Определено писанията ми тук не са пример за правилна граматика, и по-горният пример го доказва. Пиша си думите както ми звучат, съобразявайки се естествено с е-и,а-ъ и прочие. И точно поради това, по-горният пример ме накара да се замисля, че явно не ползвам и правилната дума в говора..... Хех, докъде я докарах..
Но аз наистина ползвам думата "именник" когато говоря за "именик", което според правилата е грешно... поне последните 1-2 години. Приемам и правилата за смислени....
Тук е от: 25 Апр 2010 8:13 Мнения: 2148
Skype: valentin.trifonov50
Не знам дали въпроса ми е точно за този раздел, но не намерих друг подобен.И така става на въпрос за израза '' Безценен камък'' Което се възприема у нас като нещо ценно. Което е парадокс. Според мен ако става на въпрос за ценна вещ, правилният израз би трябвало да е скъпоценен камък, докато безценен означава нещо което няма стойност , камък от пътя.Колко би дал за него, той няма цена.Този парадокс го открих в Чехия именно там безценен означава ненужен, а скъпоценен скъп. Кой греши ние или те?
Тук е от: 22 Окт 2007 16:57 Мнения: 12118 Местоположение: The O.C.
Мисля че има връзка. Един приятел ми помага понякога с ремонти и като го питам колко му дължа, той ми отговаря "Колкото и да ми дадеш, малко ще е". Не сте ли срещал думата "безценен" или "безценно" и в други изрази, за да си обясните какво значи?
_________________ Ако всеки нарушава законите, кога ще се оправи България?