ФОРУМЪТ НА ШУМЕН

Гражданска медия номер едно в град Шумен. В този форум шуменци могат да определят реда на актуалните теми.

Часова зона: UTC + 2 часа | Сега е 22 Сеп 2019 4:59

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 44 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Здравословни хранене и начин на живот
МнениеПубликувано на: 02 Ное 2016 17:39 
Нов потребител
Нов потребител

Тук е от: 04 Окт 2016 18:23
(автор на темата)
Днес ми остана свободно време и реших че мога да започна тема, която със сигурност ще е полезна за част от посетителите на форума. Понеже е твърде обширна и се чудех откъде да започна, се сетих че мога за начало да попитам съфорумниците следните 3 въпроса:
1. Ако направите списък с приоритетите в живота, или кои неща са ви най-ценни, на кое място бихте поставили здравето си?
2. Дайте пример на нещо конкретно, което правите в момента (ако има такова разбира се), за подобряване на общото си жизнено състояние (синоними - здраве, тонус, енергия, работоспособност и т.н.).
3. Дайте пример на нещо конкретно, което правите в момента, за което знаете че вреди на здравето ви, но по ред причини не можете да го преустановите.

Аз от много ранна ученическа възраст се запалих по биологията и "живите неща", а човешкото тяло и всичко свързано с него са ми и до ден днешен хоби и страст. Ще бъде редно самият аз да отговоря на горните въпроси, за да стартираме процеса, така че ето:
1. Здравето го поставям на 2ро място, но условно. На първо място поставям времето (не метеорологичното :-). Казвам условно, защото когато имам здравословен проблем, веднага временно го поставям на първо място, до отстраняване на проблема. На 3то място се колебая между няколко неща, но нека приемем по подразбиране че финансите са на това място, като отново - при проблем могат временно да се окажат на 1во, до отстраняване на проблема, но в никакъв случай не трябва да бъдат перманентно на 1ва позиция.
2. Ежедневна консумация на пресни плодове и зеленчуци, 2-3 пъти седмично физическа активност.
3. Недостатъчно сън, ежедневна консумация на хляб-по стар български обичай, от който за жалост нищо хубаво не може да се очаква.

Ще има продължение, разбира се, но нека видим другите какво биха споделили и какво мислят.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Здравословни хранене и начин на живот
МнениеПубликувано на: 02 Ное 2016 18:41 
~~~~
~~~~

Тук е от: 06 Апр 2008 8:12
Нито времето, нито здравето са ми приоритет.
Нищо не правя.
Месоядно съм.

Ако ще рекламираш хранителни добавки и подобни простотии, беж.....админът не си поплюва!:)

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 02 Ное 2016 19:24 
Нов потребител
Нов потребител

(автор на темата)
Бърби, не знам защо реши че ще рекламирам нещо, по принцип не ме изненадва тази произволна асоциация - като чуеш думата "здравословен" или "хранене" да се сещаш за добавки или МЛМ схеми и от сорта, просто са ни промити мозъците и наистина правим погрешните асоциации. Така че, не, не съм "търговец", а обикновен човек който обаче знае 2-3 неща по темата :-) Апропо и аз съм "месоядно", да използвам твоя израз :-)

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 03 Ное 2016 8:07 
~~~~
~~~~

Тук е от: 06 Апр 2008 8:12
Е хубаво де, да речем, че е само предположение!
Като се замисля, човек, като попрехвърли 40-те и почва да се усеща, че именно времето е е най-ценния актив, а, покрай него ще не ще- и за здравето. Може би тогава се появяват и първите сериозни болежки. Разбира се, при сегашния напрегнат живот, възрастта се снижава, но здравето си остава лична грижа на всеки.
В моя случай съм казала- нямам време да мисля нито за времето- имам толкова много неща за вършене, нито за здравето- каквото-такова..
Нямам време за тренировки- съседът ми програмист ме води няколко пъти на фитнес /дето ми е точно на 50 крачки, една дружка на зумба- 4-5 пъти...и до там..В офиса идва човек и прави масажи / за сметка на работодателя/, но и от това не се възползвам..Няколко пъти годишно си намирам начин да се кисна в минерална вода, много пътувам- природата ме зарежда премного и...това е:)
Нищо от това, дето го правя, не вреди на здравето ми- мисля, че хапването на месо даже е полезно, стига да е истинско. НО в днешно време знаеш ли кое е истинско, като фуражите, с които си хранят бабите на село кокошките, са хибридни..
Не прекалявам със сладкото, не обичам готови сладкиши, когато мога, забърквам нещо..
Дразни ме търговията с хранителни добавки и измамата покрай тях, но...да не задълбаваме...

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 03 Ное 2016 14:39 
Нов потребител
Нов потребител

(автор на темата)
Е, Бърби, ето че като каза че не правиш нищо, излъга :-). Може да ти се струва недостатъчно или незначително, но всяко нещо помага и има смисъл. А за липсата на време, уви няма как, аз поради същата причина редовно си крада от съня, ако имаше как да си "купя" още 1-2 часа на денонощие, щях да платя солидно за това :-), времето е наистина безценен ресурс. А това което споменаваш за фуражите си е направо проблем, аз понеже консумирам месо също съм се замислял че каквото и месо да купуваме, вероятно горките животни са били хранени с генетично модифициран фураж (соята и царевицата както всички знаем са на челна позиция в генетичната рулетка), така че това в един момент може да се окаже сериозен проблем или пък достатъчен повод за някои хора са станат вегетарианци. Може би този въпрос ще "назрее" с особена сила за поколението на днешните деца и тийнеиджъри, макар че като ги гледа човек между тях и сега вече има "мутанти" :-).

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 03 Ное 2016 19:48 
Акварист
Акварист

Тук е от: 25 Апр 2010 8:13
Вегетарианството не може да ни предпази от генетично модифицираните храни. Нещо повече миля си, че много по безопасно е когато тези храни се консумират най напред от животните, с което може би риска е по малък. Почти всички селскостопански култури, зеленчуци и плодове са нови сортове получени в лаборатории. Посял съм овощна градинка, и ако не я пръскам седмично всичко заминава, същото се случва и със зеленчуците. Съседа има две стари ябълки, които раждат успешно без каквото и да е пръскане. Плода е много сладък но е по малък и няма търговски вид и никой не би го купил, макар и да е 100% био. Изхвърли 4,5 чувала и аз взех толкова. Миля да си посадя от този сорт както и някой други стари овошки, не нуждаещи се от толкова грижи създадени от природата а не от лабораториите. Единственият начин да използваш тези продукти е да си ги отгледаш сам, а това не може да стане в съвременният интензивен начин на живот, щом като без да се грижим за тези неща времето не ни стига.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 03 Ное 2016 21:45 
Нов потребител
Нов потребител

(автор на темата)
Ами предполагам че е нереалистично някой да си мисли че може да се предпази на 100% от ГМО храните, но в България все пак е сравнително лесно да ги избегне човек до голяма степен, за разлика от САЩ или Китай или Канада например, които бяха първите държави които "пуснаха духа от бутилката". Монсанто и Синджента и останалите просто действат методично и безскрупулно, но срещат не малък отпор, голямата борба е за обозначаване на ГМО на хранителните етикети, което разбира се ако някога изобщо се случи, никой (освен най-бедните и неграмотни хора) няма да купува тези продукти. А по отношение на търговския вид на храните и плодовете в частност, наистина е редно хората да престанат да се "американизират" и "западноевропейчат" търсейки само красивите плодове, като е грозен плода какво - няма да го слагаме в рамка или да се женим за него :-). Но това е въпрос на потребителска култура. Също е жалко че недостатъчно хора пазаруват от производителите по пазарите, а предпочитат големите вериги - няма нито една основателна причина за това. В обобщение може да бъде отправен полушеговит призив, подобен на призива на един политик от недалечното минало - "За бога братя, купувайте от производителя, и купувайте и грозните плодове и зеленчуци :-)"...

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 13 Ное 2016 13:44 
Титан на мисълта
Аватар

Тук е от: 22 Окт 2007 16:57
Я, лексикон. Да видим...
1) Не мисля за него. Като се развали, поправям го;
2) Стоя до компютъра. Имаше изследвания, които сочат, че се затлъстявало. Стоял съм и 50 часа ( май ) пред него, ама не са верни тези изследвания;
3) Същото като предното - стоя си в нета. Не е полезно, ама като ме заболява главата от 3 страници лекции какво друго да правя?
Това ли са само въпросите? Ще има ли други?

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 13 Ное 2016 14:34 
Нов потребител
Нов потребител

(автор на темата)
Всъщност ти даваш добра идея - да се направи кратка анкетка/лексикон, може би ще е по-добрия вариант, макар че сигурно по-мнителните и параноиците ще се усъмнят че има нещо нередно (или ще си помислят че ще се прави реклама и пазарни проучвания и от сорта bullshit).
На мен просто ми беше любопитно, аз пред познати редовно се възмущавам от невежеството и нехайството на българина по много въпроси, включая адекватната грижа за здравето. Достатъчно е човек да погледне статистиките и ще му настръхне косата - челни места сме по пушене, пиене, сърдечно съдови проблеми и дегенеративни заболявания, и вече и наднормено тегло. Форума тук е просто поредното доказателство - няма интерес, интереса е към "климатици", "автомобили" и от сорта "важни" неща. Което е разбираемо донякъде, особено като се има предвид че заради разни шарлатани и продавачи на псевдоздравословни продукти, и заради разни странни личности (тип хипита или дъновисти и т.н.) имиджа на хората, интересуващи се от healthy lifestyle, пострада. Колко абсурдно е например че един преглед на кардиолог (или друг специалист) отнема примерно час или даже по-малко, докато една диагностика на автомобил или техника отнема в пъти повече... И че някой повече го интересува какви екстри ще има новия му телевизор, например, отколкото каква токсична храна ще поеме днес детето му... Но да не генерализираме, въпреки че цялостната картинка е повече или по-малко ясна, и комбинацията от невежество, мързел и грешни приоритети по никакъв начин няма да подобри нещата.
И въпрос към пушачите - нали знаете че като си купувате цигари, "захранвате" не друг, а господин Д. Пеевски, небезизвестния съсобственик на Булгартабак, ами вместо да му тъпчите джобовете с пари (и дробовете си с отрови), вземете се замислете малко ... макар че цигарите влияят и на мозъчната дейност (факт, а не заяждане от моя страна).

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 15 Ное 2016 19:09 
Акварист
Акварист

По темата, никога не съм осъзнавал, че здравето ми е първо място, освен когато оставих цигарите.
Благодарение на ентусиазма, любознателността и интереса ми да създавам нови неща, трябва да съм динамичен които са единствените и несъзнателни ми действия подобряващи тонуса ми.
В момента пиша във форума на Шумен и пия ракия и кафе, което е нездравословно за мен и останалите, понеже ги дразня с всеки мой пост, но не мога да го преодолея, сори.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 22 Ное 2016 17:57 
Акварист
Акварист

Наблюдавам с интерес едно семейство вече над 80 годишна възраст и двамата са много активни. Когато ги попитах как постигат всичко това, и откъде имат не изчерпателни сили ми заявиха, че тайната е в движението. И ако един ден се спреш на другият ден ще ти е доста трудно, или невъзможно да влезеш във форма.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 11 Дек 2016 18:27 
Акварист
Акварист

http://www.24zdrave.bg/Article/5906182

-- 12 Дек 2016 17:52 --

Карта на тялото разкрива до какво води мързелуването

http://www.24zdrave.bg/article/5931330

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 18 Дек 2016 11:55 
Опитен
Опитен
Аватар

Тук е от: 05 Юли 2010 12:51
Чудесна тема..поздравявам автора й :C8.gif .. а на кой колко му допада е отделен въпрос/въпрос на духовна осъзнатост е/...
За себе си - работя върху себе си точно в тази насока в последните години..изучавам Аюрведа /в класа на д-р Заркова съм и се гордея с това:)) /...
Занимавам се всекидневно с практики хранещи Душата ми , но не мога да се науча да се храня "правилно"и това ми създава проблеми,които пък съм си приела..не съм мазохистка и обичам Същността си..
Желая Спокойствие и Хармония на всички :O05.gif :C8.gif

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 19 Дек 2016 14:10 
Акварист
Акварист

Информацията за Аюрведа-та са оскъдни, моля те сподели нещо конкретно за прилагането и, и опита който имаш, както и резултатите.

https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D1 ... 0%B4%D0%B0

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 19 Дек 2016 20:53 
Опитен
Опитен
Аватар

Тук е от: 05 Юли 2010 12:51
Здравей,barbus :) ...Аюрведа е наука/знание за природосъобразен начин на живот или съобразно Природните/космически /Вселенски закони...в Аюрведа Същността на човека е изградена от 5 тела/"коши" , грубото /физическото тяло , енергийното/нервната система , емоционалното тяло , духовното и в него божественото тяло..и когато това божествено тяло прекъсне връзката с Твореца/Вселената , предимно поради надмощие на егото/разни преувеличавания и ненужни за душата стремежи и изкривявания на природното развитие на случващото се , вървенето против нормалния ход на нещата/ , започват страданията на цялата Същност от вътре навън- първо е усещането за неудовлетвореност....следва емоционалния отговор..следва реакцията на нервната система ,която пък променя функционирането на органа ..и накрая се разболява грубото тяло и възниква "болестта"...
Целта на Аюрведа е да профилактира цялостната Същност и средствата ,които тя ползва за това са асани,медитации , визуализации,мантри ,психологични утвърждения , правилно хранене и грижа за грубото тяло ,за да пребивава в състояние на мир и Хармония душата....работа с финните тела,общо взето..нежно и деликатно е ,но дава усещане за Щастие :)..Аюрведа и йога винаги са заедно ,защото са процес на самореализация на Аз-а/връзка с висшия Аз
Пряката практика изисква ранно ставане/съобразно вата дошата 4-6 ч сутрин / и практиката през това време- пиене на топла вода,дишане ,йога практика , медитация/който има време:)) /утвърждения , връзка с Вселената ,ако е необходимо..и с времето всеки усеща необходимостите си и намира своята практика,това ,което усеща като необходимо за него...през деня се стреми към сатвичната вибрация- възможно най-високи вибрации , игнориране на ниските вибрации /и нещата,които ги предизвикват/, Добронамереност , несъдене и приемане ,придържане към спокойствие и хармония , ...и всичко това е за да се чувства Душата спокойна и хармонична...
И общо взето след това се задвижват външните успехи/това си е вселенския закон за пълнотата в живота т.е -че за да имам отвън е необходимо да имам първо вътре в мен /...
..такива са нещата в Аюрведа...

предлагам една мантра/те са букет,всъщност точно тези/ ,която хармонизира чудесно и слушам сега ,в този момент,докаот пиша това ... https://www.youtube.com/watch?v=KYACIbIVIqc

-- 19 Дек 2016 21:57 --

..а резултата от всичко това е ...промяна в усещането ми за мен,за Същността ми :)) ..верно ,изисква години на отдаване,но си струва...но всичко е избор на Душата- да не забравяме това..и когато Тя реши, й се дава възможност да расте...имам познати,които искат,но нямат нужните условия за това- нямат време , нямат възможност да правят тези неща и ..не им се дава- не се случва..в такъв случай мисловните практики и несъдене и приемане също работят..

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 44 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Бърз отговор

Подобни теми   Автор   Отговори   Преглеждания    Последно мнение 
Здравословен ли е "здравословния" начин на хранене?

в Интересни статии от медиите

Чопър

5

2190

02 Яну 2016 14:21

Смейте се повече за по-дълъг живот

в Интересни статии от медиите

Loveca_

1

1136

25 Яну 2015 13:17

Часова зона: UTC + 2 часа | Сега е 22 Сеп 2019 4:59