ФОРУМЪТ НА ШУМЕН

Гражданска медия номер едно в град Шумен. В този форум шуменци могат да определят реда на актуалните теми.

Часова зона: UTC + 2 часа | Сега е 14 Дек 2019 17:44

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 12 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Говорене по телефона и слушане на радио по време на шофиране
МнениеПубликувано на: 16 Май 2015 6:10 
Акварист
Акварист

Тук е от: 25 Апр 2010 8:13
(автор на темата)
"Без “Гражданска отговорност” са установени 84-ма, а 22 са говорили по мобилен телефон докато шофират, без да използват “хендсфри” устройство."
Цитат взет от http://www.shmoko.bg/index.php?mid=3&news=4374

Този цитат взет от Шмоко ме провокира да отворя тази тема.
Мисълта ми е следната, не е ли едно и също дали ще говориш по телефона като го държиш в ръка или не? Вниманието ти е отвлечено. Мозъка ти е раздвоен рефлексите се забавят така както работата на компа когато му зададеш много действия наведнъж. Защо на водачите на автобуси е забранено да разговарят с пътниците? Очевидно за да не им се отвлича вниманието и. Е каква е разликата с тези на лека коли? Да не би шофьорите на лични и други автомобили да са някак си застраховани и могат да говорят по телефона, да разговарят с пътниците, и слушат радио едновременно? Тяхното внимание не се ли отвлича при тези деиности, или това става само при водачите на автобуси?
И още един въпрос към по опитните шофьори.
Отивам в банката изтеглям пари, сядам в колата изминавам две пресечки до магазина и купувам телевизор, но през това време са ме санкционирали защото не съм си сложил предпазен колан. Е за какъв предпазен колан става на въпрос когато съм пътувал между две пресечки на втора скорост и скоростта ми е била не повече от 30 километра в час?

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Говорене по телефона и слушане на радио по време на шофи
МнениеПубликувано на: 16 Май 2015 10:04 
Титан на мисълта
Аватар

Тук е от: 22 Окт 2007 16:57
Друго имат в предвит с това handsfree - в превод е нещо като свободни ръце. Не става въпрос за вниманието на шофьорите, а за това колко ръце използват за шофиране. По същата логика трябва да ги глобяват, ако пушат, докато карат. За някои маневри, особено внезапните, вероятно са нужни две ръце. Времето за реакция вероятно също ще е забавено по твоята логика, но и ако най-логично в такава ситуация ще да е да изпуснеш телефона и да си направиш маневрата, нали се сещаш, че никой нормален няма да пусне смартфон на пода на колата, защото самият телефон струва повече от колата?
Не съм опитен шофьор, ама имам мнение и по вторият казус. Ти и с 1 може да караш, ама не знаеш откъде ще те блъснат.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 16 Май 2015 10:39 
Ветеран
Ветеран
Аватар

Тук е от: 13 Авг 2013 20:47
Много неща могат да са фактор за отнемане на внимание. След алкохола и НЕДОСПИВАНЕТО, най-много злополуки са станали заради ОСИ и подобни на тях мухи в купето. Това дали ще говориш по телефона или някой пътник - едно и също е. Идеята на хеднсфрии-то е е точно както подсказва името му - да ти са свободни ръцете. Всъщност по-тревожното в статистиката е броя на шофьорите без гражданска - те обикновенно са със "селски" маталитет и не го знаеш какви ще ги сътвори на пътя.

Между другото - за близо месец в Лондон така и не видях нито една катастрофа, а от хилядите спрени и паркирали автомобили - само два видях ожулени. Нека да се има предвид, че като автомобили ги има всякакви марки, включително порядъчно количесво дърти и гозни, дето в България се продават за по 2000 лв. Причина за липса на инциденти има - движението макар и да се стува на човек хаотично (на моменти въобще не кой в каква посока се движи, но на няколко пъти съм виждам разминаваме в насрещните посоки и на двамата), то всъщност е съвсем СОКОЙНО - няма ги тези изнервени ситуации както например в София.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 16 Май 2015 11:27 
Дълбоко в матрицата
Дълбоко в матрицата
Аватар

Тук е от: 15 Яну 2007 14:01
По-новите автомобили имат звукова сигнализация при незакопчан колан, която е по-досадна от използването му. 8) Което не пречи коланът да е закопчан зад гърба на водача за елиминирането и при квартални тест-драйв обиколки с 5-10км/ч. :O01.gif

Извън темата/подсказка:
barbus написа:
...изминавам две пресечки до магазина и купувам телевизор, но през това време са ме санкционирали...

Oще едно потвърждение за вредата от телевизията за вашето умствено, физическо и финансово здраве. :ROTFL

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 16 Май 2015 12:03 
Акварист
Акварист

(автор на темата)
Теорията за свободните ръце за мен е второстепенна, защото след като вниманието ти е раздвоено всичките ти крака и ръце, които имаш свободни не можеш нито да ги преброиш нито да ги използваш, защото паметта ти е заета с други дейности.
Доколкото Англичаните на тях им е лесно, имат по широки и удобни пътища и на всичко отгоре карат и от дясната страна която при нас е свободна.Това в рамките на шегата.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 16 Май 2015 12:41 
Ветеран
Ветеран
Аватар

Тук е от: 13 Авг 2013 20:47
barbus: я пак прочети простотията (с извинение) дето я написа...

Дали движението става отляво или надясно - това няма абсолютно никакво значение отностно пропускливостта на трафика. Ак по твоята логика при нас дясната страна е свободна, то при англичаните лявата е свободна. Но всъщност не е, понеже там е насрещното движение. И не, пътищата не са по-широки, напротив - по-тесни са. Да не говорим, че намного места има странна маркировка, позволяваща навлизане внасрещно платно и ОБРАТНО разминаване. За някой от нас гледката е все едно като в Индия, без маркировки...

Понякога като почнете да ги съчинявате някакви такива безсмислени постове... :)

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 16 Май 2015 13:09 
Дълбоко в матрицата
Дълбоко в матрицата
Аватар

@barbus: Ако говоренето по телефон ти блокира краката и ръцете, как ще ти действа шофиране в гориста местност нощем(знак "възможно излизане на диви животни на пътя"), при дъжд(скрити дупки в локвите), по GPS? :twisted: Всеки шофьор трябва да си знае възможностите. Психотестовете не струват. :twisted:
Отделно, че има възможност да се разделят важните обаждания от останалите по групи и мелодия - 2 минути разговор при изгасен автомобил с клиент са по-важни от 30 минути квартални новини и инструкции от хм.. тези с многото безплатни минути :ROTFL

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 16 Май 2015 13:35 
Акварист
Акварист

(автор на темата)
Виждал съм тиражи които имат телевизор че и твърдят, че си го гледат в движение за да не заспят? Явно всичко опира до възможностите? А може би до самочувствието за безгрешност?

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 16 Май 2015 13:51 
Дълбоко в матрицата
Дълбоко в матрицата
Аватар

Тез тираджии си имат тахографи и ще отнесат страхотни глоби, ако не спазват ограниченията за часове шофиране/почивка. :!:
Пък против заспиване си има лек даже и ако всички пътници са заспали - 2-3 дъвки орбит ментол на 2-3 часа и рефлекса за дъвчене те държи поне 10 часа докато ти изтръпне челюстта и още няколко докато ти мине. :ROTFL

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 17 Май 2015 12:55 
Акварист
Акварист

(автор на темата)
Най тежките катастрофи възникват както от хора с забавени рефлекси така също и от най добрите шофьори, а причината винаги е била раздвоено внимание и неадекватна реакция. Нямаща нищо общо със свободните ръце и крака.
Срещал съм гениални шофьори в сравнение с които съм инвалид. Но парадокса е, че те имат много по тежки и повече катастрофи на пътя. Имам в предвид напълното разсичане на колите в крайпътните дървета, обръщания и много други по малки аварии. И това не е защото не са добри в шофирането, то не всичко е плод на завишеното им самочувствие от по големите им възможности в сравнение с останалите. Познавам и автомобилни състезатели, които също имат доста аварии по пътищата като обикновени водачи, пак по същата причина отвличане на вниманието им. Дори и със свободни ръце и крака при моментално наложителни деиствия когато вниманието ти е отвлечено реакциите ти са неадекватни. А понякога това е фатално.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 17 Май 2015 22:26 
Форумен дух
Форумен дух

Тук е от: 03 Юли 2008 20:56
Аз имах ужасен опит с такъв самоуверен шофьор в Австрия. Въртя ме по цял ден из най-опасните серпентини и проходи из Алпите на висока скорост. Паралелно имаше на краката си сложена карта, не ползвал човека навигации, не карал аутобани, а само тесни планински пътища, щото от там по-добре се виждала природата... Постоянно караше с превишена скорост и изпреварваше там, където е забранено това. Върхът на дивотията беше паралелно да кара, да гледа картата и да бели мандарини, да разопакова кашкавали и да яде с хляб по време на шофиране. Ей побеснях направо. :03_silent.gif :shock:
Иначе наистина уникално добре и сръчно шофира, много добре владее колата, дори когато си отвлича вниманието със странични неща, но един път ще стане белята. Накрая след 10 часа въртене из Алпите трети ден поред и вече беше тъмно, слязох от колата в Южен Тирол и си резервирах нощувка в хотел и останах там, отказах да се возя повече в колата му. По тъмно на тесен път със завои без никаква видимост тръгва да изпреварва и отсреща ни изскочи естествено кола, едва се прибра обратно в лентата, щеше да ме убие.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 18 Май 2015 12:38 
<5™
<5™

Тук е от: 23 Фев 2007 16:15
Супер сложна тема. И точно поради тази причина са измислили различните норми. Всеки има умения и рефлекси. Като пример мога да дам със себе си - мога да говоря по телефона без проблем и да шофирам, но понеже съм емоционален не мога да шофирам добре ако се ядосам ( причината да не обръщам внимание на шофьори отнели ми предимство и т.н. ), мога да водя разговор с 6 човека в колата, но не мога да слушам музика, която не харесвам ( причина да не слушам никога музика в колата, карам само на странични огледала ( причина да не карам изобщо кола ако няма огледала ), отлично карам нощем, но не мога да карам никак ако ми светнат срещу мен фарове ( причина да не шофирам нощем по оживени пътища), справям се добре при студено време - сняг. лед и т.н,. но ако е топло направо ми изключва мозъка ( причина да карам само на климатик и да не шофирам ако е топло) и т.н. Така, че спазвайте правилата те са сложени за такива като нас - различни възможности, индивидуални потребности и т.н.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 12 мнения ] 
Бърз отговор

Подобни теми   Автор   Отговори   Преглеждания    Последно мнение 
Шофиране при зимни условия и екстремни ситуации.

в Общи разговори

barbus

23

5813

19 Яну 2016 8:45

Българско национално радио

в Телевизия

Loveca_

0

1003

25 Яну 2015 12:39

Часова зона: UTC + 2 часа | Сега е 14 Дек 2019 17:44