно издаване на Пътеводителя.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 31 Авг 2009 22:35 
Опитен
Опитен

Тук е от: 15 Яну 2009 23:52
Много красиво (и поучително) .Смяташ ли обаче , че точно в този форум , където си го написал , има поне двама които са го разбрали? Ама наистина разбрали...Надявам се , че има.Иначе накъде,по дяволите, отива и Америка , и Англия , и на кой въобще му пука за облаците (където и да са)?!

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 31 Авг 2009 22:56 
Цигане
Цигане
Аватар

Тук е от: 22 Яну 2009 22:25
Ще ми се да пиша тука,
че обзела ме е скука.
Обаче мойта мила муза
забегна е в "братского союза".

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 31 Авг 2009 23:34 
Напреднал
Напреднал
Аватар

Тук е от: 16 Сеп 2007 22:07
(автор на темата)
Ще ти се. Това е ясно,
трябва първо да ядеш.
И като ти стане тясно,
Почваш здраво да... (крещиш).

В тази тежка днешна криза
Аз нали съм вече чичка,
И макар и с нова риза,
пак за мене няма... (бира).

Ай, че нещо ми се нанка
Днеска кОпах два бостана.
Онзиден ограбих банка,
А пък моя взе че... (каза нещо).

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 26 Окт 2009 13:29 
12 inch
Аватар

Тук е от: 19 Сеп 2007 13:53
Аз съм джумерка,а ти си ракия
такава е наш'та орисия
Да плача ли или да вия?

Па до огано седнах
па тумбако си почесах
до акъла ти се опрях
@--->--->--------

Невинен до кокал грешен
избора днешен прави смешен
вика и роптай
седна на наш'та маса
и вика ДАЙ ДАЙ

До Newinnia Shum.bg

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 01 Ное 2009 7:14 
12 inch
Аватар

Тук е от: 19 Сеп 2007 13:53
Тъмно търсим в тъмнината,
не намираме светлината.
Лъжа блясва в лъжата,
кога ще излезе наяве светлината?
Любов губим в любовта
дръжте си я светлината,
отмятам глава и
потъвам в тъмнината.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 17 Ное 2009 13:52 
ЧЛЕНЪТ
ЧЛЕНЪТ
Аватар

Тук е от: 30 Апр 2008 10:54
Който може-да добавя :G8.gif

Тихо се сипе първия сняг
Алекс оспами форума пак
Дъртия смело иде отзад
постове бълва той до откат!....

Идеята е това да е коледния химн на форума :D

Последна промяна oksimoron на 17 Ное 2009 15:14, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 17 Ное 2009 14:16 
Форумен шут
Аватар

Тук е от: 27 Юни 2008 15:54
Извън темата/подсказка:
Окси, ша ма прощаваш, ама не е актуално - Алекс вече е в архива на спамерите. :G8.gif

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 17 Ное 2009 15:07 
ЧЛЕНЪТ
ЧЛЕНЪТ
Аватар

Тук е от: 30 Апр 2008 10:54
Ми промени го бе! Кой да е против?! :D

Тихо се сипе първия сняг
Алекс оспами форума пак,
Дъртия смело иде отзад,
постове бълва той до откат. (2)

Нереза май е писал пиян
ето го иде новият БАН
Шу-то тревожно тръска глава
"как е възможно, що е това?". (2)

Заро е още малък пигмей
малък пигмей пък пие кът змей,
ако ти трябва стълба помни
Заро извикай и не мисли. (2)

Спектора пак се прай на велик
иска да става той политик.
Колко си глупав Гаджет сега
тябва да бъдеш от ЦСКА. (45)

Трупъра пак във къщи седи,
темите гледа - мръщи вежди.
Спама е вреден и няма как,
мишката хваща - трие с мерак. (2)

Добо отново май е заспал,
Миксepa здраво е побеснял.
пише на лични здрави закани
Само че Добо кротко си нани.

....очакваме продължение

Последна промяна oksimoron на 18 Ное 2009 14:02, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 17 Ное 2009 23:22 
Скаут по душа
Скаут по душа
Аватар

Тук е от: 08 Окт 2007 9:06
Запа пак яко педали вътри.
"Този баир не ще ме сломи!
Мери е с мен, смело напред,
все пак нали съм велик дупевед!"...

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 01 Дек 2009 0:46 
Цигане
Цигане
Аватар

Тук е от: 22 Яну 2009 22:25
Приказка без край...

Всички вече бяха по местата си и чакаха Главния. Някой почукваше нервно с пръст по очуканата стара маса, покрита с неизбежната червена тежка плюшена покривка, останала от Предишния. "Как ли пък не си е взел и нея!?" - помисли си същия някой.

- Иде! - прошепна друг.
Отвън се чуха забързани стъпки, пантите тежко изскърцаха и на прага застана Главния.
- Да започваме! - отсече той.
- Ъъъ...на всеобщия фон при нас нещата са задоволителни.
Всички бяха на крака и аплодираха.
- Може и още - скара се Главният с престорено нервен глас. Все пак Той бе шефа и това бе едно от задълженията му.
Настъпи тишина. Всички бяха свели глави и се подсмихваха тайно. Някой намигна на друг.
- Е, това беше. - каза главния и излезе.
След минута всички вече вървяха по мрачния коридор. Навън лаеха някакви кучета.
- Чиба, марш! - не се сдържа господин Никой.
Двама -трима се спряха и го погледнаха.
- Е, какво пък!? - разпери широко ръце.
- Нищо, хайде.
Бяха навън, ръкуваха се и тръгнаха в различни посоки. Главният ги наблюдваше някъде в тъмното. Сам.
- И това свърши - каза си той и тръгна към вкъщи.

Гъст дим се стелеше над неизмазаните къщи. Главният погледна нагоре. Комините пушеха някак уютно. Тук-там се чуваше някой да псува пред телевизора.
Вървеше. Неусетно бе стигнал до собствената си къща.
- И това свърши. - каза си още веднъж и прекрачи прага.

Настъпи тишина.
- Майка ти... - провикна се поредния телеманяк.
Идилията беше пълна, кучетата си лаеха...

Извън темата/подсказка:
"Приказка без край..." е провокирана от една констатация на зам.-кмета на Община Велики Преслав, инж. Красимир Попов. Цитат от вестник "Седмица":
"Като задоволително определя състоянието на пътната инфраструктура в община Велики Преслав на фона на общото финансово състояние на държавата зам.-кметът на Общината инж. Красимир Попов в информация до председателя на Общинския съвет..."
С две думи: мижай да те лъжем.

...керванът си върви.

Последна промяна bobo на 01 Дек 2009 15:57, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 01 Дек 2009 1:57 
Ветеран
Ветеран

Тук е от: 23 Май 2009 13:21
...Само едно от кучетата лежеше под една стара, ръждясала шкода с откраднати номера, и не лаеше.
Главният дори не подозираше за това.
Ганчо, както го наричаха бабите от блока, които всяка сутрин му хвърляха по нещо за хапване с надеждата да ги пази от телефонни измамници, беше кръстоска между „улична кралица” и домашен пекинез. Беше добро куче.
Малко преди да легне под шкодата, Ганчо се прокрадваше зад гърба на главния, когото следеше от доста време, опитвайки се да остане незабелязан, и вече беше сигурен, че мисията му е успешна.
„Той е.” – помисли си Ганчо, и се почеса с късото краче зад ухото. – „Това е тоя, дето пише по форумите против нас, уличните кучета. Само че, дори не подозира с какво се е захванал.”
Кучето захапа един поизсъхнал остатък от франзела, който беше по-твърд от кучешки зъб, и отпусна глава на предните си лапи. Беше време за сън, а и както батковците от улицата го бяха учили, „утрото е по-мъдро от вечерта”.
*
На следващата сутрин.
*
Главният заключи вратата, и провери два пъти дали няма да се отвори. Не се отвори.
Обърна се и тръгна надолу по стъпалата, мъкнейки след себе си дебелия си гъз. Тази сутрин му тежеше доста.
„Трябва газ да зареждам сега”, помисли си той, и натисна копчето от дистанционното. Колата го поздрави.
Главният посегна да отвори вратата, и изведнъж замръзна.
„Не може да бъде...” – каза си той, и почувства ужас, какъвто не беше изпитвал през последните 20 години. Дали наистина беше това, което си мислеше?!
Ганчо го видя и хукна да бяга. Имаше защо.
Главният отлепи левия си крак от земята, затвори лявото си око, и с присвито дясно – погледна. Гледката беше ужасна и миризлива...
Ганчо вече се беше излегнал под шкодата и не можеше да спре да се смее. „Видя ли сега, като пишеш по форумите, нека ти се връща, дебелак с дебелак...” – помисли си кучето, и звучно пръцна. Беше доволен от добре свършената работа.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 15 Дек 2009 15:45 
Опитен
Опитен
Аватар

Тук е от: 27 Ное 2009 12:54
КОГАТО Е СТУДЕНО –
МИСЛЯ СИ
ЗА ТЕБЕ…
ЗА ЗАСКРЕЖЕНА УЛИЦА И
КИПНАЛ СНЯГ
ПОД УЛИЧНАТА ЛАМПА,
САМОТНАТА ТИ
ФИГУРА
ПОД НЕЯ…
ЗА ТЕБ СИ МИСЛЯ,
КОГАТО Е СТУДЕНА ВЕЧЕР…
А КОГАТО ЛЯТОТО Е ЖЕЖКО
И РИБИТЕ В РЕКАТА
ВРЯТ ПОД СЛЪНЦЕТО –
ЗА ТЕБ СИ МИСЛЯ….
И ЗА РЕЧЕН БРЯГ,
ЗА КОЙТО БЯХМЕ САМО:
НЯКАКЪВ АДАМ.И
НЕГОВАТА ЕВА…
И КОГАТО ВЪРХУ ПЕЙКАТА НАВЪН
СЕ ЛЕЕ ЗЛАТНА ШУМА,
ВНЕЗАПНО ТАМ Й ЛИПСВА
ДА ТЕ НАРИСУВАМ…
ПРЕЗ ПРОЛЕТТТА НАПРИМЕР
НЕПРЕМЕННО
ТРЯБВА
ОРАНЖЕВО ПОЛЕ ОТ
МИНЗУХАРИ,
ЗА ДА МОГА ДА ПОСПРА И
ДА СЕ ГРЕЯ…
ВСЪЩНОСТ – МИСЛЯ ВИНАГИ –
ЗА ТЕБ СИ МИСЛЯ…
ИЗГЛЕЖДА, ЧЕ МИ ЛИПСВАШ….

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 24 Дек 2009 10:00 
Дълбоко в матрицата
Дълбоко в матрицата

Тук е от: 15 Апр 2008 9:12
Сиво слънце грее
площадът пустее
пъстри лайновози
карат по сиви коловози.
Возят лайна.

Мъри Чепа,запомнено от Сафъкейшън
(Публикувам го от негово име, за което имам разрешението му. Надявам се, че този път няма да отнеса предупреждение.)

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 416 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 23, 24, 25, 26, 27, 28  Следваща
Бърз отговор

Часова зона: UTC + 2 часа | Сега е 26 Ное 2020 4:08

Информация за текущата активност

Регистрирани потребители на линия: Bing [Bot], Google [Bot]

Не можете да пускате нови теми
Можете да отговаряте на теми
Не можете да променяте собствените си мнения
Не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене: