ФОРУМЪТ НА ШУМЕН

Гражданска медия номер едно в град Шумен. В този форум шуменци могат да определят реда на актуалните теми.

Часова зона: UTC + 2 часа | Сега е 25 Май 2020 3:41

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 10 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Препоръка
МнениеПубликувано на: 06 Дек 2012 15:09 
~~~~
~~~~

Тук е от: 06 Апр 2008 8:12
(автор на темата)
Понякога...да си призная, честичко, ми искат препоръка. За разни неща и човеци..
Понякога...да си призная честичко, ми се налага да пиша препоръки.

Днес ми поискаха за осиновяване. Щеше ми се да мога да споделя вълнението, което изпитах, сълзите, които усетих и радостта, че една бъдеща мама /дълбоко вярвам, че ще бъде/ може да каже - 'Сърцето ми го иска! То ме чака нейде! '
Сигурно думите й са ме разтърсили, дори не знаех как се прави точно такава препоръка, но още виждам блясъка в очите й. И надеждата.

После изписах два листа с добри думи..
И се върнах във форума... да изчета не толкова добри, даже жлъчни...

ЕЖ /нейде/ нещо К. Да захапе, да изплюе..Ей тъй...по навик...

И, за да е тема:

Случвало ли ви се е да давате/пишете препоръка и правили ли сте го с чисто сърце?
Какви са мотивите да подкрепите някой за работа или нещо друго?
Има ли на кого да се обадите да го направи за вас, ако се наложи и имате ли очи да го поискате...примерно...?

И...каквото ви дойде наум...по темата и извън нея...
Все пак сме в 'разни работи'..

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Препоръка
МнениеПубликувано на: 06 Дек 2012 18:04 
№14
№14
Аватар

Тук е от: 15 Дек 2007 13:00
Много, много искам при кандидатстване за каквато и да е работа да се изисква задължителна препоръча от всички предишни работодатели.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 06 Дек 2012 18:11 
Дълбоко в матрицата
Дълбоко в матрицата
Аватар

Тук е от: 15 Яну 2007 14:01
Oсобено от осъдени за неплатени заплати :O01.gif

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 06 Дек 2012 18:14 
Дълбоко в матрицата
Дълбоко в матрицата
Аватар

Тук е от: 13 Яну 2010 13:12
Амапола, този път не си в час. Спокойно един работодател може да проучи кандидатът за работа. Щом могат да се наговорят за заплатите в региона, значи си и говорят.
Я ми кажи каква препоръка биха ми дали от "Павел и синове" или от "Мадара" АД, при положение, че с въпросните не можахме да се изтърпим и 3 месеца?

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 06 Дек 2012 18:24 
Дълбоко в матрицата
Дълбоко в матрицата
Аватар

Тук е от: 12 Сеп 2008 10:46
Kzint написа:
Oсобено от осъдени за неплатени заплати :O01.gif

Че кой съди вече за неплатени заплати. Хората направо бият (даже убиват)
http://novinar.bg/news/rabotnitci-ubiha ... yNg==.html

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 06 Дек 2012 18:29 
<5™
<5™

Тук е от: 23 Фев 2007 16:15
Аз пиша редовно препоръки за разни университети извън България, както и за работодатели, чиито служители са били при мен като доброволци. Смятам, че са го заслужили и съм ги подписал в абсолютно ясно съзнание какво правя. Разбира се има младежи, които идват само за препоръка, но тях съм им отказвал категорично.

П.П. За любопитните - препоръките са на английски и френски и са официален документ в Европа. Не ги пиша аз на английски. :)

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 06 Дек 2012 18:38 
№14
№14
Аватар

Тук е от: 15 Дек 2007 13:00
Клониран, да, хубавото на град като нашия е, че се познаваме и като се поразпита тук-там, винаги може да се намери информация и за работник, и за работодател....за всеки.
Хора на години, с опит сме и сме си изградили някакви критерии ,за да преценяваме на кого да вярваме,и на кого не. Споменатите от теб по-горе са добре известни с методите си на работа и взаимоотношения, така че ..всеки що-годе мислещ човек ще има едно наум, когато чуе нещо казано от тях. Хубаво е да се чуят или прочетат двете страни. Затова при кандидатстване за работа има CV, но е добре да има и препоръка.

Лично аз не обичам да давам оценка и препоръка за никого, но често се налага и го правя - устно. Не обичам, защото ако на мен в някого нещо не ми харесва, то за друг това може да е положително качество. И обратното важи.

Но има една хубавица, за която такава препоръка искам да напиша, че и на Марс няма да си намери работа.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 06 Дек 2012 18:41 
Ветеран
Ветеран

Тук е от: 13 Юни 2011 20:55
Амапола, няма проблем който и да е работодател да изиска от кандидатите за работа препоръка от предишни работодатели. Също така всеки работодател е длъжен при поискване на препоръка, да даде такава в срок от 14 дни ... справка ...КТ
Чл. 128а. (Нов - ДВ, бр. 108 от 2008 г.) (1) По писмено искане на работника или служителя работодателят е длъжен да му издаде и предостави необходимите документи, удостоверяващи факти, свързани с трудовото правоотношение, в 14-дневен срок от искането.
(2) По писмено искане на работника или служителя работодателят е длъжен в срока по ал. 1 да му предостави обективна и справедлива характеристика за неговите професионални качества и за резултатите от трудовата му дейност или обективна и справедлива препоръка при кандидатстване за работа при друг работодател.
Но има някои "тънки" момента.
1. Ако служителя/работника иска да кандидатства за друга работа, докато все още е на работа. Тогава изпада в ситуация където може да изгуби сегашната си работа, и да не се класира на новата.
2.Негативна, но невярна препоръка.
Понеже няма изискване съдържанието на препоръката да не е достояние на работника служителя, то Във вторият случай, е много вероятно работника/служителя да започне съдебно дело срещу бившият си работодател по повод твърденията в препоръката, и тогава най-вероятно е делото да се спечели. Поради тази причина работодателите избягват да дават такива негативни препоръки.
В едно изречение ... ситуацията е такава, че предполага издаването на стандартно-позитивни препоръки, но неверни, с което и ги обезсмисля.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 06 Дек 2012 19:26 
~~~~
~~~~

Тук е от: 06 Апр 2008 8:12
(автор на темата)
amapola написа:
Клониран, да, хубавото на град като нашия е, че се познаваме и като се поразпита тук-там, винаги може да се намери информация и за работник, и за работодател....за всеки.
Хора на години, с опит сме и сме си изградили някакви критерии ,за да преценяваме на кого да вярваме,и на кого не. Споменатите от теб по-горе са добре известни с методите си на работа и взаимоотношения, така че ..всеки що-годе мислещ човек ще има едно наум, когато чуе нещо казано от тях. Хубаво е да се чуят или прочетат двете страни. Затова при кандидатстване за работа има CV, но е добре да има и препоръка.

Лично аз не обичам да давам оценка и препоръка за никого, но често се налага и го правя - устно. Не обичам, защото ако на мен в някого нещо не ми харесва, то за друг това може да е положително качество. И обратното важи.

Но има една хубавица, за която такава препоръка искам да напиша, че и на Марс няма да си намери работа.

Редно е препоръка да се даде при поискване!
Задължително е, препоръката да е обективна.
Със или без препоръка, не е проблем за бъдещият работодател да направи проучване за човекът , когото възнамерява да наеме и по тая причина, за по-високи длъжности, освен наличните документи на хартия, се правят по няколко интервюта.
Колкото до подсказките в кодекса на труда, те по-скоро са безполезни, когато става дума за назначаване на служители в чужди фирми. Нещо като...видяла абата, че коват вола...
За твоя случай- ти, с основание, не би дала препоръка за въпросната дама, но и тя няма да я иска от теб. дано бъдещият й работодател се поинтересува и поне да се сети да вдигне телефона...:)

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 06 Дек 2012 20:10 
Ветеран
Ветеран

Тук е от: 13 Юни 2011 20:55
Препоръка е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО се даде при ПОИСКВАНЕ, и е РЕДНО да е ОБЕКТИВНА!
Това за интервютата .... не го знаех... какво ли си говорят там?... пред камера? или зад? че и по две такива......
Чуждите фирми в които съм работил, спазват много по-добре КТ ...отколкото българските такива.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 10 мнения ] 
Бърз отговор

Часова зона: UTC + 2 часа | Сега е 25 Май 2020 3:41

Информация за текущата активност

Регистрирани потребители на линия: Bing [Bot], Google [Bot]

Не можете да пускате нови теми
Можете да отговаряте на теми
Не можете да променяте собствените си мнения
Не можете да изтривате собствените си мнения