ФОРУМЪТ НА ШУМЕН

Гражданска медия номер едно в град Шумен. В този форум шуменци могат да определят реда на актуалните теми.

Часова зона: UTC + 2 часа | Сега е 20 Юли 2019 12:40

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 10 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Съвет относно метеорологична станция
МнениеПубликувано на: 19 Апр 2015 6:37 
№14
№14
Аватар

Тук е от: 15 Дек 2007 13:00
(автор на темата)
Има хора във форума, които биха ми дали добри съвети, затова питам тук.
Имам идея за метеорологична станция, която да е подходяща за селското стопанство. Тоест да има показатели за посока и сила на вятъра, на влажността, ПРОГНОЗА, измерване на атмосферно налягане, влага, почвена влага/не зная има ли такива/, аларми, движение на въздушните маси, обхвата също е важен.
Има доста предложения в интернет, но не съм запозната с материята и трудно мога да се ориентирам кои станции са най-подходящи и надеждни.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Съвет относно метеорологична станция
МнениеПубликувано на: 20 Апр 2015 9:04 
<5™
<5™

Тук е от: 23 Фев 2007 16:15
Макс е твоя човек.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 20 Апр 2015 10:59 
Акварист
Акварист

Тук е от: 25 Апр 2010 8:13
Е МАХ е капацитет но зависи и от цената. Аз имам една и ми стига показва налягането, слънце, облаци или валежи както външната и вътрешна температура и ми е достатъчна. Когато имаш комп и Интернет не ти трябва метеостанция, а само някои линкове с точни прогнози от професионални метеостанции, инсталирай си тези линкове за които искаш район и можеш да вземаш седмични, месечни прогнози, както и за деня в колко чеса и точно в кой райони ще вали, духа или грее слънце.

-- 21 Апр 2015 12:15 --

Изображение

Моята метео показва следните данни.Много моля МАХ да поясни какво означават показаните изображения. Горната първа третина например не знам какво означават символите след слънцето. Понякога вместо слънцето се появяват и облаци, друг път показва че вали.Отдолу май са минималните ранни температури, но чертичките над тях, дали е някаква прогноза за седмицата и какво означава?
Средната третина предполагам че са t вън и вътре, атмосферното налягане и влажността на въздуха в стаята 20 %, не ли много сухо.
В долната третина долу в ъгъла се появяват и скриват символи на луната или нещо такова? Та ако МАХ е така добър моля за обяснения предполагам, че ще има и други невежи като мен в тази област.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 21 Апр 2015 13:14 
Форумен дух
Форумен дух

Тук е от: 03 Юли 2008 20:56
:D Така.
Това отгоре, за което питаш показва барометричната тенденция през последните 12 часа, т.е. промяната на атмосферното налягане. На негова база е и символът-прогноза вляво. Ако налягането е расло през последните часове, както е в случая показва слънце. Вижда се, че преди 12 и преди 8 часа налягането е било ниско, а след това се е повишило. Ако беше обратното щеше да има облаче и дъжд като символ. Това е така, защото ниското налягане се свързва с циклон и влошено време, а високото с антициклон-носител на хубаво време.
Влажност 20% е наистина ниска, но за помещение не е много далеч от истината.
Долу показва фазите на луната според календара предполагам.

-- Вто Апр 21, 2015 14:36 --

amapola написа:
Има хора във форума, които биха ми дали добри съвети, затова питам тук.
Имам идея за метеорологична станция, която да е подходяща за селското стопанство. Тоест да има показатели за посока и сила на вятъра, на влажността, ПРОГНОЗА, измерване на атмосферно налягане, влага, почвена влага/не зная има ли такива/, аларми, движение на въздушните маси, обхвата също е важен.
Има доста предложения в интернет, но не съм запозната с материята и трудно мога да се ориентирам кои станции са най-подходящи и надеждни.

Зависи от бюджета ти. Най-добрите и естествено най-скъпи непрофесионални станции са Дейвис. Има всичко, което искаш, без почвена влага. Станцията е с нагревател на дъждомера, който да топи снега, така че и при снежен валеж да отчита падналото количество, но реално и това е ненадеждно, защото винаги една немалка част от снега се издухва преди да бъде стопен от дъждомера и измереното количество е грешно-по-малко от реално падналото. Няма станция, която да показва движение на "въздушни маси". Обхватът е до 300 метра. Освен това тази станция може да мери слънчевата радиация, както и ултравиолетовия индекс.
http://www.wetterladen.de/davis-vantage ... 3eu?c=1152
Същата станция без нагревател за дъждомера и без соларен и UV датчик струва наполовина
http://www.wetterladen.de/davis-vantage ... 2eu?c=1152
От евтините варианти най-надеждна е Sinus каквато беше на платото. За 115 евро и е твоя.
http://www.amazon.de/TFA-Dostmann-Funkw ... =sinus+tfa
При нея обхватът на открито достига до 100 метра, но понеже конзолата ще е вътре в помещението, а електричеството и излъчванията от компютъра смущават сигнала обхватът се смалява на около 20 метра. Така че датчиците не трябва да са по-далеч от 20-25 метра от прозореца.
Иначе почти същите неща като Дейвиса на орязаната без нагревател, слънчева и ултравиолетова радиация версия.
Разликите са в стъпката на импулсите при валежите Дейвис реагира при валеж 0.2 мм, докато Синус при 0.7 мм, т.е. ако е паднал по-малко валеж няма да го отчете, и ще го отчете при следващ валеж когато се натрупа общо 0.7 мм.
От всички нискобюджетни станции за тази отзивите са най-добри, тя е отдавна на пазара и се е доказала в надеждност. Дейвис е американска, а Синус немска станция.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 21 Апр 2015 18:20 
<5™
<5™

Тук е от: 23 Фев 2007 16:15
Макс, малка поправка ще си позволя. Последната станция работи успешно до 200 метра ако до конзолата няма включен монитор. Не ми е ясно защо монитора влияе в/у обхвата й, но е проверено категорично!

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 21 Апр 2015 18:52 
Акварист
Акварист

Тук е от: 25 Апр 2010 8:13
max Много благодаря за обяснението.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 22 Апр 2015 10:37 
Форумен дух
Форумен дух

Между другото обилен сняг днес в станцията ми в село Байково, шот от камерата.
Изображение

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 22 Апр 2015 11:49 
Ветеран
Ветеран
Аватар

Тук е от: 18 Фев 2012 10:59
Макс, може ли един въпрос?
Според теб тази нощ могат ли да се очакват слани около Шумен?

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 22 Апр 2015 13:09 
Форумен дух
Форумен дух

Да, определено има голяма вероятност за слани дори и в самия Шумен. Дават минимална Т за нощта +1, което при ясно и тихо време, каквото се очаква да е през нощта означава почвен мраз. При такива условия температурата на почвата е по-ниска, отколкото тази на въздуха, през нощта тя определено може да падне до -1 градус.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 06 Май 2015 22:22 
Ентусиаст
Ентусиаст

Тук е от: 12 Мар 2015 22:12
Фирма Аква системс предлага италиански метереологични станции, включени към италианска информационна система.
Предполагам, в България са продали стотина.
Офисът им в Шумен е срещу Фикосота - надолу, от страната на КТА.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 10 мнения ] 
Бърз отговор

Подобни теми   Автор   Отговори   Преглеждания    Последно мнение 
Базова станция на мобилен оператор на покрива?

в Мобилни комуникации

iliikata

10

6190

19 Апр 2016 18:18

съвет ми дайте

в Общи разговори

pepuncho

4

1263

16 Окт 2014 19:18

Часова зона: UTC + 2 часа | Сега е 20 Юли 2019 12:40