Много интересна тема. Над тези неща често съм се замислял, първите ми източници са били мнението на бабите.
-Каквото му е писано това ще стане,
-Зависи как го е орисала орисницата.
Бабешки истории, по времето на комунизма Бог беше отречен, и становището бе - човек може да се промени. Да с масовата пропаганда всички бяха доволни и носталгията по това време все още е жива в по възрастните. Защото мисленето на всички беше променено. Всички бяха доволни от нищото което имаха, но не станахме по умни. Само имахме такова усещане. Трябваше ми доста време за да осъзная фактите. За закупуването на Москвич се чакаше 5 години, за Жигули 6, а за Трабант много повече. За цветен телевизор няколко години, както и за нафтова печка и хладилник. Банани и портокали се продаваха 1-2 пъти годишно. И ако се наредиш навреме на дългата опашка може и да си купиш. В началото на учебната година посещавахме окръжните градове за да стегнем децата за училище с някоя дрешка. И не щеш ли продават банани- чудо. Наредихме се и ние на дългата опашка. Сина все още малък загуби търпение и искаше да си ходим. Като разбраха че не сме местни веднага стана скандал защото банани е трябвало да си купим от местоживеенето ни?
Имаме двама сина, които сме възпитавали еднаква и отгледани във същата среда. Единия е компютарен дизайн, а другият животновъд. Нямат нищо общо един с друг.
Тогава често съм се замислял над бабешките твърдения.
Прекарах дълги години в чужбина. И наистина има коренна разлика във възпитанието ни. По едно нещо обаче сме еднакви. Всеки е толкова умен колкото се е родил, няма как да му налееш повече или да му вземеш, божа работа. На един милиард и повече човека може да се роди един гении, но не е сигурно.
В първите години на човека се формира поведението и отношението му към останалите и света, но в никакъв случай не можеш да промениш природните му дадености. Дали ще е спортна натура, математик, музикант или учен. Това си му е дадено от природата, или бога както казваха бабите, но дали той ще го развие и използва е негова лична работа, или орисниците според бабите.
Някои им върви в учението, но не всички учени могат да бъдат успешни бизнесмени, и не всички богати са образовани. Но те имат природна дарба да са фаворити и без да са учили. Но това е друга тема.
Човек има чувството, че ума определя поведението му, една много грешна представа. Ако тялото ти се нуждае от вода трябва да се напиеш, ако си гладен ядеш. Тялото ти се нуждае от секс и се влюбваш, и нищо и никой не може да те спре. Да може би ума ни помага по добре да задоволим потребностите, и да удовлетворим желанията си. Но един философ бе казал, нещо подобно, че мъдростта трудно се постига но от нея няма какво да вземем, и ни носи само печал. Ако природата ни е създала да сме успешни, ще имаме за трима, ако ни е създала прахосници ще сме бездомни и никой не може да ни помогне, без значение колко сме умни.
