ФОРУМЪТ НА ШУМЕН

Гражданска медия номер едно в град Шумен. В този форум шуменци могат да определят реда на актуалните теми.

Часова зона: UTC + 2 часа | Сега е 29 Ное 2020 10:13

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 47 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Книгата или филмът са по-добри?
МнениеПубликувано на: 05 Яну 2009 0:36 
Дълбоко в матрицата
Дълбоко в матрицата
Аватар

Тук е от: 09 Яну 2007 0:04
Интересно ми е какво мислите (Анелия?) за филмите по Стивън Кинг. Предварително да споделя, че не съм fan(atic) на творчеството му. И все пак The Shining е класа. Не съм чел книгата, по-хубава ли е от филма?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Яну 2009 1:13 
Велосипедист
Велосипедист
Аватар

Тук е от: 11 Фев 2007 14:04
Охх, то каква дискусия се вихрила тук, аз съм изтървала. Много е различно книга/филм. Името на розата не успях да прочета заради досадните бележки под линия, но филма гледах с удоволствие. Виж, за Тери Пратчет и Дъглас Адамс съм абсолютно съгласна с yarov. Портокал с часовников механизъм и Повелителят на мухите са доста добре направени, но все пак предпочитам книгите. Особено при портокала се губеха руските думички. 1984 филмът май не успях да изгледам целия от скука, но той е и доста стар (издаден е точно 1984 :G8.gif ). Докато книгата е страхотна. За полета ще се съглася с всеобщото мнение. Дяволът носи Прада съм чела и гледала, и двете са еднакво повърхностни чиклит, само дето актрисите във филма го правят добър...
А сега за Стивън Кинг:
Някои филми ми харесват, други не. Например Stand by Me много ми хареса, докато The Mist - въобще. Книгите...изчела съм доста в тийнейджърска възраст, докато един ден не ми омръзнаха. Омръзването стана точно на бестселъра То. Наскоро се опитах да прочета The Mist, но ми беше скучна.
Други филми, които ми харесват: The Shawshenk Redemption, The Green Mile, Rose Red, донякъде Secret Window.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Яну 2009 13:34 
Ветеран
Ветеран
Аватар

Тук е от: 31 Мар 2008 20:14
Книгата "Властелинът на пръстените" на Толкин определено ми харесва повече от филма. Дава воля въображението ти да полети и да си създадеш образите и картините, така като ти си ги представяш, на база описаното от автора, докато филма е вече завършен в това отношение.
Също книгата "Шифърът на Леонардо" на Дан Браун ми хареса в пъти повече от филма. Тук имаше много детайли и интересни факти, които обстойно бяха описани, а поради липса на време във филма бяха само загатнати.
И както пишеше в един от горните постове, може би наистина си оказва влияние това дали първо си прочел книгата или си гледал филма. При мен книгите предхождаха филмите.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Яну 2009 19:12 
Дълбоко в матрицата
Дълбоко в матрицата
Аватар

Тук е от: 06 Юни 2008 1:30
За "Шифърът на Леонардо" си абсолютно права, филмът просто бледнее.

Всеки филм се вмества в определено време, сюжет и изразни средства, при книгите ограничения поне относно обема няма. Могат да се опишат герои, случки, обстановка, неща, които във филмите минават като секунди и остават незабелязани или неразбрани.

Това донякъде е плюс, защото иначе филмите биха заприличали на хилядосерийните "сапунки", където всяко действие се предхожда от обяснение какво ще се случи и всеки час от сюжета е разтеглен поне в 5 серии.

Извън темата/подсказка:
Мисля, че темата скоро ще заприлича на вечния спор за кокошката и яйцето. :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Яну 2009 0:13 
Ветеран
Ветеран
Аватар

Тук е от: 28 Окт 2007 7:41
Тъй като впечатленията ми са съвсем пресни от "9,99" на Фредерик Бегбеде и филма направен по книгата - "99 франка" предпочитам варианта на книгата.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Яну 2009 1:45 
Баш майстор
Баш майстор
Аватар

Тук е от: 08 Яну 2007 18:46
Следите остават
И книгата и филма ми харесваха страшно много преди около 20-22 години.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Яну 2009 1:38 
Focken' Koko Bryce
Аватар

Тук е от: 06 Фев 2007 22:23
The green mile - Според мен най-добрият филм правен по книга, но книгата си е по-добре.
Важи за всички изброени нагоре, с изключение на "Кръстникът" - не съм чел книгата.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Яну 2009 1:43 
Дълбоко в матрицата
Дълбоко в матрицата

Тук е от: 31 Юли 2008 15:39
Мисля, че по сюжета на "Тримата мускетари" има филми, превишаващи динамиката и интригата на изложението. :B9.gif

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Яну 2009 8:55 
Ветеран
Ветеран
Аватар

Тук е от: 31 Мар 2008 20:14
"The green mile" е невероятен филм. Ето защо след мнението на FKB се засилва желанието ми да прочета и книгата.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Яну 2009 14:06 
Опитен
Опитен
Аватар

Тук е от: 15 Авг 2007 10:47
Местоположение: Плевен, Шумен и луната (може и в обратна последователност)
Kalinkas написа:
Книгата "Властелинът на пръстените" на Толкин определено ми харесва повече от филма. Дава воля въображението ти да полети и да си създадеш образите и картините, така като ти си ги представяш, на база описаното от автора, докато филма е вече завършен в това отношение.

Хм... аз пък съм на противоположното мнение, филмът ми харесва повече, книгата ми идва детска. Иначе, като заговорихте за Стивън Кинг, любимият ми филм е по негова книга - "Сърца в Атлантида". Нямам и намерение да чета книгата, защото... Абе, гледайте филма ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Фев 2009 0:37 
Ветеран
Ветеран
Аватар

Тук е от: 28 Окт 2007 7:41
Филмът е "Зорба Гъркът" с Антъни Куин а книгата е "Алескис Зорбас" на Никос Казандзакис. Честно казано не мога да реша кое ми харесва повече книгата или филма, но май предпочитанията ми клонят към книгата...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Фев 2009 21:48 
Дълбоко в матрицата
Дълбоко в матрицата
Аватар

Тук е от: 12 Сеп 2008 10:46
Raven написа:
Kalinkas написа:
Иначе, като заговорихте за Стивън Кинг, любимият ми филм е по негова книга - "Сърца в Атлантида". Нямам и намерение да чета книгата, защото... Абе, гледайте филма ;)

НЕ, НЕ и пак НЕ! :G1.gif Филмът е може би един от най-слабите по Кинг, а книгата определено е една от най-добрите му!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Мар 2009 10:13 
Дълбоко в матрицата
Дълбоко в матрицата
Аватар

Тук е от: 23 Юни 2008 15:54
Гледала съм доста филми правени по книга и ми харесват, само дето книгите не съм чела.
Всъщност гледах веднъж 'Повелителят на крадците' и беше пълна боза, а книгата е адски инетерсна и се чете на един дъх :]
Определено при филмите се кълцат много важни моменти. А и книгата развива собственото ти въображение, докато на филм всяка картина и реакция ти идва наготово!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Мар 2009 14:11 
Напреднал
Напреднал
Аватар

Тук е от: 19 Окт 2008 11:32
Аз мога да си дам мнението за един филм. Това е "Властелинът на пръстените" .След като мноого ми харесаха първа и втора част от Властелина, попаднах на книгата на Толкин. Прочетох я на един дъх.... и като пуснаха трета част останах разочарована...толкова важни моменти ги нямаше...и т.н. Но в края на краищата филмът представя гледната точка на режисьора. А и толкова събитийна книга как да бъде обхваната в три части от филма?! А той си даде много интересна интерпретация на книгата! :B9.gif

"Пуx? - Да, Прасчо. - Нищо, просто искам да съм сигурен, че те има, Пух!"

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Мар 2009 0:52 
Напреднал
Напреднал
Аватар

Тук е от: 26 Авг 2007 8:55
Почти винаги съм оставал разочарован от филмите по любими книги, които съм чел, особено на Джон Гришам. Скоро обаче реших да пробвам филма по книга, която ми остави страхотно впечатление - "Цар плъх". Една екранизация от далечната 1965 година http://www.imdb.com/title/tt0059358/ , но направо ме порази филмът колко добре е направен Може би ми хареса толкова много защото като я четях това бяха образите, които нахлуваха в главата ми и аз я бях усетил и разбрал подобно на режисьора.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 47 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Часова зона: UTC + 2 часа | Сега е 29 Ное 2020 10:13

Информация за текущата активност

Регистрирани потребители на линия: Bing [Bot], Google [Bot]

Не можете да пускате нови теми
Не можете да отговаряте на теми
Не можете да променяте собствените си мнения
Не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене: