ФОРУМЪТ НА ШУМЕН

Гражданска медия номер едно в град Шумен. В този форум шуменци могат да определят реда на актуалните теми.

Часова зона: UTC + 2 часа | Сега е 17 Сеп 2019 11:25

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 44 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Здравословни хранене и начин на живот
МнениеПубликувано на: 19 Дек 2016 23:40 
Акварист
Акварист

Тук е от: 25 Апр 2010 8:13
О това е чудесно, успех. За пръв път чувам за тези неща, но ги приемам, тъй като те правят човека смирен и уравновесен и не пречи на останалите, много важен елемент при съвместният ни живот и контакти. Всеки си има своите мантри, един музиката други успехите и деянията, бизнес или пари. Очевидно, че духовното е най възвишеният и безплатен начин да те направи щастлив(за което ще ни трябва време, а то е скъпоценно), макар че парите няма да ти навредят, а без тях е невъзможно.
Природата е уникална и е дала на всеки по нещо, на един спокойствие, на друг мъдрост, енергия, дързост, смелост, и още безкрай различни качества. Очевидно, че душевното и физическо състояние са неделими , и ако едното куца не е на добре. С една дума спокойствие с правилно хранене и движение са основата за добрата ни форма. Няма по голяма сила за нас ако открием навреме точно с какво се отличаваме от останалите, и тръгнем по пътя си който ни е очертала съдбата като правим онова в което сме най добри. Ако не намерим себе си, и се опитваме да правим това което правят останалите, никога няма да надминем онова което ни е дала природата.
С каквото и да се захванем, колкото и да сме надарени, ако сме нехайни ще се провалим. А тогава душевното ни спокойствие е немислимо, с което доминото на живота ни се събаря.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 20 Дек 2016 21:08 
Опитен
Опитен
Аватар

Тук е от: 05 Юли 2010 12:51
" Няма по голяма сила за нас ако открием навреме точно с какво се отличаваме от останалите, и тръгнем по пътя си който ни е очертала съдбата като правим онова в което сме най добри. Ако не намерим себе си, и се опитваме да правим това което правят останалите, никога няма да надминем онова което ни е дала природата."...

..най- доброто ,което някой може да получи изобщо е това,което той сам прави за себе си...и само той /"висшия Аз" /може да даде правилната насока за това...ето това е смисъла на Аюрведа, заедно с йога...да насочи мисленето и вниманието към интуицията /висшия Аз ,за да се реализира Душата.....няма нищо празно/случайно в тези неща...

важно е да се знае,че западното мислене предлага много "учители"/инструктори по йога,но ,за да успее ,трябва задължително да е съобразно принципите на Аюрведа..да е част от Аюрведа...а болшинството инструктори не са овладели йога чрез Аюрведа...този процес пречи сериозно..навлизането в йога означава навлизане в Себе си и е важно КАК се случва това..

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 21 Дек 2016 18:15 
Форумен инвентар
Форумен инвентар
Аватар

Тук е от: 10 Яну 2007 21:18
Прокрадва се тезата, че само чрез специални инструктори става правилно работата?

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 21 Дек 2016 18:24 
Акварист
Акварист

Като тинейджър си бях купил една книга за Ната Йога, но в един час учителя ни я конфискува и не ми я върна. По онова време литературата беше оскъдна, и много хора четяха. Та от йогата научих единствено йоническото дишане, с което регулирам дишането и пулса си, съответно и ритъма на сърцето си. След една тежка операция когато се свестих и видях херците на сърцебиенето си реших да го нормализирам веднага, с което уредите изпишеха и дежурната сестра панически се втурна към мен но понеже бях усмихнат по опитните и колежки я успокоиха като и казаха.
-Не виждаш ли, че той е добре.
Обясних и че съм бил обезпокоен от интензивният си пулс и съм решил да го намаля. Обясних и че тези финта съм научил от Йогата.
Това богато ми стига да овладявам всички емоции, паника и ярост, да нормализирам и поддържам ритъма на сърцебиенето си в нормите.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 21 Дек 2016 20:39 
Опитен
Опитен
Аватар

Corey написа:
Прокрадва се тезата, че само чрез специални инструктори става правилно работата?

..да:) ..правилната работа..за да е ефективна практиката , е необходимо да се спазват определени неписани,но значими природни закони ...на прима виста се сещам за последователостта на прийомите по време на практиката...също и дишането- западната йогашкола не се концентрира в дишането,а източната набляга най-вече на дишането , което всъщност снабдява тъканите и органите с кислород и с различните асани това се случва по малко по-различен начин...
..всичко е съвсем елементарно,но ние човеците така сме се засилили нагоре и към сложното, че забравяме простотата на " основата"си и я пренебрегваме...аюрведа се грижи за нея

-- 21 Дек 2016 21:44 --

barbus написа:
Като тинейджър си бях купил една книга за Ната Йога, но в един час учителя ни я конфискува и не ми я върна. По онова време литературата беше оскъдна, и много хора четяха. Та от йогата научих единствено йоническото дишане, с което регулирам дишането и пулса си, съответно и ритъма на сърцето си. След една тежка операция когато се свестих и видях херците на сърцебиенето си реших да го нормализирам веднага, с което уредите изпишеха и дежурната сестра панически се втурна към мен но понеже бях усмихнат по опитните и колежки я успокоиха като и казаха.
-Не виждаш ли, че той е добре.
Обясних и че съм бил обезпокоен от интензивният си пулс и съм решил да го намаля. Обясних и че тези финта съм научил от Йогата.
Това богато ми стига да овладявам всички емоции, паника и ярост, да нормализирам и поддържам ритъма на сърцебиенето си в нормите.

:)) ..да , успокояващия ефект е моментален..всичко се свежда до правилно протичане на енергията..всеки дисбаланс там се проявява като усещане и болка някъде навън в тялото..има едно "алтернативно "дишане- то също успокоява пулс и мисли...огненото дишане също...но е хубаво да ги показват хора ,които са правилно запознати...има много самозвани,които слугуват на егото си и търсят внимание ...

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 23 Дек 2016 0:06 
Форумен инвентар
Форумен инвентар
Аватар

Тук е от: 10 Яну 2007 21:18
Ето че Барбуса без инструктор е овладял абдоминалното дишане и си го прилагал при нужда. Може ли без инструктор или непременно човек трябва да стои до някой майстор за да ги овлядава тия принципи?

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 23 Дек 2016 13:35 
Опитен
Опитен
Аватар

" без инструктор е овладял абдоминалното дишане... Може ли без инструктор.. "

о даа..дишането е най- лесния и естествен процес в тялото ,но понеже ако не се спазва правилната последователност в стъпките/при по-сложните, напр алтернативното дишане,но да не забравяме,че и то е ..дишане:)) / е възможно да се задълбочи проблема,породил необходимостта от въпросното дишане...има много литература, клипове и други информиращи материали,но когато до теб е някой,който те вижда и усеща какво правиш и ти казва къде точно грешиш , е по-гарантиран успеха ...

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 27 Дек 2016 18:59 
Акварист
Акварист

Е колеги как ви се отразиха Коледните празници на здравословното хранене? Преди такива тучни храни и изобилие на масата нашите предци са постели, и това много не и е пречело. Ние обаче забравихме за постите и увеличихме деликатесите и калориите, както и пиенето, това не е на добре. Като голямо чудо поне не се напих, иначе взех калориите за два дни, и сега съм предприел максимално натоварване.
Ако човек работи изразходва много калории и здравословното хранене не го интересува. Когато организма е натоварен максимално е като комбайна, смила всичко и го превръща в енергия, но когато седнем пред компа за по дълго време ще трябва да се ограничаваме с калориите, което е много трудно. И понеже не мога да се огранича с храната, се надявам напразно с движението да намаля грешките си, но това не може да продължи дълго.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 29 Дек 2016 17:20 
Опитен
Опитен
Аватар

:D все пак сме човеци..хайде да не издевателстваме над себе си..а и щом нещо не ни харесва ,значи има дис-хармония някъде и не трябва да се прави..а и днес Е новолуние и се отслабва лесно..до утре до 8ч ..

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 30 Дек 2016 10:22 
Акварист
Акварист

Започвам постепенно да се самоограничавам. Намаляване порциите наполовина, както ракията и виното. Здравословното хранене и начин на живот са пълна противоположност на склонностите и желанията на организма, да поглъщаме колкото се може повече лакомства, алкохол, цигари,дрога и мързелуваме на топло пред компа. Изглежда живота ни кара да правим все нездравословни неща, с което съкращаваме живота си, но от друга страна само по този начин оцеляват най здравите и устойчиви, които трябва да продължат рода, докато по слабите се отстраняват безболезнено, привличани от шокови въздействия по много привлекателен начин.
Йогите откриват, че хората се раждат без да знаят как да дишат правилно, контролират емоциите, да се хранят и мислят здравословно.
Не е възможна въобще здравословно хранене и начин на живот без самобичуване и самоконтрол. :G1.gif

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 30 Дек 2016 11:18 
Опитен
Опитен
Аватар

Животът ни кара да живеем нездравословно,защото той е нездравословен и ние задълбочаваме тва нездравословие ...много стрес и напрежение, породени от его , алчност и лакомия...не е приоритет спокойствието на душата , а трупането на материя/"един живот живея"/..и всички нови технологии , свързани с улесняването на живота ни и пестящи толкова скъпоценно за съвременния човек време са вредни - климатиците , микровълновите печки , мобилните телефони...всеки има приоритет и предпочита една от двете посоки/според усещанията си/..

Здравословното хранене и здравословния начин ан живот не са самобичуване ,а са проява на ..обичане на себе си ,защото само ,когато обичаш себе си ,си подаряваш най-доброто....без компромис към себе си :D
И всичко това започва от осъзнаването на грешките,които допускаме в сегашното си поведение и начин на живот...първото нещо,което всеки може да направи е да спре да бърза и да няма очаквания...да си разпредели правилно времето ,а не да тръгне в последния момент по работа и да трупа напрежение ,щото всеки му пречи или нещата не вървят по неговия план... :K6.gif :-D

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 01 Яну 2017 11:53 
Акварист
Акварист

https://www.24chasa.bg/zdrave/article/5968914

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 02 Яну 2017 11:02 
Опитен
Опитен
Аватар

дааа...чудесна е информацията в статията..само дето пак са спрегнали САЩ като меродавност , а йога е в съвсем другата посока :) ..най- добрия лечител ,психотерапевт и приятел на всеки човек е връзката му с Природата и нищо друго не може да даде и да помогне на човека така,както Природата му дава и помага..а Тя дава всичко, от което се нуждаят душичките ни- тишина и спокойствие..днес деня е чудесен за кратка разходка..

Честита нова Година ..пожелавам тя да е мирна , тиха и благополучна за всички човеци на Земята..да има мир и любов в душите и в сърцата :L9.gif

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 02 Яну 2017 15:26 
Акварист
Акварист

Използвах хубавото време за малко движения, хем да свърша някоя работа отвън, пък и да дам на тялото най доброто, малко активност след дългото застояване и ядене. За моя изненада тялото ми не бе никак възхитено, след дългият покой, и трябваше да се стигне до самобичуване за да му дам най доброто, не иска и да чуе за здравословен начин на живот, пък и се бунтува срещу половината порция която получава. Очевидно, че без болка нищо не става.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 02 Яну 2017 16:27 
Опитен
Опитен
Аватар

постепенно и без болка.../сама за себе си болката обезсмисля начинанието/...а храната ,сега е студено и може да е малко по- мазничка и гореща /ако си със по- суха и костелива структура/ , по- люта /ако си с кафеникави петънца по кожата или ако си с по- окръглено тяло / и задължително топла..

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 44 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Бърз отговор

Подобни теми   Автор   Отговори   Преглеждания    Последно мнение 
Здравословен ли е "здравословния" начин на хранене?

в Интересни статии от медиите

Чопър

5

2184

02 Яну 2016 14:21

Смейте се повече за по-дълъг живот

в Интересни статии от медиите

Loveca_

1

1133

25 Яну 2015 13:17

Часова зона: UTC + 2 часа | Сега е 17 Сеп 2019 11:25