ФОРУМЪТ НА ШУМЕН

Гражданска медия номер едно в град Шумен. В този форум шуменци могат да определят реда на актуалните теми.

Часова зона: UTC + 2 часа | Сега е 29 Ное 2020 9:26

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 47 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Книгата или филмът са по-добри?
МнениеПубликувано на: 04 Юни 2009 17:58 
Баш майстор
Баш майстор
Аватар

Тук е от: 08 Яну 2007 18:46
Две мишки обитавали мазето на киносалон, в което се съхранявали рулоните със стари филми, с които те се прехранвали. Един ден започнали да дъвчат лентата на „Отнесени от вихъра”.
- Как е, харесва ли ти?- попитала първата мишка.
- Да ти кажа честно, повече ми хареса книгата.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Авг 2009 18:27 
№14
№14
Аватар

Тук е от: 15 Дек 2007 13:00
"Любов по време на холера" на Маркес

Не мога да преценя книгата или филма.
Книгата съм я чела преди10-15 години и е страхотна.За мен лично-най-доброто от Маркес.
Току-що изгледах филма.Много ,много хубав.Не вярвах,че може толкова добър филм да се направи по Маркес.А и пак с моя любмец-Хавиер Бардем.
Жалко е ,че книгата вече може да се намери много трудно ,поради личната забрана от Габриел Гарсия Маркес да се преиздават книгите му в България.
Но и филма е страхотен.Горещо го препоръчвам.Запа,ще ти хареса,сигурна съм.

http://www.zamunda.net/details.php?id=153396&hit=1

Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Авг 2009 10:47 
Ветеран
Ветеран
Аватар

Тук е от: 09 Фев 2007 16:41
Случаите, когато филмът е по-ценен от книгата, са редки. Но ето два класически примера от един и същи режисьор, в които литературният първоизточник бива засенчен като въздействие и естетическа значимост от киноверсията:

2001: A Space Odyssey
A Clockwork Orange

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Авг 2009 23:29 
Цигане
Цигане
Аватар

Тук е от: 22 Яну 2009 22:25
Що се отнася до Шестото клеймо на Дан Браун, то книгата определено е по-добра, но филма (Ангели и демони) се "чете" по-бързо.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Авг 2009 9:15 
Велосипедист
Велосипедист
Аватар

Тук е от: 11 Фев 2007 14:04
en4o_gorilkov, не съм особено съгласна за Портокала. Книгата съм я чела в оригинал, не знам при превода дали не се е загубило нещо. А и филмът е добър, разбира се :B4.gif

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Авг 2009 9:32 
Ветеран
Ветеран
Аватар

Тук е от: 09 Фев 2007 16:41
Е, аз не казвам, че книгата не е добра, но струва ми се, че филмът я засенчва :wink: .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Сеп 2010 21:43 
№14
№14
Аватар

Книгата "Изворът" на Айн Ранд определено е по-добра от филма. Но и филма си заслужаваше да се види.
http://www.arenabg.com/details.php?id=5 ... ed573e20aa

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Ное 2011 20:07 
№14
№14
Аватар

Отдавна и с огромно нетърпение чаках филма " Атлас сви рамене " ,направен по книгата на Айн Ранд "Атлас изправи рамене". Днес гледах първата част на филма , втората ще излезе догодина.
Книгата я четох преди година -две. Това е една от най-великите книги ,които съм чела. Затова ,може би очакванията ми за филма бяха огромни. Не съм разочарована от филма ,в никакъв случай. Изгледах го на един дъх. И имаше сцени ,които ме оставиха без дъх / влакът ,който като змия пресича планината ,минавайки за пръв път по новите релси на Риърдън:B4.gif /.
Но актрисата ,която играе Дагни Тагард ... не зная , още се чудя дали ми хареса...още хъс И трябва...Дали Анджелина Джоли , която е била на крачка да вземе ролята нямаше да я направи по-силна...?
Риардън -да , точно така си го представях ,мъж-мечта...
Аскония - докато четох книгата виждах Джони Деп в тази роля.
Трябва да се гледа филма , но като че ли е добре преди това да се прочете книгата.

http://www.p2pbg.com/index.php?page=tor ... b8f8884daa

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Дек 2011 12:24 
Дълбоко в матрицата
Дълбоко в матрицата
Аватар

Тук е от: 06 Юни 2008 1:30
"Английският пациент" - и двете! Удоволствието, оставащо след тях, има различен вкус. Филмът няма нужда от коментар. Съжалявам, че Майкъл Ондатджи е познат у нас само с тази книга и "Дивисадеро"; останалите му романи и стихове са непреведени. Разказва много увлекателно и рисува с думи.

Почти боготворях "Усещане за жена", но преди време случайно ми попадна първото издание на книгата у нас, по която е правен - "Мрак и мед" на Джовани Арпино (второто е кръстено като филма), след което изгледах и първата версия - "Ухание в мрака". И на хартия, и на екрана, италианците са много по-добри, по-земни и реални; американците съвсем типично са се лъснати и напудрили. Пачино е невероятен в ролята си, много добър, но Виторио Гасман му е абсолютно достоен съперник, без да му се се налага да показва перфектни танцови умения или да държи прочувствени и мъдри речи (ефектните моменти при Пачино). В книгата е същото.

"Вълшебният април" - определено филмът - очарователна, приятна и свежа романтична комедия (рядко ме грабват такива) с много английски хумор. Книгата на Елизабет фон Арним обаче е тромаво и скучно четиво; сякаш безкрайните разсъждения, вълнения и подробности дотежават и успяват да удавят цялата магия, романтика и всеки забавен момент.

"Двойна застраховка" - филмът от 1944 г. е класика, един ноар шедьовър. Книгата на Джеймс Кейн обаче му отстъпва леко.

A Sound of Thunder е отвратително и нагло посегателство върху чудесния разказ "Гръмна гръм" на Рей Бредбъри и искрено се надявам да не направят същото и при задаващото се филмиране на "Вино от глухарчета".

"Интервю с вампир" е един от много, много малкото филми по темата, който харесвам и мога да гледам много пъти. Поставям го на едно ниво с книгата на Ан Райс.

"Изкупление" - филмът се е получил, въпреки Кийра Найтли. Книгата на Иън Макюън обаче е много по-добра, всъщност най-доброто от него, издавано у нас.

И един филм, който видях от amapola в темата с препоръчаните - One Day. Лично аз никога не бих си причинила гледането му, защото книгата на Дейвид Никълс, по която е правен, ме отказа за известно време изобщо от четенето; по-късно разбрах, че се задава и филм. От цялата камара, която мина тази година през ръцете ми, това е най-лошата, блудкава, безидейна, клиширана книга, с неадекватни, незрели и неизпипани герои, лепнещи от лиготия или глупави диалози, излишен мелодраматизъм и дърварски хумор. Абсолютно набедена за бестселър и за "една от 10-те забележителни книги на 2010-та според читателите и критиката по света" (според корицата). Анти-книга. Изчетох й единствено на инат 430-те страници, очаквайки да се случи нещо неочаквано, стряскащо, завладяващо, грабващо вниманието. Не би ...
Вероятно екипът на филма е дал всичко от себе си и е сътворил чудо. Или сладките муцунки са туширали донякъде слабостите на книгата. Не си я причинявайте по никакъв повод.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Дек 2011 17:13 
Персона грата
Персона грата

Тук е от: 31 Мар 2007 11:03
(автор на темата)
Ей т'ва е полезен пост! :B9.gif
Един път в месеца ще напишеш нещо, ама ще е ценно. Благодаря! :B4.gif

-- Чет Дек 08, 2011 10:30 pm --

SecondShoe написа:
По подразбиране книгата винаги е по-добра. Замислям се дали съм срещал изключения. Веднага се сещам за класическите книги. По "Граф Монте Кристо" има страхотни филми, но книгата не можах да я издържа и я захвърлих след около 50 страници. Не издържах на префърцунения стил на автора.

Сега се замислям над твоя стар пост, Шу. И това го има. Стар стил, но свежа идея и фантазия... Как да не експлоатираш такова нещо и да не спечелиш от адаптацията на идеята към днешното?
:B4.gif

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Май 2012 7:01 
№14
№14
Аватар

"Bel ami" - сравнение не може да става между книгата на Мопасан и филма. Книгата се чете на един дъх , а филмът ме измъчи. Гледам ,че са го премахнали от Замунда. Дано не го връщат . Не си заслужава гледането...ще откажат тези ,които след него биха искали да прочетат новелата на Мопасан. Дори имена като Ума Търман и Робърт Патинсън не са могли да спасят филма.
Да не говоря за субтитрите - преводът е ужасен.

"Mirror Mirror" / "Огледалце, огледалце"
http://www.zamunda.net/details.php?id=311617&hit=1
Много добра и различна версия на познатата приказка. Лек , свеж ,приказен филм. Хем знаеш историята , хем ти е приятно да продължаваш да го гледаш .
Необясними са ми многото хейтърски коментари за филма.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Мар 2013 21:31 
№14
№14
Аватар

"Дървото на живота" по "Битие" на Владимир Зарев.
Определено сериалът е по-добър от книгата.
А пък Христо Шопов е върхЪТ! Той е нашичкият Хавиер Бардем! :BB05.gif :O05.gif

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Апр 2014 17:19 
Ентусиаст
Ентусиаст

Тук е от: 29 Мар 2014 22:35
По принцип според мен по-добри са винаги книгите. Така де, филми по книги има много, а книги по филми не съм чувал да има :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Апр 2014 18:43 
№14
№14
Аватар

The Wolf написа:
книги по филми не съм чувал да има :)

Веднага се сещам за "Сексът и градът" и "Туин Пийкс". Книгите са написани по филмите. Книгата по Туин Пийкс мисля, че се казваше Дневникът на Лора Палмър.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Апр 2014 21:42 
Напреднал
Напреднал

Тук е от: 19 Фев 2013 14:55
Зависи. Ако един гениален филмов режисьор, открие в някаква книга от не чак толкова гениален прозаик идея, той може да направи шедьовър. Всеки гений стъпва на нещо създадено от други.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 47 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Часова зона: UTC + 2 часа | Сега е 29 Ное 2020 9:26

Информация за текущата активност

Регистрирани потребители на линия: Bing [Bot], Google [Bot]

Не можете да пускате нови теми
Не можете да отговаряте на теми
Не можете да променяте собствените си мнения
Не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене: