ФОРУМЪТ НА ШУМЕН

Гражданска медия номер едно в град Шумен. В този форум шуменци могат да определят реда на актуалните теми.

Часова зона: UTC + 2 часа | Сега е 18 Сеп 2019 14:22

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 74 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Връщането на военната служба, за и против?
МнениеПубликувано на: 25 Фев 2016 7:51 
Акварист
Акварист

Тук е от: 25 Апр 2010 8:13
(автор на темата)
С падането на социализма, имахме чувство, че навлизаме в рая отрупан с изобилие и охолство. Затворихме вонените си заводи,(които са най печелившите в света) бракувахме танковете, намалихме самолетите си, и премахнахме военното обучение на младите. Политическите конфликти в света обаче се увеличиха. И мита, че идеологията на комунизма е била причина за напрежението се оказа утопия. Военното напрежение в района и света се повиши. Оказа се, че не идеологията , а стремежа за световно господство на бивши империи си остават непроменени. Време е да осъзнаем, че рая за който сме мечтали е нереален. И за да не се превърнем в емигрантска държава на бежанци както Сирия, трябва да имаме стабилна армия както преди.

https://www.24chasa.bg/Article/5322640

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: ..: Връщането на военната служба, за и против?
МнениеПубликувано на: 25 Фев 2016 12:13 
Титан на мисълта
Аватар

Тук е от: 22 Окт 2007 16:57
Не съм запознат с новините по тази тема, но сигурно има какво да научат младите. Ако е задължителна, нека не ме вземат, щото ако ме вземат, мисля, че ще я прекарам само в карцера. Едва ли има сила на света, която да ме накара да се подчинявам на някакъв си с по-голям пагон от моят.
Колегите добре са си прекарали: Част 1 - https://youtu.be/p3F_lrags04 ; Част 2 - https://youtu.be/7kzrUubEZ1c. Доволни са. Чудя се защо само телевизия Шумен от шуменските медии е отразила клетвата, ама както и да е.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Връщането на военната служба, за и против?
МнениеПубликувано на: 25 Фев 2016 12:19 
Акварист
Акварист

(автор на темата)
Да не би да се страхуваш ако те вземат новобранец? На къде избиваш, придържай се към темата. Аз съм служил бил съм във военното училище,(вече съм освободен от военен отчет след петдесетте) сега е твой ред да се изявиш. Кажи готов ли си да го направиш, и какво ти е мнението за връщане на казармата?

Нямам в предвид показаните клипове от Ловеца, всичко това е пародия. Общата началната подготовка, която минаваха всички новобранци траеше четиридесет дни, и полагаха военна клетва. След което започваше истинската военна подготовка. Иначе за три седмици подготовка новобранците не могат да изпълнят нито един норматив. Да започнем най напред от вдигането по тревога, любопитен съм за колко време ще са готови строени с военно сражение, ще излезе голяма пародия. Или да речем поставяне на пълно химично облекло. Или да речем запалването им с напалм, със сигурност всички ще изгорят. Такава тримесечна подготовка бих казал, че дори е опасна, защото човек придобива лъжлива увереност без да има на представа, условията в каквито ще попадне да речем при едно военно учение в терена.След като не са минали въобще няколко учения на остро все едно нищо не знаят, да не говорим за евентуален военен конфликт. И след като няма да са полезни какъв е смисъла на триседмичното им обучение?

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 25 Фев 2016 15:33 
Титан на мисълта
Аватар

Не съм готов и по време на лекарските прегледи на около 18 за армията също не бях готов. Затова и си изкарах документи, че съм негоден. Още си пазя картичката, която ми пратиха от военното с този текст. За съжаление наскоро я бях вадил и се оказа, че члена, по който съм негоден, с влизането ни в НАТО вече е отменен. Така или иначе няма наборна служба и не съм длъжен. Тези, които искат, или се явяват тук таме на изпити ( както част от колегите, но не са издържали всичките изпити ) или нач. военна подготовка и после спец. военна подготовка.
2 неща винаги са ме спирали и те са равнозначими за мен - клетвата да умра и мъжката любов в армията. От гледна точка на последното гледам и да спазвам българското законодателство, защото и в затворите го има вторият проблем.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 25 Фев 2016 17:53 
Акварист
Акварист

(автор на темата)
Не съм чувал за мъжка любов в армията. Тъй като при медицинските прегледи обратните не ги вземат в редовната армия, при трудоваците не знам как е.
При влизането в казармата няма приемни изпити, както при наемните. Но след два три месеци почти всички покриват нормативите, а тези които не успят им дават помощни деиности, без които не може да функционира армията, но минават курса на подготовка.
Ето и измененията на военната клетва с времето.

Със Закона за носене на военните тегоби от 1897 г се въвежда следния текст:

Обещавам се и се кълна в името на всемогъщия Бог, че аз, който съм повикан в редовете на войската на Българското княжество, ще слугувам честно и вярно на Княза и Отечеството и няма да пожаля живота си както в мирно време за запазвание реда и законите на страната, тъй и във време на война против враговете на моето отечество, в свидетелство на което целувам кръста и думите на Светото Евангелие. Амин. Заклех се!

От 1950 г. в Българската народна армия се полага следната клетва:

Аз, гражданин на Народна република България, като встъпвам в редовете на Въоръжените сили, тържествено се заклевам да бъда честен, храбър, дисциплиниран и бдителен воин, да пазя строго военната и държавната тайна, безпрекословно да изпълнявам законите, военните устави и заповедите на своите командири и началници.
Заклевам се добросъвестно да изучавам военното дело, с всички сили и средства да пазя военното и народното имущество и до последния си дъх да бъда предан на своя народ, на своята социалистическа родина и на народното правителство.
Готов съм винаги по заповед на народното правителство за защитя своята родина – Народна република България – и като воин от Въоръжените сили се заклевам да защищавам родината си мъжествено, умело, с достойнство и чест, без да щадя кръвта си и дори живота си за постигане на пълна победа над враговете.
Ако наруша тази моя тържествена клетва, нека ме постигне суровото наказание на закона на Народната република и всеобщата омраза и презрение на трудещите се.

В чл. 89 от Закона за отбраната и въоръжените сили от 1996г. е записано, че всеки военослужещ, се заклева изричайки тези думи:

Заклевам се в името на Република България да служа честно на народа си, да спазвам Конституцията, законите на страната и военните устави, да изпълнявам безпрекословно заповедите на своите командири и началници, храбро да защитавам целостта и независимостта на моята Родина и ако се наложи, да дам живота си за нея, за воинската чест и за славата на бойното знаме. Заклех се!

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 25 Фев 2016 19:02 
Титан на мисълта
Аватар

Имам двама колеги, които са се явявали на серия от изпити, ако не се лъжа във Велико Търново - бягане на някакви баири, очни прегледи, английски и т.н.
От един странен преподавател знам, че в армията сте имали такъв лаф "като се таковате да не се гледате". Не казвам, че такива са влизали, но ( не е най-добрата версия на вица, ама не ми се търси сега ) :
Млад моряк, след няколкомесечено плаване загорял за секс и попитал боцмана:
- Боцмане, може ли да помогнеш с нещо?
- Мога! Срещу 200 долара готвача-китаец е на разположение.
- Ама как?! Цели 200 долара и то за китаец?!
- Ами, виж момче:
100 долара са за капитана, защото хич не ги обича тия работи;
50 долара са за мен, защото и аз хич не ги обичам тия работи;
и по 25 долара давам на двама здравеняци да държат китаеца, защото и той хич не ги обича тия работи!

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 25 Фев 2016 19:26 
Ветеран
Аватар

Тук е от: 06 Юни 2008 1:42
Поддържайте темата, авторитетни сте.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 25 Фев 2016 19:30 
Акварист
Акварист

(автор на темата)
Тези вицове нямат нищо общо с темата, за или против военната служба.

abUser Благодаря за изчерпателният отговор.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 25 Фев 2016 20:56 
Форумен инвентар
Форумен инвентар
Аватар

Тук е от: 13 Фев 2011 8:39
И ти нямаш нищо общо с много неща ама ей на търпим те...

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 25 Фев 2016 21:19 
Титан на мисълта
Аватар

Вицът има нещо общо с обосновката ми защо не искам да съм войник.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 25 Фев 2016 22:54 
Форумен инвентар
Форумен инвентар
Аватар

Тук е от: 10 Яну 2007 21:18
Не искаш да си войник, за да не те ебат?

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 26 Фев 2016 0:35 
Дълбоко в матрицата
Дълбоко в матрицата
Аватар

Тук е от: 09 Яну 2007 0:04
Те и сега не го таковат във Военното, значи си е jealousy.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 26 Фев 2016 7:00 
<5™
<5™

Тук е от: 23 Фев 2007 16:15
Няма нужда от военна служба. Какво се цели с нея?

Искам Ловеца да е в моята батарея. Ще го направя като камикадзе. Ще бяга 3 км за норматив с пълно бойно заедно с едно СПГ на рамо за всеки случай. :)

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 26 Фев 2016 16:14 
Титан на мисълта
Аватар

Но пък чух за курсантки, които се таковат с преподаватели, за да изкарат някой друг изпит.
Да, Корей, затова и за да не се закълна да умра.
Добец, за колко години трябва да избягам 3 километра?

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 27 Фев 2016 12:44 
Акварист
Акварист

(автор на темата)
При необходимост се извършва пълна военна мобилизация, без значение дали искаш или не. Ако обаче си малко подготвен, имаш по големи шансове да си полезен, и да оцелееш и да не умреш поне мръцина с напълнени гащи. Поддържането на голяма армия е доста скъпо за нас и просто не можем да си го позволим. Вариантите са два или плащаме, или участваме пряко. И можем да вземем пример от Израел, който при нужда мобилизират всички мъже, и така смазаха многочисленият Египет при опита им за агресия, преди години. Но за да направим това трябва да сме подготвени добре.Патриотизма не се изразява само в писане по форумите и пъчене, а с конкретни действия. Младото поколение изпитва ужас от мисълта да премине само единичната военна подготовка, (която ще ги направи истински мъже ,и ще им е само от полза '' жената става жена когато роди, а мъжа като отслужи'')защото живота за тях е компа и виртуалният свят, в който се чувстват бабаити, играейки различни военни и ръкопашни битки. За съжаление вече и във виртуалният свят можеш да се окажеш потърпевш, тъй като за обиди във социалните мрежи има осъдени да заплатят 3000 лева глоби.

Последна промяна barbus на 27 Фев 2016 18:07, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 74 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Бърз отговор

Подобни теми   Автор   Отговори   Преглеждания    Последно мнение 
Общински съветник скочи против религиозната пропаганда

в Интересни статии от медиите

Loveca_

6

2294

14 Яну 2016 13:02

"За" или "Против" АЕЦ Белене

в Политика

barbus

1