ФОРУМЪТ НА ШУМЕН

Гражданска медия номер едно в град Шумен. В този форум шуменци могат да определят реда на актуалните теми.

Часова зона: UTC + 2 часа | Сега е 18 Яну 2021 5:47

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 24 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Шофиране при зимни условия и екстремни ситуации.
МнениеПубликувано на: 19 Яну 2016 8:45 
Акварист
Акварист

Тук е от: 25 Апр 2010 8:13
(автор на темата)
Целта на темата е споделянето на екшъни преживяни при шофирането и начина ни на действие, грешки, плюсове и късмет при преодоляването им. Всички от нас са изпадали в различни неповторими ситуации и се надявам да ги споделят, с което може би ще заострим вниманието на останалите да са поне малко подготвени, какво евентуално може да им се сучи на пътя и как биха могли да реагират по правилно.
Подобни теми никога не са ме вълнували защото съм бил убеден, че щом карам по внимателно нищо подобно не може да ми се сучи. Но то ми се сучи няколко пъти което ме накара да осъзная, че предварителната подготовка би ми била от полза. И така да започна с първите си екшани.
Да се върнем в старите години когато Жигулите бяха хит, движението не беше така интензивно както сега, и за зимните гуми не бях и чувал.
Карайки с около 50 км/ч, колата изведнъж се насочи към насрещната лента за движение. Инстинктивно започнах да въртя волана в обратна посока, натиснах напълно амбриажа и започнах внимателно да натискам спирачката. Колата стигна до края на пътя където предните гуми се заклиниха в грубо почистеният сняг и завивайки рязко надясно аз инстинктивно започнах да въртя волана наляво. Стигайки в крайно дясно на пътя, волана ми вече беше в крайно ляво и колата повтори предишната маневра. Оцелял съм единственно и благодарение, че цялото платно е било свободно.
Сега моля опитите шофьори да обеснят грешките ми и дадат правилният начин на действие в подобни ситуации.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Шофиране при зимни условия и екстремни ситуации.
МнениеПубликувано на: 19 Яну 2016 11:50 
Титан на мисълта
Аватар

Тук е от: 22 Окт 2007 16:57
И аз много исках да се уча да карам в зимни условия, но инструктора не иска да ме учи. Предполагам, че на сняг ще правя по-лесно дрифт, но, горкия, съвсем ще побелее.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 19 Яну 2016 18:16 
Дълбоко в матрицата
Дълбоко в матрицата
Аватар

Тук е от: 09 Яну 2007 0:04
Днес се прибираме в Тракия след пързалка на Кьошковете. Малко преди любимия светофар на Penny гледаме някакъв шемет в лява лента пуснал ляв мигач, т.е. никъде няма да ходи. Стои и не може да вземе решение. Подминаваме му мерцедесчето А-класа и виждаме, че всичкият сняг от покрива му се е стоварил на предното стъкло. Пет минути смях.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 20 Яну 2016 1:24 
Дълбоко в матрицата
Дълбоко в матрицата
Аватар

Тук е от: 15 Яну 2007 14:01
10-20 литра хладка вода излети на тавана и стъклата спестяват половин час внимателно чистене от сняг "за да не се надраска боята" :O01.gif

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 20 Яну 2016 6:27 
Акварист
Акварист

(автор на темата)
Преживяното се повтори. При движение в права посока в равен участък без да правя каквото и да е колата тръгна рязко наляво. Макар, че вече бях "подготвен'' за такива ситуации и не въртях кормилото панически, не овладях ситуацията и в крайна сметка макар и скоростта вече убита се насочих към една дебела топола в края на пътя. За мое щастие колата спря на по малко от метър пред нея. И тримата бяхме вцепенени.
- Хайде тръгвай, какво чакаш?
Каза задният пасажер.
- Не мога.
Слязох от колата краката ми направо вибрираха целият се тресях. Поех широко въздух, дишах дълбоко успокоих се, влязохме в колата и продължих без драскотина.
След това търсех умишлено заледени писти и тренирах този вариант. Още в началото на подхлъзването, (колкото по рано толкова по добре) много внимателно манипулиране с газта и волана. Леко подаване на газ, и внимателно чукване на волана до стабилизиране. Всяко забавяне и прекаляване с газта и волана са критични, и най важното запазване на хладна глава без паника емоции и нерви.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 20 Яну 2016 8:17 
Дълбоко в матрицата
Дълбоко в матрицата
Аватар

Тук е от: 18 Май 2009 9:58
Няма универсална тактика, единствено не трябва да се натискат спирачки и без резки движения. Всяка ситуация е уникална!

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 20 Яну 2016 9:13 
<5™
<5™

Тук е от: 23 Фев 2007 16:15
Барбус, не карай зимата! Адреналина ти идва в повече. Иначе карай с главата си а не с емоциите, всичко през зимата се прави нежно, плавно и със спокойствие и мисъл. Малко препоръки - ползвай моторна спирачка повече отколкото съединител.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 20 Яну 2016 12:49 
Модератор
Модератор
Аватар

Тук е от: 29 Дек 2007 9:30
Ако кача barbus в бавареца,не ми се мисли как ще чисти адреналина от седалката.

- Програмиране
- Извеждане на живи данни
- И много други. Пътна помощ 24/7

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 20 Яну 2016 14:16 
Форумен инвентар
Форумен инвентар
Аватар

Тук е от: 10 Яну 2007 21:18
barbus написа:
Инстинктивно започнах да въртя волана в обратна посока, натиснах напълно амбриажа и започнах внимателно да натискам спирачката.

Амбреаж (съединител) в зимни условия не се натиска. Равносилно е на изключването от скорост, което прави колата още по-неуправляема. Номера в карането по лед е моренето на колата на ниска предавка, независимо че мотора ръмжи и протестира. Колелата трябва да са зацепени, с достатъчно въртящ момент в тях.
Тренирането на празен паркинг по лед също е препоръчително, понеже усетът, който се придобива към волана за овладяване на занасянията не може да се обясни на теория, а трябва практика.
Успех и безаварийно въртене на ръчна пожелавам на всички фенове :)

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 20 Яну 2016 14:42 
Форумен инвентар
Форумен инвентар
Аватар

Тук е от: 13 Фев 2011 8:39
Ceko написа:
Ако кача barbus в бавареца,не ми се мисли как ще чисти адреналина от седалката.

Тоз адреналин отде ще дойде, от бутане ли? :ROTFL :ROTFL :ROTFL :ROTFL :ROTFL

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 20 Яну 2016 18:14 
Модератор
Модератор
Аватар

Тук е от: 29 Дек 2007 9:30
Всеки знае от къде ще дойде,иначе като почнем да сучем,гледате ей така и се кефите :shock: :shock: :BB08.gif
Чопър,в интерес на истината,всяка година купувам хубави гуми и нямам проблеми с бавареца.

- Програмиране
- Извеждане на живи данни
- И много други. Пътна помощ 24/7

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 20 Яну 2016 18:18 
Дълбоко в матрицата
Дълбоко в матрицата
Аватар

Тук е от: 08 Яну 2007 10:07
Kzint написа:
10-20 литра хладка вода излети на тавана и стъклата спестяват половин час внимателно чистене от сняг "за да не се надраска боята" :O01.gif

Нека има работа за джамджиите :G8.gif :B9.gif

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 21 Яну 2016 7:57 
Акварист
Акварист

(автор на темата)
Благодаря на всички участници в темата за добрите им съвети.
И аз многократно съм изливал хладка вода на предното стъкло. Леда веднага изчезва от предното стъкло и не съм имал никакви проблеми, стъклото вече повече от 40 години си е още здраво. Иначе докато парното загрее е все едно, че си в танк и гледаш през малко прозорче.
Иначе карам внимателно и си мисля, че човек става истински шофьор не когато кара бързо, а внимателно. Много пъти ми се е налагало да влизам с крайно дясно дори съм спирал за да избегна изпреварващ автомобил движещ се срещу мен. Ако скоростна ми е била като неговата няма начин да избегна челният удар, какъвто и водач да съм, законите на физиката са валидни за всички.
И докато предишните маневри поне си ги обясних логично и си мислех, че всичко ми е ясно с динамиката на автомобила, ми се случи нещо което не мога да си обесня така, че ще моля отново за коментарите ви.
Сам в Жигулата закачил съм ремарке, натоварено, пътя е заледен. Карам внимателно по слабо нанагорнище. Колата започна да се върти заедно с ремъркето. Без да предприемам каквито и да е действия се завъртях на 180 градуса, колата се обърна в обратна посока на движението, подадох леко газ и стабилизирах само, че се движех в обратна посока. И слава богу пак без драскотина. Влязох в града на едно по широко кръстовище обърнах посоката и тръгнах отново в правилната посока. Втория път минах участъка без проблем.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 21 Яну 2016 8:16 
Дълбоко в матрицата
Дълбоко в матрицата
Аватар

Тук е от: 18 Май 2009 9:58
Най - вероятно си сменил на по малка предавка и/или си дал повечко газ...

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 21 Яну 2016 15:06 
Титан на мисълта
Аватар

Тук е от: 22 Окт 2007 16:57

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 24 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Бърз отговор

Часова зона: UTC + 2 часа | Сега е 18 Яну 2021 5:47

Информация за текущата активност

Регистрирани потребители на линия: Bing [Bot], Google [Bot]

Не можете да пускате нови теми
Можете да отговаряте на теми
Не можете да променяте собствените си мнения
Не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене: