ФОРУМЪТ НА ШУМЕН

Гражданска медия номер едно в град Шумен. В този форум шуменци могат да определят реда на актуалните теми.

Часова зона: UTC + 2 часа | Сега е 28 Май 2020 10:27

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 20 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: нещо интересно - Повест за Настрадин Ходжа
МнениеПубликувано на: 04 Авг 2009 22:08 
Опитен
Опитен

Тук е от: 10 Юни 2009 16:58
(автор на темата)
Любимите ми книги са на Чудомир, те са изпълнени с ирония, сарказми, хумор и винаги, когато чета тези разкази се развеселявам и се смея. Харесвах много и Хитър Петър. Преди време ми попадна тази книга - в нея се разказва за преживяванията на Настрадин Ходжа, забавно е много, а и до преди няколко години мразех всичко свързано с турция и турците - в тази книга се вижда разликата между тая измет сега и каквито са били някога - все пак между тях и сега макар и рядко има добри хора.

ето тук има книгата
http://bg3.chitanka.info/mylib/lib/text/10221/22#toc

приятно четене - на тези, на които им се чете. На тия, които не им е интересно и не им се чете - просто да не четат :O02.gif .
Изображение

Последна промяна tomas__ на 04 Авг 2009 22:33, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Re: нещо интересно - Повест за Настрадин Ходжа
МнениеПубликувано на: 04 Авг 2009 22:27 
Администратор
Аватар

Тук е от: 07 Яну 2007 4:15
Когато видях заглавието на книгата потърсих в Читанка и се оказа, че е качена там. Ето връзка към Повест за Настрадин Ходжа. Слагам я в книгите, които предстои да прочета :) .
Извън темата/подсказка:
На всеки, който е достигнал определено интелектуално ниво на развитие му става ясно, че сред всеки един етнос си има мърша, добри хора и т.н. Някои хора стигат до това прозрение на 20 годишна възраст, други на 30, а трети никога :) . Както е казал поета: По-добре късно, отколкото никога!

Извън темата/подсказка:
Аз докато си напиша мнението tomas__ се усетил, че книгата я има в Читанка :).

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Авг 2009 22:33 
Опитен
Опитен

(автор на темата)
SecondShoe ами аз се усетих - потърсих я - от него сайт и аз съм чел книги - прочети я - ако не за друго - ако харесваш хумора и смеха -ще ти е забавно. Съгласен съм с прозренията за хората, но аз разсъждавах от гледна точка на 600 -те години робство, на наглостта и безочието на турците в съвремието, но просто всички хора и народи - в целия свят са деградирали много. Пак ти казвам ще се забавляваш като я четеш - има я и антикварна

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Авг 2009 22:54 
Администратор
Аватар

Тук е от: 09 Яну 2007 2:16
SecondShoe написа:
На всеки, който е достигнал определено интелектуално ниво на развитие му става ясно, че сред всеки един етнос си има мърша, добри хора и т.н. Някои хора стигат до това прозрение на 20 годишна възраст, други на 30, а трети никога :) .

Литературни герои, като Хитър Петър и Настрадин Ходжа, са характерни с това, че не са част от тълпата. Съзнателни, мислещи, иронизиращи простотията, която е окупирала дадено общество.
Превърне ли се едно общество или етнос в тълпа, тогава ще го обяздват и религии и водачи и политици, с красиви думи за мъртви ритуали.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Авг 2009 0:56 
Баш майстор
Баш майстор
Аватар

Тук е от: 08 Яну 2007 18:46
Metala написа:
Литературни герои, като Хитър Петър и Настрадин Ходжа, са характерни с това, че не са част от тълпата. Съзнателни, мислещи, иронизиращи простотията...
Навремето като хлапе четях много българска литература. За Хитър Петър и Настрадин Ходжа, фейлетоните на Алеко плюс най-известната му творба за Бай Ганя, а на Чудомир съм чел почти всичко. Предпочитах повече да чета фейлетони и творби в които хуморът преобладава, описвайки с ирония българското общество в началото на миналия век, въпреки че, класиците Елин Пелин, Вазов, Йовков и доста други са повлияли също за възпитанието ми. Може би заради това, хората които разбират това което пиша или поне писах преди година-две се броят на пръстите на ръцете ми. Но не ми и пука де, който разбрал - разбрал! Въобще не си го слагам... :BB07.gif :G8.gif

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Авг 2009 7:09 
Дълбоко в матрицата
Дълбоко в матрицата

Тук е от: 31 Юли 2008 15:39
И аз съм чувал за Настрадин ходжа, но не мисля да пиша дълъг пост.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Авг 2009 8:08 
Вор в законе
Аватар

Тук е от: 24 Авг 2007 23:22
alexxx72 написа:
Metala написа:
Литературни герои, като Хитър Петър и Настрадин Ходжа, са характерни с това, че не са част от тълпата. Съзнателни, мислещи, иронизиращи простотията...
Навремето като хлапе четях много българска литература. За Хитър Петър и Настрадин Ходжа, фейлетоните на Алеко плюс най-известната му творба за Бай Ганя, а на Чудомир съм чел почти всичко. Предпочитах повече да чета фейлетони и творби в които хуморът преобладава, описвайки с ирония българското общество в началото на миналия век, въпреки че, класиците Елин Пелин, Вазов, Йовков и доста други са повлияли също за възпитанието ми. Може би заради това, хората които разбират това което пиша или поне писах преди година-две се броят на пръстите на ръцете ми. Но не ми и пука де, който разбрал - разбрал! Въобще не си го слагам... :BB07.gif :G8.gif

Алчо,на ЕнтЕлегентЕн ли се правиш? :ROTFL Вярно е че книги като "Бай Ганьо" са ти оказали голямо влияние... :ROTFL

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Авг 2009 8:53 
Форумен инвентар
Форумен инвентар
Аватар

Тук е от: 10 Яну 2007 21:18
Тая книга за Настрадин ходжа и аз съм я чел.

Но пък не ставаше въпрос въобще за Турция а някъде из бившите съветски република- Бухара, Самарканд и тем подобни. Съветския автор на книгата обрисуваше образ доста по- различен от познатия нам. Естествено главния герой е истински герой и борец срещу неправдите по света. Някакъв местен Робин Худ ама тип "шмекерист".

На мене ми харесваше доста щом съм я препрочитал няколко пъти, пък е дебела. Сега ако я пак я прочета не знам дали ще ми хареса.

Но пък то навремето и филмът "Ескалибур, мечът на крал Артур" ми харесваше а наскоро като го намерих и си го пуснах отново щях да се гътна от струящата от екрана тъпотия.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Авг 2009 10:50 
Ветеран
Аватар

Тук е от: 06 Юни 2008 1:42
Именно, в тая книга Настрадин е узбек, а за турци се говори само когато иде реч за стоки. :ROTFL
Освен това е ходжа, колкото и наш Петър е поп.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Авг 2009 12:40 
Опитен
Опитен

(автор на темата)
Corey явно толкова сте чели - може би и стамбул не е в турция - разказва се за преживяванията в много населени места, където са турци - пак прочетете и ще видите - някога турция е била много повече отколкото е сега - било е османска империя - и във всички населени места, всички герои от книгата са мюсюлмани

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Авг 2009 15:46 
Напреднал
Напреднал
Аватар

Тук е от: 25 Юни 2009 17:23
Извън темата/подсказка:
Авторът на въпросната "книга"... "повест" май е заимствал от различни източници мъдростите си. Можеше просто да се казва "Приказка от 1001 нощ" и още много други. Подобно четиво в този му вид обикновено не привлича вниманието на много хора. "Старата песен на нов глас", повтаряна множество пъти от различни усти.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Авг 2009 17:40 
Опитен
Опитен

(автор на темата)
eternita - причината да поставя книгата тук не е да коментирате - и то обикновено неверни неща :O01.gif Книгата е забавна - (поне за мен) - не я хваля - просто я показах :A1.gif В никоя книга не съм срещал описаните неща - не виждам тук да има написано нещо за вълшебни духове и летящи килимчета Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Авг 2009 17:53 
Напреднал
Напреднал
Аватар

В никоя книга не съм срещал описаните неща

Значи не си чел! :A1.gif Освен това, не намирам някой да е казал неверни неща :O01.gif

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Авг 2009 18:08 
Опитен
Опитен

(автор на темата)
eternita - аз ли не съм чел - чел съм сигурно повече книги от колкото ти си виждала :O01.gif - имах предвид, че книгата си е уникална - реални случки от живота на хората изпълнени с хумор, сарказъм, болката на хората и т.н. - не някакви си вълшебници, феи, духове и летящи килимчета - това е едно от неверните неща - другото, че в книгата не ставало въпрос за турция - описани са доста случки които са свързани с турция или с османската империя, каквато тя е била по това време - да има с места, които са извън тази територия географски, но основните действащи лица са си пак мюсюлмани :A1.gif

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Авг 2009 18:17 
Напреднал
Напреднал
Аватар

tomas__, ти ако беше виждал поне половината от книгите, които са минали през ръцете и очите ми, нямаше да говориш толкова глупости. Не искам да те обиждам, но забележи само как непрекъснато се повтаряш и размислите ти май се въртят в кръг.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 20 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часова зона: UTC + 2 часа | Сега е 28 Май 2020 10:27

Информация за текущата активност

Регистрирани потребители на линия: Bing [Bot], Google [Bot]

Не можете да пускате нови теми
Не можете да отговаряте на теми
Не можете да променяте собствените си мнения
Не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене: