Явно думичката идва от "мощи".

Има резон - от 70 години в Русия се гледа на оръжията като на нещо свято и винаги съм бил стъписван, как омесват църквата и оръжията в една баница... Колкото до самите оръжия - нямат нови самолети, нямат нови кораби, нови подводници... общо взето най-голямата промяна в последните години беше в подмяната на Калашников като стрелково оръжие с такова от по-нова генерация. От 20 години се мъчат да създадат уникална система за изстрелване на ракети от подводници - проект на огромна стойност, но абсолютно всички опити бяха неуспешни, а като се има предвид, че последния такъв беше преди около 3 години - май са замразили проекта. Естествено добре знам, че са направили нови линии за тежки влекачи "Камаз", бронетранспортьори и дори танк, от който са произвели само 7 бройки за 6 години поради високата си цена.
Не казвам, че нямат оръжия - напротив, имат в повече, от колкото им трябват. Въпроса е, че на този парад няма какво ново да представят като част от ДЕЙСТВАЩОТО въоръжение...