ФОРУМЪТ НА ШУМЕН

Гражданска медия номер едно в град Шумен. В този форум шуменци могат да определят реда на актуалните теми.

Часова зона: UTC + 2 часа | Сега е 27 Яну 2021 15:11

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 1122 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Това ДА, това НЕ!
МнениеПубликувано на: 09 Сеп 2014 21:56 
.
Аватар

Тук е от: 31 Май 2010 11:35
С всичко,имам някакъв поглед.
1.Част от стоката която се продава наистина е екологично чиста.
2.Бай Иван не ги е убил с нитрати,има комисия която изследва за количество нитрати.
3.Другите 50% са земеделски производители,има големи табели на видно място.
4.Имат Ел,кантари с валидна лепенка от мерки и теглилки,но има и контролна везна с която винаги можеш да претеглиш стоката.
5.ЗП нямат касов апарат,не издават касови бележки.
6.Не можеш да ме убедиш,че Фносните пъпежи са по вкусни от нашите.

Не работя на пазара.

Изхвърли циганите, и ще въскръснат реките, гората, вилните зони, Енергото, железниците, селата, малките градове, пазарите за зеленчуци, мелиоративното стопанство на страната и паметниците на великите българи и героите. Сигурно и още един куп неща.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 09 Сеп 2014 23:05 
Ентусиаст
Ентусиаст

Тук е от: 25 Фев 2011 19:48
Виж сега, познавам хора, които гледат продукция за продаване и знам колко изкуствена тор слагат. Възможно е да има и такива, които не торят, но честно казано съм скептичен относно бройката им. Тия комисии за изследването на нитратите са като ОДБХ, т.е. не вършат никаква работа. Че има земеделски производители съм съгласен, казах че около 50% просто са прекупвачи. Колкото до ел. кантарите-без да съм си поставял за цел да ги броя, на повечето сергии, от които съм пазарувал си теглеха с едновремешните, скрити някъде зад продукцията. ЗП не са задължени да издават касови бележки, но когато продават стоката си на лицензирани борси, тържища, складове и др.-СА ( чл. 4, т. 2 от Наредба 18 ). Не знам дали пазарът в Шумен е лицензирано тържище, но дори да приемем, че не е и за собствената си продукция ЗП не са задължени да издават касови бележки, то за цитрусовите плодове те са абсолютно задължителни. По въпроса за вкуса не искам никого да убеждавам, просто споделям опит. Пъпешът, който купих от пазара наистина беше много калпав. Не твърдя обаче, че във веригите се продават супер качествени и вкусни стоки.
П.С. Ако познаваш някой, който наистина отглежда качествена стока, дай някакви координати, за да купуваме от него. В крайна сметка форумът е, за да си помагаме.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 10 Сеп 2014 0:16 
Ветеран
Ветеран
Аватар

Тук е от: 13 Авг 2013 20:47
На пазара липсва принципа напзарната икономика - там си действа вътрешна регулация, според която цените са фиксирани в някакви граници... ако някой реши да подбие цените - лошо му се пише. Точно затова един и същи производител (от близките села до Шумен) има маса на пазара и маса да кажем в Тракията... в началото цените в кварталната маса са по-големи от тази на пазара, но скоро след това нещата се обръщат рязко :)

Колкото за големите магазини - пак помисли, дали ще си купуваш замразени гръцки и туски плодове от там...

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 10 Сеп 2014 8:32 
Форумен дух
Форумен дух
Аватар

Тук е от: 22 Яну 2007 9:58
Аз съм на същото мнение, има нещо от сорта на картелно споразумение. Никой на пазара няма право да продава дадена стока под предварително определена цена. Въпросът е кой определя тази цена, ясно е че насилствено наложена на дребните риби и на бай Иван от Салманово, който си продава доматите от градината. Факт е, че тази политика няма бъдеще и скоро пазара ще е ликвидиран. Както писах и по-горе, хората само минават покрай щандовете и си тръгват.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 10 Сеп 2014 21:41 
№14
№14
Аватар

Тук е от: 15 Дек 2007 13:00
Dobo написа:
Амапола, кажи на мен защо се случва така!

Добо, ще кажа някои от причините защо се случва така, въпреки че това няма да накара Бийтфен и bbb12 да мислят по друг начин. Не ги упреквам за начина им на мислене, нормално е всеки потребител, който няма нищо общо с производството да мисли като тях.
Вярно е ,че в Билла, Кауфланд, СВА цените на някои /не на всички/ от продуктите са доста по-ниски, отколкото на Пазара. ....За всеки производител е добър шанс да продава продукцията си в хипермаркети като горните, защото на ден /за град като Шумен/ те са консуматори на около 600-1000кг зеленчуци или плодове. За всеки производител е "добре-дошло" да продава по 600-1000кг на един-единствен купувач за малко по-ниска цена, отколкото по 50-60кг на 15 купувача. Защото това спестява време, гориво, заплата, разговори, обяснения ...нерви и т.н. Но за да станеш доставчик на хипермаркетите има доста условия. Едно от тях е да се направи промоция на продукта.Тоест производителят за известно време е принуден да продава без печалба. Но за сметка на това той си подсигурява бъдещ сигурен пазар. В случая "печеливши" са хипермаркетите, производителят/едрият/ и купувачите. Губещи са дребните производители и дребните търговци на пазара и бакалиите....но нека купувачи като Бийтфен, bbb12 не забравят, че тези промоции са временни, траят около седмица-две. След това цените влизат в нормални граници и на Пазара става по-евтино, отколкото в хипермаркетите.

Другата причина, която за мен е основна това са субсидиите за производителите на земеделска продукция. Еее, не става в единен европейски пазар субсидиите за производителите да са различни. Бийтфене и bbb12, знаете ли, че тази година гръцките производители получават 180 евро за един тон произведени дини? А българските производители на дини получават 30 лева за декар от дини. За да ви улесня в задачката ще ви кажа, че от декар дини се вадят около 4-5 тона. Тоест гръцкият производител за декар дини взема около 700 евро субсидии, а българският - 30 лева. / и още нещо, което не е към темата. тази година всеки земеделски производител в Гърция е получил по един безплатен пикап като държавна помощ/. Така че драги ми, бийтфене и bbb12, не плюйте по българските производители на пазара. Няма картелни споразумения и други глупости, които пишете. Те не са виновни. Хората на пазара се опитват да си изкарат по най-най-честен начин хляба и не заслужават обидите ви.
Като че ли дълго, накъсано и може би неясно го написах. Но дано разберете ...

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 10 Сеп 2014 21:57 
Форумен дух
Форумен дух
Аватар

Това за субсидиите на всеки е ясно... Знам, че продават на загуба и че големите вериги убиват родното производство. Но това вече е въпрос на политика и е тема на съвсем друг разговор.
Това, което е абсурдно в дадената ситуация е неадекватното поведение на търговците. Ще ти кажа какво правят продавачите на пазара - поне повечето от тях:
1. Озлобени и нацупени, с отвратително отношение към клиента, физиономии и приказки зад гърба.
2. Голяма част от тях не разрешават на клиента да си избере стоката - трябва да му напълнят с каквото хванат.
3. Като продължение на горната точка - хубавата стока е излъскана и изкарана отпред, по назад са изгнилите неща... сещате се какво се пълни.
4. Пълен абсурд е, че търговеца в края на деня ще изхвърли в казана непродадената си и вече загнила стока. В същото време след като цял ден вижда, че тя е непродаваема на въпросната цена, няма да я намали дори с 5 стотинки.
Пазарна икономика - BG вариант :lol:

За всичко това нямаш отговор, няма как и да имаш... Това е родната действителност ;)

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 11 Сеп 2014 0:44 
Ентусиаст
Ентусиаст

Beatfan е прав и нещата, които е написал нямат нищо общо със субсидиите. Аз примерно съм съгласен да платя повече за хубава българска стока, вместо да купувам гръцка или турска от веригите. Когато обаче тая българска стока е по-скъпа и по-некачествена от вносната, няма как да се получат нещата. Аз съм за българските производители и за кварталните бакалии, нека обаче насреща наистина да има отношение и качество.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 11 Сеп 2014 5:37 
№14
№14
Аватар

Тук е от: 15 Дек 2007 13:00
Beatfan написа:
Това, което е абсурдно в дадената ситуация е неадекватното поведение на търговците. Ще ти кажа какво правят продавачите на пазара - поне повечето от тях:
1. Озлобени и нацупени, с отвратително отношение към клиента, физиономии и приказки зад гърба.
2. Голяма част от тях не разрешават на клиента да си избере стоката - трябва да му напълнят с каквото хванат.
3. Като продължение на горната точка - хубавата стока е излъскана и изкарана отпред, по назад са изгнилите неща... сещате се какво се пълни.
4. Пълен абсурд е, че търговеца в края на деня ще изхвърли в казана непродадената си и вече загнила стока. В същото време след като цял ден вижда, че тя е непродаваема на въпросната цена, няма да я намали дори с 5 стотинки.

За всичко това нямаш отговор, няма как и да имаш... Това е родната действителност ;)

Амиии... хора различни, мнения различни. Въпреки че рядко ходя на пазара не съм виждала грубо отношение. Напротив всички са любезни, оставят те сам да си подбираш стоката. Това, че отпред стои лъскавата стока - нормално. Навсякъде е така, нищо нередно не виждам. Питайте Макс, че дори в Германия е така.
Колкото до хвърлянето на гнилата стока в края на деня - също нищо нередно не виждам. Бийтфен, другия път, когато ходиш до пазара забележи, че много от търговците слагат по една щайга със стока, която е труднопродаваема и е на много ниска цена. Когато в края на деня тази стока не се продаде е нормално да бъде изхвърлена. Какво нередно виждаш? Вие у вас не хвърляте ли загнилото?

bbb12 написа:
Beatfan е прав и нещата, които е написал нямат нищо общо със субсидиите. Аз примерно съм съгласен да платя повече за хубава българска стока, вместо да купувам гръцка или турска от веригите. Когато обаче тая българска стока е по-скъпа и по-некачествена от вносната, няма как да се получат нещата. Аз съм за българските производители и за кварталните бакалии, нека обаче насреща наистина да има отношение и качество.

Нямало връзка на субсидиите с цената и качеството?!?! Ти чуваш ли се какви ги говориш? Прочети пак по-горния ми пост, примера с дините и може и да ти стане ясно. Как бай Кольо от Салманово ще изкара качество и цена по-добри от тези на някой грък, при условие , че за 4 тона произведена продукция на гърка му дават 700 евро, а на бай Кольо само 30 лева? С тези 30 лева бай Кольо какво по-напред да прави - да оре ли, да купува гориво за трактора си ли, да прави ремонт на трактора ли, да плаща надници на хора да копаят ли, да плаща вода за поливане ли, да плаща торове и препарати ли , да опъва мрежи против градушки ли, да наема транспорт ,за да продава продукцията си ли....Докато на западния фермер всички тези разходи му влизат в субсидиите, то българския трябва да ги намира сам отнякъде.
Затова гръцкият бостанджия ще е на печалба дори и на 1 стотинка да продава дините си, а салманският бостанджия трябва да продава на минимум 20стотинки, за да остане нещо и за него.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 11 Сеп 2014 7:37 
.
Аватар

Тук е от: 31 Май 2010 11:35
Beatfan написа:
Ще ти кажа какво правят продавачите на пазара - поне повечето от тях:

Няма да се задълбавам в спорове но;
1.Продавачите копират клиента,ако се обърнеш към тях с усмивка те ще ти отговорят със същото.По цял ден се занимават с идиоти.
2.Няма как да си избираш,за да си избереш два домата ще прецакаш два килограма домати.

Изхвърли циганите, и ще въскръснат реките, гората, вилните зони, Енергото, железниците, селата, малките градове, пазарите за зеленчуци, мелиоративното стопанство на страната и паметниците на великите българи и героите. Сигурно и още един куп неща.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 11 Сеп 2014 11:13 
Форумен дух
Форумен дух
Аватар

-> 1. Това не е вярно. И да, по презумпция всички клиенти са идиоти, в това си прав.
-> 2. Това също не е вярно, подобни реплики и забрана има само на пазара и то не от всички търговци. Ако ми се изрепчи по тоя начин, аз лично отивам на съседна сергия или направо на друго място. В кварталните магазини и в големите вериги всеки може ако иска един час да си избира и ще си тръгне с качествени, а не изгнили и наранени зеленчуци и плодове. Подобно поведение е абсурдно и го има само при нас.

п.п. Amapola - стоката в края на деня се изхвърля, защото е била продавана на висока цена и не е била купена. Кое не е ясно, че нещо не мога да разбера? Според теб е по-добре да се изхвърли стоката, вместо да се продаде на адекватна цена?
Ако всички разсъждаваха по тоя начин, в оказиона нямаше да има нито една стока - всички щяха да си хвърлят телевизорите и хладилниците до контейнерите за смет!

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: ..: Това ДА, това НЕ!
МнениеПубликувано на: 11 Сеп 2014 23:22 
Титан на мисълта
Аватар

Тук е от: 22 Окт 2007 16:57
Като стана дума за пазара, мама ме прати да купя от някое село краставици - от пазара, ама ги питам де са произведени. Държи да не са от борсата ( прекупвачи ) . На една сергия имаше каквито тя иска. Продавача ме караше да избирам, ама на мен ми беше все тая. Казах му да слага наред. Прибрах се и гледам отделила една краставица в чинийка. Аз си седнах на компа и след 1-2 часа ми подава чинийката и около краставицата бял мухал. След малко втора такава краставица, а на другия ден цялата торба. Сергията беше тая най-близо до Мазало, а краставиците уж от Дибич ( или Мараш, не помня ).
Пък относно това, че като не могат да си продадат стоката и не намаляват абсолютно не е вярно. С почти всеки търговец на пазара можеш да се спазариш за цената. Затова си е по-добре от магазина, където обикновено цената е фиксирана. Не че в кварталните магазини не намаляват цените, когато се поразвалят плодовете и зеленчуците...

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 12 Сеп 2014 0:36 
Ентусиаст
Ентусиаст

amapola написа:
Beatfan написа:

Амиии... хора различни, мнения различни. Въпреки че рядко ходя на пазара не съм виждала грубо отношение. Напротив всички са любезни, оставят те сам да си подбираш стоката. Това, че отпред стои лъскавата стока - нормално. Навсякъде е така, нищо нередно не виждам. Питайте Макс, че дори в Германия е така.
Колкото до хвърлянето на гнилата стока в края на деня - също нищо нередно не виждам. Бийтфен, другия път, когато ходиш до пазара забележи, че много от търговците слагат по една щайга със стока, която е труднопродаваема и е на много ниска цена. Когато в края на деня тази стока не се продаде е нормално да бъде изхвърлена. Какво нередно виждаш? Вие у вас не хвърляте ли загнилото?

bbb12 написа:

Нямало връзка на субсидиите с цената и качеството?!?! Ти чуваш ли се какви ги говориш? Прочети пак по-горния ми пост, примера с дините и може и да ти стане ясно. Как бай Кольо от Салманово ще изкара качество и цена по-добри от тези на някой грък, при условие , че за 4 тона произведена продукция на гърка му дават 700 евро, а на бай Кольо само 30 лева? С тези 30 лева бай Кольо какво по-напред да прави - да оре ли, да купува гориво за трактора си ли, да прави ремонт на трактора ли, да плаща надници на хора да копаят ли, да плаща вода за поливане ли, да плаща торове и препарати ли , да опъва мрежи против градушки ли, да наема транспорт ,за да продава продукцията си ли....Докато на западния фермер всички тези разходи му влизат в субсидиите, то българския трябва да ги намира сам отнякъде.
Затова гръцкият бостанджия ще е на печалба дори и на 1 стотинка да продава дините си, а салманският бостанджия трябва да продава на минимум 20стотинки, за да остане нещо и за него.

Както казах, не говорим за цена. Съгласен съм да платя повече, но да знам защо го правя. В случая обаче, хем цената е по-висока, хем качеството е страшно по-ниско. Освен това най-големият производител на дини в Европа е българин, така че явно продукта може и да е с конкуретна цена.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 18 Дек 2014 20:19 
Титан на мисълта
Аватар

Не на копирния център на Янко Сакъзов ! Там работят 2 много красиви млади дами и дотам...

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 19 Дек 2014 15:45 
Напреднал
Напреднал

Тук е от: 06 Авг 2007 10:05
Че какво повече искаш от това? Свирки ли да ти правят?
Или си мислиш, че качеството на копието зависи от тоя, дето натиска бутоните?

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 19 Дек 2014 17:43 
Титан на мисълта
Аватар

Предадох проект по даден предмет и съм на защитата му. Казвам си презентацията и чакам някакви въпроси от преподавателя. Той ми казва : "Има в съдържанието 15 страница литература, а проекта ти има само 14 страници". Какво ? Трябваше да ги похваля ли ? Освен това каза, че от някое място нататък форматирането на текста ми липсва. Тя си играеше нещо да ми редактира текста. Оставих всичко в нейните ръце и ме издъни. Няма да отида за нещо толкова важно там ( отново ).

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 1122 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75  Следваща
Бърз отговор

Часова зона: UTC + 2 часа | Сега е 27 Яну 2021 15:11

Информация за текущата активност

Регистрирани потребители на линия: Bing [Bot], Google [Bot]

Не можете да пускате нови теми
Можете да отговаряте на теми
Не можете да променяте собствените си мнения
Не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене: