ФОРУМЪТ НА ШУМЕН

Гражданска медия номер едно в град Шумен. В този форум шуменци могат да определят реда на актуалните теми.

Часова зона: UTC + 2 часа | Сега е 21 Авг 2019 19:28

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 11 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Цена на вода
МнениеПубликувано на: 01 Фев 2017 3:20 
<5™
<5™

Тук е от: 23 Фев 2007 16:15
(автор на темата)
Мислите ли, че цената водата ще се спре на 3.30 лв? Не, това е само началото на повишаване на цените! Колкото и да се боря в Общински съвет Шумен не мога да направя сам и ако вие хора не се защитавате. Дали ме харесвате или не няма значение, но подкрепете идеята да се защитим от този монопол. Най-елементарния анализ на икономическите показатели на ВиК оператора показват, че не само не трябва да се увеличава, а напротив рязко трябва да се намали цената на условно чистата вода ( термин е). Вчера събраната икономическа комисия разигра цирк или по-скоро трагикомедия на тема как да повишим цената и да бъдат хората информирани колко е важно. Всеки мой довод за обратното беше отхвърлен без даже да се опита да се разбере.

Най-елементарната сметка показва, че всички политически сили са се договорили в някаква заверя, вероятно да фалират ВиК оператора и да някой да купи ... друго предположение няма!

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Цена на вода
МнениеПубликувано на: 01 Фев 2017 11:46 
Титан на мисълта
Аватар

Тук е от: 22 Окт 2007 16:57
Предлагаш да се борим с монопола. Да, ама това граничи с това да се продаде ВиК на концесионери. Както навремето Енергото се превърна в Ивиен, Чес и наш'то. Борбата с монопола не е ли конкУренция? Ти искаш да си запазим ВиК-то, ама да стачкуваме, както ти - навремето?

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 02 Фев 2017 11:14 
Опитен
Опитен
Аватар

Тук е от: 25 Сеп 2007 20:57
Как предлагаш да се защитим в случая?

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 02 Фев 2017 20:10 
<5™
<5™

Тук е от: 23 Фев 2007 16:15
(автор на темата)
Утре в 11 часа ще се карам с Марков в студиото на Радио Шумен.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 02 Фев 2017 20:22 
Дълбоко в матрицата
Дълбоко в матрицата
Аватар

Тук е от: 09 Фев 2007 15:36
Мен лично не цената не ме вълнува особено, искам предлаганата услуга да е качествена, т.е водата да е чиста,безопасна и да не спира. Тъй като нито едно от тези условия не е спазено смятам увеличението за чиста подигравка от страна на самозабравили се гьонсурати, тези хора са за бой и още нещо. Най-добре наистина да се съберем цифра хора и да идем да им създадем малко дискомфорт на тези боклуци, но и идеята да има местен референдум не е лоша. Добо, колко подписа са необходими и как според теб трябда да бъде формулиран въпросът?

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: ..: Цена на вода
МнениеПубликувано на: 02 Фев 2017 20:50 
Титан на мисълта
Аватар

Ей това ме учуди
Цитат:
По време на дебатите на заседанието на Икономическа комисия стана ясно още, че въпреки реализирането на двете фази за подобряване на Водния цикъл на Шумен, загубата на вода не е намаляла и това е още една причина за исканото увеличение на цената на водата.
Източник: Шум беге.
Едното, което е, да хванете проектанта по ИСПите и да го набиете.
Другото е, да изискате загубите на ВиК за 10 години назад, за да направите сметката дали има някаква промяна в загубите на вода. Ако няма промяна в количествата загубена вода след ИСПА в сравнение с преди, то няма никаква логика да искат увеличение.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 16 Фев 2017 11:31 
Титан на мисълта
Аватар

Защо от радиото трябва да разбирам, че ще има протест за цената на водата?

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 01 Юни 2017 9:54 
Титан на мисълта
Аватар

https://www.facebook.com/tvnshumen/vide ... 333305369/

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 20 Юни 2017 12:28 
Титан на мисълта
Аватар

Добо направил и петиция. Само аз не разбрах как се гласува, ама както и да е. https://www.peticiq.com/vik_shumen

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 26 Юни 2017 7:33 
Персона грата
Персона грата

Тук е от: 31 Яну 2008 12:17
С петиции и т.н. работата няма да стане.Излизате 3-4 хиляди,като февруари 2013 година за тока и така.Оправдайте поне малко името на града уважаеми съграждани.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 20 Юли 2017 19:14 
Опитен
Опитен

Тук е от: 17 Май 2007 14:48
РАЗМИСЛИ от присъствието ми на сесията на Шуменския общински съвет от 20.07.2017 г.
Раден съм в Шумен и с малки изключения съм живял тук. За пръв път присъствам на общински съвет.
Повод беше приемането на решение дали Община Шумен приема или не приема бизнес плана на „ВиК-Шумен“ ООД, а ако сме точни – как да гласува представителят на Община Шумен при приемането на този бизнес план от асоциацията на ... . За пръв път в моя живот наблюдавах на живо обществен опит за промяна в закостенялата и добре пазена от Закона монополистична структура наречена „ВиК оператор“.
Веднага да отговоря на интересуващите се от резултата – НИЩО НЕ СЕ ПРОМЕНИ !
Интересът ми към този обществен опит за промяна в „Държавата ВиК“ датира от годината в която сложиха общ водомер на нашата жилищна кооперация и „Държавата ВиК“ започна да ме цака с цената по всички Закони на държавата Република България. Благодарение на „изобретението“ общ водомер цената на моята вода е 10% над официалната и няма юридическа възможност да оспоря тази горница.
Ще започна с това, че принципно не съм против в бизнес плана да се предвижда увеличение на цената на водата. Обаче съм крайно против в бизнес плана да се обещава под 2% намаляване на загубите на вода в мрежата, при положение, че загубите били 85% ! Не знам дали да се смея или да плача ?
Това да се смея не е добра идея, защото този смях си го плащам на „Държавата ВиК“.
КАКВО ВИДЯХ, ЧУХ и ОСЪЗНАХ на сесията на Общинския съвет (ОС) :
- спорът в ОС не е толкова за предвиденото увеличение на цената, а за това, че биснес планът дава конкретика точно по този въпрос, а многото други важни за обществото въпроси остават размити и с пожелателен характер. Затова цената е изведена като знаме на всички недоволни от „Държавата ВиК“.
- спорът в ОС на този етап е овладян – ОС всъщност няма реални лостове да въздейства на „Държавата ВиК“. Тук ще дам няколко примера : Пример 1: многократно общински съветници и Кметът поискаха „Държавата ВиК“ да обещава разни неща (че ще подготви тръжни документи за европейски пари, че периодично управителят на „Държавата ВиК“ ще информира ОС-Шумен и др.). Пример 2: С първите няколко изречения при изказването си от трибуната на ОС, управителят на „Държавата ВиК“ г-н Марков си позволи да упреква общинските съветници, обявили се срещу неговия бизнес план. Това е индикатор за институционалното място на ОС и на „Държавата ВиК“. Сега си представете как „Държавата ВиК“ и г-н Марков гледат на гражданите !
- много показателно изказване-самобичуване направи млад общински съветник от групата на ГЕРБ – каза, че на миналата сесия не бил прав, като заел позиция срещу бизнес плана. Сега вече „разбрал“ как да гласува. Е, за това съм против партиите и техните партийни решения.
- друго изказване също ме впечатли : млад общински съветник се обърна към „Държавата ВиК“ в лицето на г-н Марков и изказа възмущението си, че водата в един квартал е спряна без известие и, че живеещите в този квартал искат да си плащат водата, но ако може „Държавата ВиК“ да им сложи водомери за своя сметка, понеже жителите са икономически слаби! Е, това пак е благодарение на партийното гласуване на избори! Готов съм да закупя три водомера за семейства, които в следващите години ще си плащат редовно на „Държавата ВиК. (Така ще осигуря и изпълнението на задачата от бизнес плана за 2% намаляване на загубите на вода.)
- спорът в ОС вече даде видим резултат - „Държавата ВиК“ обяви официално кои квартали крадат най-много вода, която изрядните плащат като „загуби“. Аз за пръв път чувам за такова размърдване на „Държавата ВиК“ и съм убеден, че то е в резултат на спора в ОС. Затова общественият натиск върху прозрачността в „Държавата ВиК“ и за промяна на всички нормативни актове, създаващи неравновесие между „Държавата ВиК“ и клиентите й, трябва да продължи.
- спорът в ОС раздели общинските съветници на управляващи и опозиция, което е жалко, защото очакванията ми на наивник са други. Оказа се, по моите критерии, че най-полезна работа свърши независимият съветник г-н Драев. (Още един аргумент против партиите и техните партийни решения.)
БЛАГОДАРЯ на общинските съветници, които огласиха спора за „Държавата ВиК“ и защитиха изрядните шуменските граждани.
„Държавата ВиК“ е добре защитена със Закони, Наредби и Правилници. Тя няма нужда за снисхождението на моя ОС.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 11 мнения ] 
Бърз отговор

Подобни теми   Автор   Отговори   Преглеждания    Последно мнение 
Без вода през целия ден утре - 28.10

в Градски въпроси

Mystix

23

3372

27 Окт 2014 9:09

Къде се пълнят патрони за газирана вода с СО2?

в Общи разговори

amapola

3

1599

29 Окт 2014 6:45

Часова зона: UTC + 2 часа | Сега е 21 Авг 2019 19:28

Информация за текущата активност

Регистрирани потребители на линия: Bing [Bot], Google [Bot]

Не можете да пускате нови теми
Можете да отговаряте на теми
Не можете да променяте собствените си мнения
Не можете да изтривате собствените си мнения