Заглавие: Re: Какво се случва с шуменската журналистика?
Публикувано на: 16 Апр 2011 17:25
VIP
Тук е от: 09 Яну 2007 21:19 Мнения: 2660 Местоположение: Шумен
Skype: kpacumup66
Развива се шуменската журналистика, все по-стремително. Идват нови, млади сили. Като репортерката на http://www.mashu.bg - сайта, който разработва ГЕРБ, Галя Върбева. Ето и две интервюта с нея:
Заглавие: Re: Какво се случва с шуменската журналистика?
Публикувано на: 18 Апр 2011 20:46
Форумен дух
Тук е от: 18 Окт 2009 14:28 Мнения: 1218
В града има само една журналистка от радио Шумен,която знае как се прави журналистика и не се страхува да изкаже своето и обществено мнение Няма смисъл да и споменаваме името-всички знаем коя е тя.
Заглавие: Re: Какво се случва с шуменската журналистика?
Публикувано на: 18 Апр 2011 21:53
VIP
Тук е от: 09 Яну 2007 21:19 Мнения: 2660 Местоположение: Шумен
Skype: kpacumup66
Че какво и е на журналистиката? С какво е по-зле от шуменското автомобилостроене, шуменската медицина, шуменската политика, шуменската образователна система? (май съм задавал подобен въпрос)
Заглавие: Re: Какво се случва с шуменската журналистика?
Публикувано на: 18 Апр 2011 23:34
Ветеран
Тук е от: 23 Май 2009 13:21 Мнения: 965
Леонартис, не знам дали ще я бива за журналистка, ама я какви работи пише мацката:
Извън темата/подсказка:
"2-ро действие Нощ. Светлината на уличната лампа проникваше, разстилайки тънък сноп от светулки по пода на тъмната стая. Щурците пееха. На голямото лакирано легло беше легнал художникът. Въртеше се неистово в него, а сънят му беше лишен от логика и реалност. Сънуваше същото това легло, но не спеше върху него, а участваше в бурна любовна сцена. Страстно целуваше малкото момиче. Беше я притиснал и бавно събличаше дреха по дреха. Там, където вече беше съблякъл, обсипваше с жадни, мокри целувки. Тя се усмихваше и разтваряше краката си. Той я целуваше навсякъде. Чуваха се викове и стенания. Той се качи върху нея и страстно я облада, като се движеше мощно и пламенно. Говореше колко много я е чакал, колко много му е липсвала, като за някой човек, отдавна забравен, но познат. Започна още по-страстно да се движи. Целуваше я. Притискаше гърдите й с ръце, но изведнъж се събуди и въздъхна, целият облян в пот. Светна малката лампичка и се огледа. Беше съвсем сам. Имаше нужда от малко въздух, частица въздух. ...
...Без сянка на съмнение това беше художникът Калчев. С минимални усилия той успя да се промъкне в къщата и да се изкачи от стълбището към стаята на Ивайла. Още с влизането си придоби вид на човек, който се намира пред молитвена икона. Вгледа се отново в снимките, в картините, в цялата заобикаляща го обстановка. Видя снимка на целия клас заедно с класния ръководител – непривлекателна жена на средна възраст с къдрава коса. В сравнение с другите ученици образът на момичето грееше, като че ли има ореол. Толкова усмихната, толкова красива, толкова невинна. Страстта му пламна с всичка сила. Той копнееше за нея с всяка част от тялото си. Спомени постоянно го връхлитаха. Чувстваше, че не може да се контролира. Мозъкът отказа да приеме истините и даде воля на мечтите му. Погледът му обиколи изрядно подредената стая и прозря под това изцяло подреден живот, съвсем не като неговия, но видя също така и куп изпрани дрехи, оставени на стола до леглото. Изведнъж забеляза и малки дантелени гащички, паднали по невнимание на пода. Веднага се доближи и ги пое в ръката си. Искаше да усети аромата им, приближавайки ги до носа си, и почувства лек полъх на лайка от праха за пране. Ядоса се, но ги прибра под сакото си."
Заглавие: Re: Какво се случва с шуменската журналистика?
Публикувано на: 19 Апр 2011 6:05
Вор в законе
Тук е от: 24 Авг 2007 23:22 Мнения: 2265 Местоположение: Wolfsschanze
Skype: vorvzakone77
Охх майко! Да се смееш ли, да плачеш ли?! Май да плачеш...
Извън темата/подсказка:
"Искаше даусети аромата им, приближавайки ги до носа си, и почувства лек полъх на ЛАЙКА от праха за пране. Ядоса се, но ги прибра под сакото си." Това го прочетох като "лайна" в първия момент, и много добре се върза с произведението като цяло...
Заглавие: Re: Какво се случва с шуменската журналистика?
Публикувано на: 19 Апр 2011 8:30
Персона грата
Тук е от: 31 Мар 2007 11:03 Мнения: 7177
Извън темата/подсказка:
Хахаха... И при мен се случи точно така! Значи не се дължи само на доказано перверзното ти подсъзнание, а и на текста... Всъщност, когато го прочетох като "лайна", си казах - "Аха! Да си дойдем на думата! Това е пародия!" Ама не би!
_________________ Никога не си това, за което се мислиш!
Заглавие: Re: Какво се случва с шуменската журналистика?
Публикувано на: 19 Апр 2011 17:45
Ветеран
Тук е от: 23 Май 2009 13:21 Мнения: 965
Извън темата/подсказка:
Момичето с перлената обица
Лунната светлина нежно галеше мъжът зад тънката ленена завеса, сякаш опитвайки се да го разкрие пред звездите. Отвреме-навреме от канала долиташе шум от греблата на преминаващите нощно време търговци, които бързаха да окупират свободните места за Съботния пазар в центъра на Делфт. Нощта беше топла и спокойна. Мъжът зад тънката ленена завеса продължаваше да следи павирания път пред къщата, и когато долови среден на ръст мъжки силует в далечината, стисна още по-здраво четката в ръка. „Това със сигурност не е художникът Калчев”, помисли си той, но за негова изненада силуетът не подмина масивната дървена врата - той спря. Сякаш се огледа един-два пъти, после се чу тихото изскърцване на новата месингова брава, поръчана миналия месец от Амстердам. Йоханес се скри между гардероба и старата орехова лавица с книгите на баща му, опита се да си поеме въздух по-дълбоко няколко пъти, но сърцето му продължаваше да бие яростно. Беше уплашен. „Кой е този, по дяволите, нали всичко трябваше да е като в книгата? Кой пипа готовите текстове не ми е ясно!?” В този миг се чу изскърцване от стълбището, после още едно… и още едно. Силуетът от улицата се качваше право горе – на тавана. Сякаш нещо подсказваше на Йоханес, че всичко ще е наред, и че това е просто един персонаж от книгата, който му беше убягнал. Или някой от редакторите идваше да му подскаже, че е допуснал грешка? Вратата се отвори. -Едно, две, трииии… кажи къде си ти! – каза някой в стаята, направи три бавни стъпки по дървения под, поокашля се и сетне настана тягостна тишина. В един момент Йоханес видя мъжът – беше около 50-55 годишен, носеше розова шапка с пискюл отгоре и някакви бели дантели по периферията. „Бална шапка? Не, не може този човек да е от книгата. Нещо е сбъркано тук”. Непознатият мъж се наведе до една от готовите картини, взе нещо от земята и каза тихо: -О, боже, това е другата обица… невероятно! Йоханес скочи от прикритието си и изгони тишината: -Стой на място! Само едно движение и ще стрелям! – викна той, държейки здраво в ръка четката си, насочена към непознатия. – Остави обицата където беше веднага! Мъжът се подчини, приклекна за да я остави на земята, изправи се бавно и плахо погледна към художника. -Ей… Йосифе, ти ли си това бе брат! Йоханес се опита да фокусира мъжа въпреки оскъдното осветление, и сякаш наистина имаше нещо познато в чертите му. -Аз съм бре, Йосифе, Сталине. Не ме ли позна? Натопорко, от Шумен. – с широка усмивка продължи непознатият. Йоханес остана като втрещен. Бавно отпусна четката, подаде ръка за поздрав и се приближи леко приведен. -Аааа, не. Досега си държа четката, сега ще се здрависваме тука! Хаха… -Ми… какво… тя четката ми е чиста – прошепна Йоско, опита се да асимилира какво се случва, но все още беше силно изненадан от необичайната среща. – Какво правиш тука, Натопорко? Теб нали те няма в книгата? -Книга ли? Каква книга те гони тебе бре, какво става тук?! – весело отвърна старият познат. -Ами… нали сме в книгата сега, за момичето с перлената обица. Ти какво имаше впредвид, че това е другата обица? Нещо не е както трябва. Натопорко се замисли за кратко, загледа се в двете свещи, току що запалени от Йосиф, и каза: -Това лято спасих едно момиче от удавяне, нали знаеш че се снимах в „Спасители на плажа”… После за малко влязох в една книга, „Острие на отмъщението”, на Галя Върбева… -Ааа, и от там си взел тези дантелени гащи на шапката, нали писахме в темата за журналистите, там за миризмата от лайка – Йоханес сложи ръка на рамото на Натопорко, и двамата се разсмяха при спомена за лайката. След секунди обаче, пак станаха сериозни. Натопорко подхвърли: -А ти, нали се сещаш... Как дойде тук? Мислих, че в Шумен има само една машина в момента? Тази в Централна Поща, до гишетата за плащане на водата? -Не, грешиш, отвориха още една, на мястото на бившия 8-ми клон до гарата. Явно затова преместиха пощенския клон оттам. Всъщност, сега съм Йоханес Вермеер, мисля че сме 1665-та година в момента. -Да, така е. Чу се някакво тропване в коридора. Двамата мъже се спогледаха за миг, не знаейки какво да очакват, насочиха се към коридора и тогава го видяха – малко рижаво момиченце, чието лице беше покрито с лунички. Беше в дълги шарени чорапи и дрипави селски дрехи. Момичето каза с широка усмивка: -Здравейте, Пипи-дългото чорапче! Приятно ми е! Здрависа се с двамата последователно, подскачайки като лудо по лакираните дъски, а Йосиф каза с изненада: -Ама ти от къде знаеш български?! -Ааа, аз съм от София. Казвам се Сашка Васева – певица съм, тука съм само за книгата… за малко. Ей тъй, да ги пробвам тия машини на времето, работят ли, не работят ли – каза момиченцето, и продължи да подскача. -Ами ти тотално си объркала книгата, моето момиче, нямаш място тук. Много яко са те пръднали. Сега те чакат шест месеца в грешната книга! Мощна сирена се чу отвън и прекъсна разговора. Тримата влязоха в таванската стая, приближиха прозореца и се заслушаха в съобщението: "-Внимание, Внимание! До всички пътници от България, Румъния и Унгария. Всички машини, пуснати в действие в тези три държави, се оказали с фабричен дефект, изтеглени са от китайския производител, и пътниците ще останат по време там, където са в момента. Повтарям, всички пътници, пътуващи от България, Румъния и Унгария, няма да могат да се върнат заради дефект в машините." В стаята беше тихо. Пипи-Дългото чорапче беше скрила с ръка отворената си уста, а Натопорко вече проклинаше момента, в който даде двеста лева за билет. Само Йоханес се чувстваше облекчен, и в никакъв случай не беше уплашен. Съдбата беше такава. -Така… - каза той - Имаме четка, имаме платна, има момиче, перлена обица, бои… Освен да почвам да рисувам, друго не знам какво да правя, тъй или иначе интернета скоро няма да дойде…
Заглавие: Re: Какво се случва с шуменската журналистика?
Публикувано на: 20 Юни 2011 21:03
Форумен дух
Тук е от: 18 Окт 2009 14:28 Мнения: 1218
Журналистите от радио "Шумен" са отделна гилдия от останалите пишещи/нарекли се журналисти/ и измиват срама ни. Чувам,че нашият Университет подготвя журналисти. Това добре,но къде младите кадри практикуват,стажуват,какви знания имат? Къде се реализират?Или в общата вълна- " добрата новина не е новина" Тежко ни и горко!