ФОРУМЪТ НА ШУМЕН

Гражданска медия номер едно в град Шумен. В този форум шуменци могат да определят реда на актуалните теми.

Часова зона: UTC + 2 часа | Сега е 24 Авг 2019 1:23

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 359 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 24  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Ние ги лъжем,че работим,а те ни лъжат,че ни плащат....
МнениеПубликувано на: 13 Окт 2009 18:35 
№14
№14
Аватар

Тук е от: 15 Дек 2007 13:00
(автор на темата)
В няколко теми споровете все стигат до отношенията между работник-работодател.
Горките работодатели го отнасят доста тук във форума.Наричани бяха как ли не-изедници,малоумници,прости,кретени,луди,лъжци и днес за последно-робовладелци.
Та затова реших да пусна тема за взаимоотношенията и споровете между работник-работодател или по скоро за пазара на труда.
По принцип този спор е стар като света. В него трудно се намира допирна точка. Има една съществена разлика, която пречи на качествената дискусия. Работодателят знае всичко за работата на своите работници, а те и понятие си нямат за неговата. Така че дано дискусията не се превърне пак в серия нападки и обвинения .
През последните 20-тина години съм била и от едната ,и от другата страна.
За това време научих и видях едно-качеството на работната ръка става все по-лошо, а количеството и - все по-малко. Читавите заминават. Останават хитрите, мързеливите .За радост остават и много добри работници. Знам още, че читав работник върши работа за трима "обикновени". Знам също така, че такъв взема четири пъти колкото "обикновен".И не мърмори.
Та затова не съм съгласна с епитетите отправени към работодателите ви.Погледнете себе си и тогава обвинявайте.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Re: Ние ги лъжем,че работим,а те ни лъжат,че ни плащат.
МнениеПубликувано на: 13 Окт 2009 18:55 
Администратор
Аватар

Тук е от: 07 Яну 2007 4:15
"Горките работодатели" получават това, за което плащат. "Качеството на работната ръка става все по-лошо" - че кой качествен кадър ще се навие да работи 40 часа седмично за 300 лева или 60 часа за 500 лева? Почти никой. В белите страни, където работодателите наистина стават за тая работа, много често ползват следния израз: "You get what you paid for.".

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Окт 2009 19:10 
Компютърджия
Компютърджия
Аватар

Тук е от: 17 Юли 2009 21:04
На предния си работодател точно това му казах за толкова пари толкова работа ако не те устройва вдигни заплатата.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Окт 2009 19:19 
Администратор
Аватар

Тук е от: 09 Яну 2007 2:16
Може да се взема пример от работодателите от други държави.
-Първо стремят се да задържат способните си кадри и то не само с по-добро заплащане. По-доброто заплащане тук се използва повече за разкол, а не за формиране на добър екип.
-Второ, готови са да инвестират в млади специалисти, след преценка че имат искания потенциал. Готови са да загубят пари от тяхната допълнителна специализация в конкретната дейност, знаейки че добрият специалист е добра инвестиция. Разбира се това е взаимно-договорено.
-Трето, подигравката с акциите помните ли я? Така се получи в родната картинка. Ако един работник е и акционер във фирмата ти, той е нещо като съсобственик и ще дава от себе си за да вървят нещата и да става заможен по този начин.
Това се сещам в момента, предполагам много хора могат да посочат неща, които са отдавна изгубени или изкривени тук, а на практика работят в света. Нещата се превърнаха в това, всеки да се спасява както може, а надписа на НС го помните.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Окт 2009 19:22 
<5™
<5™

Тук е от: 23 Фев 2007 16:15
Кой е виновен за тези 300 или 500 лв. ? Има две страни на медала. Има няколко неща които липсват в БГ - браншова организации и профсъюзи. И двете съществуват на книга, но на практика липсват.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Окт 2009 19:25 
Администратор
Аватар

Отговорен (виновен) е винаги висшестоящия, този който е в по-силна позиция -> шефа. Това е универсално правило.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Окт 2009 19:32 
<5™
<5™

Тук е от: 23 Фев 2007 16:15
В общи линии виновен / отговорен / е винаги друг. До момента в който вече няма кой да е и тогава се връщаме в начална позиция. И какво правим тогава? Властта да си работодател е измамна ... но всеки разбира по свой различен начин.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Окт 2009 19:37 
Администратор
Аватар

Там е проблема - във властта. Който не може да борави с нея не става за работодател. На работодатели, които могат да боравят с властта не съм попадал лично в България. Явно са голяма рядкост. Това се учи в училище, колкото и шантаво да звучи това на някои. Хора дето са го учили това управляват по съвсем различен начин. Убедил съм се сам в чужбина.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Окт 2009 19:39 
№14
№14
Аватар

(автор на темата)
Даа,има разни измислени фирми на този и онзи, с гарантирани приходи и лумпени за бушони, които дават по 300 лв. Защото на тях не им пука,парите не са техни, те не се борят с конкуренция,разни чиновници не им ходят по нервите.И изобщо всичко му е през оная работа. Те да, дават по 300 лв.
Ами хората защо им работят?
Не може да се отрече и ще е грешно да се отрече,че има фирми,които плащат добре. Там никой не
се оплаква от парите? И в Шумен има такива,и не са малко.Там труда се оценява.Да казвам ли имената на тези,които зная.
И друго.Да,работодателя взема повече пари от работника.Но наясно ли сте ,че неговия работен ден е не по-малко от 14 часа.Че той ляга и става с мисълта за работата си.Докато работника чака да му минат 8-часа и .....забравя.
Знаете ли,че например мой близък,който от 1992 година се занимава с негов частен бизнес оттогава до сега /това са 17 години/ той е бил на почивка за по 10 дни само два пъти-миналата и по-миналата година.Докато повечето от работниците ,ако пропуснат морето си някоя година едва го преживяват.Да,някои от работничките при нас тази
година бяха 4 пъти за по 10-тина дни на почивка.На море и на планина.

Та мисълта ми е ,единствения начин е или да се работи здраво и да се взема прилична заплата,или да учиш много, да работиш още по здраво и да взимаш още по-прилична заплата или
да направиш като шефа си .Да теглиш кредит, да вложиш всичко, да заложиш и ипотекираш свое и на близки имуществото,
да се блъскаш ,за да се добута донякъде.

Направете си сметка и за друго, при мен ,ако допусна гаф, губя всичките си вложения + над 10 години
робски труд, ако съм на заплата какво губя?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Окт 2009 19:45 
Дълбоко в матрицата
Дълбоко в матрицата

Тук е от: 31 Юли 2008 15:39
Шу, само любопитствам, какъв стаж имаш като наемник?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Окт 2009 19:57 
Администратор
Аватар

А сканирано копие на трудовата ми книжка не щеш ли? :BB06.gif

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Окт 2009 19:57 
Администратор
Аватар

Тук е от: 09 Яну 2007 2:16
amapola написа:
Направете си сметка и за друго, при мен ,ако допусна гаф, губя всичките си вложения + над 10 години
робски труд, ако съм на заплата какво губя?

Нищо, освен това че банките ще ти пратят съдии изпълнители за т.н. кредит-живот.
Идеята е работодател и работник да си протягат ръце, защото са взаимозависими.
А че трябва да се учат тези неща, трябва. Освен ако не си талант в тази област.
Извън темата/подсказка:
Навремето бях чел една случка с 2-ма американски производители. Единият показал на другия, че неговите работници са толкова работливи, че направо пот тече от тях. Оказало се наистина така. След 20-на минути, другият производител казал, че такова производство не е ефективно, именно поради многото пот дето се лее. Направил необходимите размествания, формирал групи и същата работа била свършена за по-малко време и с по-малко усилия.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Окт 2009 19:59 
№14
№14
Аватар

(автор на темата)
Много ми се ще всеки работник преди да се ядоса на шефа си заради заплатат да си зададе няколко въпроса.
1. Колко струвам на шефа си месечно?
2. Колко пари нося на шефа си месечно?
3. Колко хора във фирмата могат да вършат моята работа?
4. Тези хора (от въпрос №3) колко печелят?
5.Мога ли да върша работата на колегите си и ако ДА -на колко от тях?
6.Какво ли е финансовото състояние на фирмата?
7. Честно,работя ли плътно 8 часа на ден?
8. Ако имам проблем мога ли да го реша без да се допитам до прекия си началник?

-- вто окт 13, 2009 21:01 --

Metala написа:
Идеята е работодател и работник да си протягат ръце, защото са взаимозависими.

Това е най-точно казано.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Окт 2009 20:01 
Форумен дух
Форумен дух
Аватар

Тук е от: 21 Май 2008 11:36
Да бе, оптимизирането на разходите винаги започва от служителя, за негова сметка, това е дълбоко заложено в местната директорска мисъл или липса на такава! Работиш за трима, а получаваш заплата и половина, ама такава, каквато ти е заложена с печалбата от теб като ресурс за работодателя, а не това, което трябва да е предвидено за теб. Печели се на дребно и недообмислено точно от тези, от които можеш да изкараш най-много и скоро губиш, дали бързо, дали бавно, все там!

Нито е редно да работиш за трима, нито някой плаща за четирима, Амапола! Поне аз не знам за второто. Никакъв стимул няма, товарят те като магаре, а ти си харчиш парите за да покриеш разходите си, които сам качваш, за да не изперкаш, дотам. Инвестираш в себе си средства, време и ентусиазъм, както е редно всеки да прави, а не само да чака. И накрая няма ясно разделение на труда и диференцирано плащане и отношение за стимул, престиж и удовлетворение, защото вземаш колкото неинвестиралия и незаинтересования. Затова и никой не се юрка, пука ти че мрънка! Аз все повече се убеждавам, че българските работодатели искат невежи и покорни работници, дано греша.

Прав си, Шу, ръководните постове не са за всеки. Амапола, нищо лично от горенаписаното, нито само аз, нито само ти сме служители и работодатели. :wink:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Окт 2009 20:03 
Компютърджия
Компютърджия
Аватар

Тук е от: 17 Юли 2009 21:04
Що се чудиш бе amapola имаш проблеми с работниците си ли?

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 359 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 24  Следваща

Часова зона: UTC + 2 часа | Сега е 24 Авг 2019 1:23

Информация за текущата активност

Регистрирани потребители на линия: Bing [Bot], Google [Bot]

Не можете да пускате нови теми
Не можете да отговаряте на теми
Не можете да променяте собствените си мнения
Не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене: