ФОРУМЪТ НА ШУМЕН

Гражданска медия номер едно в град Шумен. В този форум шуменци могат да определят реда на актуалните теми.

Часова зона: UTC + 2 часа | Сега е 03 Апр 2020 5:40

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 359 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22 ... 24  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Ние ги лъжем,че работим,а те ни лъжат,че ни плащат...
МнениеПубликувано на: 15 Ное 2010 21:01 
№14
№14
Аватар

Тук е от: 15 Дек 2007 13:00
(автор на темата)
Много хубав виц и не е далеч от истината:

Говорят си двама шефове на фирми.
- Слушай, ти на твоите работници заплата даваш ли?
- Не.
- И аз не. А... те въпреки всичко, идват ли на работа?
- Идват.
- И моите идват. Може би трябва да направим входа платен?
Направили входа за работата платен. Срещат се след седмица.
- Е, как е? Идват ли още на работа?
- Да. Само, че икономисват.
- Как така?
- В понеделник идват и в петък си тръгват.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Re: Ние ги лъжем,че работим,а те ни лъжат,че ни плащат....
МнениеПубликувано на: 26 Яну 2012 18:10 
№14
№14
Аватар

(автор на темата)
Браво за статията! Много хубаво и вярно е казано. Дано има повече хора като това момиче. :B4.gif

Доволна съм. А вие?

http://www.webcafe.bg/id_1201585150_Dovolna_sam_A_vie?_

Извън темата/подсказка:
Аз съм щастлива, че живея и работя в България. Честно, доволна съм. Не, не съм ничия дъщеря, нямам мастит любовник и не, нямам пари.

На 26 години съм и имам толкова пари колкото изкарам - не с тялото си, а с главата си. И ми писна всички да се оплакват, че интелектуалният труд не се заплаща.

Да, не е особено подредено, но ако на вас ви трябва категоричен ред, за да покажете това, на което сте способни, значи е трябвало да се родите няколко века по-рано. Тогава нямаше да ви платят. Щяха да ви изгорят на клада.

Който иска и може да работи, няма да остане без работа и поле за изява. При това ще има възможността да диктува своите условия. Дори без да има нужния ценз за това.

Искате ред? Ето как се случват нещата с ред:

Когато все още незавършила висшето си образование подготвях документи на консорциум за кандидатстване по обществена поръчка за финансиране от Европейския съюз, се оказа, че има хора, които биха могли да я изпълнят, но не могат да го докажат.

Поръчката беше за комуникиране на един проект, съответно нуждата беше от рекламисти, PR-и и маркетолози. Изискването на уважаемия ЕС беше съответното образование, придружено с 5 до 15 години стаж по специалността. Европейският съюз не ти казва "нищо, ти имаш потенциал, аз вярвам в теб, ще ти дам възможност". ЕС казва "сори, пич, нямаш квалификация да правиш това, което искаш".

В една нормална по вашите критерии държава те приемат трудно в един университет и той струва скъпо. След това го завършваш още по-трудно. Следват години стаж, нископлатена специализация в космополитни корпорации, които после могат да те изхвърлят. И там не работиш от 8 до 5 с един час обедна почивка и по няколко кафета междувременно, придружени с кутия цигари.

Там си щастлив, че работиш 16-18 часа на ден със заробващата амбиция, че биха могли да те изберат между стотиците хиляди желаещи твоето място. Там 21-годишните говорят 5 езика, защото иначе системата не би ги допуснала дори на първо интервю. Нищо че са симпатични.

Колко от вас работят това, което са завършили? Колко ви струваше да го завършите? Учихте ли въобще? Не се оплаквайте, че ви плащат малко - извън границите на тази страна никой не би ви платил въобще, защото никой не би ви допуснал да припарите до подобна работа. Защото не сте компетентни за нея.

Както и аз. Получавам писма на хора, които ми благодарят и на хора. които ме псуват. Те ги изпращат до мен, едно 26-годишно момиче, което се издържа с писане. Писане на реклами, писане на сценарии за телевизия и събития, писане на текстове за онлайн медии, писане на текстове за печатни медии, писане на текстове за песни.

Понякога спя през вечер, понякога не спя с дни, понякога пътувам със седмици. Но съм намерила начин. И знам, че ако искам да кажа нещо, то ще стигне до хората, поне по един от всичките тези канали. И също така знам, че момичетата на моята възраст зад граница могат само да мечтаят за това. Защото те никога не са говорили на толкова много хора, до които аз стигам всеки ден.

Има възможности. Но спрете да гледате в чуждата чиния, а погледнете какво има на масата - в България.

Последна промяна amapola на 26 Яну 2012 19:30, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Яну 2012 18:17 
Форумен дух
Форумен дух
Аватар

Тук е от: 28 Юни 2008 17:37
Много вярно! Българите по правило имаме 1000 претенции към околните и идея, че сме идеални, а това за съжаление въобще не е така... Друг е въпросът, че не е баш толкова идеално "там", а и хората не са чак толкова ерудирани "там"...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Яну 2012 18:33 
Форумен инвентар
Форумен инвентар
Аватар

Тук е от: 08 Яну 2007 21:55
Една малка подробност: въпросната г-жа/г-ца вероятно живеее и работи в София, където интелектуалния труд се заплаща в по-нормални граници. Ако не плащаш наем и получаваш около 3000 лв. месечен доход - защо не? Но точно самата авторка намеква, че не работи това, което е учила, както и отношението и за нископлатените позиции. Това просто е позицията на един успял човек. Но личния успех не бива да се прилага като шаблон, въз основа на който да се правят фалшиви анализи на българската народо-психология :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Яну 2012 20:04 
№14
№14
Аватар

(автор на темата)
Ламерко , за какви анализи , че и за фалшиви анализи говориш. Момичето просто споделя историята си ,споделя ,че работи на няколко работи наведнъж ,че няма време за мрънкане , лигавщини и оплакване. Може би на доста хора нейните пари и работа ще се сторят нищожни , но важното в случая е ,че тя е доволна от живота си.

А колкото до това ...аман :
lamerko написа:
Една малка подробност: въпросната г-жа/г-ца вероятно живеее и работи в София, където интелектуалния труд се заплаща в по-нормални граници.

И какво като работи в София? Познавам семейство , което от 2 години живеят в едно село около Котел . Той е компютърен специалист , тя си гледата къщата , децата и градината. Той така си е организирал нещата ,че печели мноооого ,работейки най-вече вкъщи. Работи с фирми от цял свят и парите ,които печели за мен са непосилни / и за близките около мен/. Не е нито в Ню Йорк , нито в Европа , нито в София , дори вече не е в Шумен, а в село в Балкана.
Познавам и други - учили -недоучили , но можещи хора. Намерили са си мястото в живота , абсолютни професионалисти в работата си , работят много , но знаят защо работят. Получават заплати около 2000 лв . При това в Шумен и в селата около Шумен. И не са единици тези хора.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Яну 2012 20:46 
Акварист
Акварист

Тук е от: 25 Апр 2010 8:13
В статията най много ми харесва амбицията на девойката да работи.Като главното и удовлетворение е свършената работа.За която дава всичко на което е способна,като време интелект и сила.Това е много различно от дървената философия на нашенеца,който години наред е без работа но като намери някъде възможност да работи много скоро заявява,че за толкова пари няма да работи.Не вярвате ли?Ще ви разкажа съвсем накратко за един младеж имал шанс да работи в Чехия.
Като се върнах отпуска ми се обади един мой племенник,че е бил години без работа и ако има някакъв шанс за работа в Чехия би работил.Случайно в момента и аз нямах работа така,че имах време да му търся.Взех го и веднага го настаних в частна квартира,като се разбрах с хазаина,че като изключение ще плати наема си в края на месеца,тъй като тук наема се плаща предварително.Цяла седмица ходихме докато му намеря работа.Тук в чужбина се цени всеки час да не говорим за седмица загубено от мен време без да ходя на работа.След като започна вече той работа започнах да си търся и аз.Каква ми беше изненадата като разбрах ,че той се разсърдил и напуснал работата си ,защото не искал да приеме направените му забележки.И когато контролиращия му направил компромис,но сам дойскусорил нещата нашенеца много се обидил и напуснал работа демонстративно до обяд.Наложи се да му търся друга работа,макар,че вече работих и нямах време.Намерих му втора работа и обеща,че вече ще работи яко.Ако обаче работата не му харесва се уточнихме да продължава да си работи,докато му намерим по хубава работа.Работата му харесваше плащаха му годе долу колкото и на мен.Той обаче постоянно се оплакваше ,че като бил в Италия вземал два пъти повече и работил по малко.На втората си работа работи два и половина месеци и напусна без да си вземе и заплатата.Съвсем случайно жена ми,като отивала първа смяна случайно го видяла с чантите на автогарата,заминава без да се обади.От тогава е в България и повече от три години е без работа.????????????

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Фев 2012 14:29 
~~~~
~~~~

Тук е от: 06 Апр 2008 8:12
Случка от тия дни...
В една чисто новичка кооперация, за един от входовете, търсят чистачка. 80 лв на месец. Чисти се два пъти седмично. Единия път- стълбите с парцала, на втория- стъклата на етажите /8/+ тези на входната врата. Препаратите от собствениците.Работата е за по два часа в деня за чистене. Кандидати няма.
Ако разделя парите, излиза, че се плаща по 5 лв на час. Приравнено към 40 часова раб. седмица, това си отива на 800 лв месечно. Чисти пари..Чудя се, толкова ли няма хора, които да работят за тия пари или собствениците не знаят къде да търсят?
Бихте ли работили подобна работа, ако се наложи? При какви условия и на каква възраст?
п.п Всъщност, предлага се работа за няколко входа във въпросната кооперация..

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Фев 2012 15:36 
Ветеран
Ветеран

Тук е от: 23 Май 2009 13:21
Естествено че в София няма да има много мераклии, там гладните са по-малко.
Осен това, ти смяташ времето за чистене, а това че някой от някъде трябва да бие пътя на отиване и връщане, не го смяташ и не те интересува (повечето работодатели тая част се правят че не я забелязват).
Аз не бих се разкарвал за 5 лв на час ако ще е за два часа, само да се цапам. За два часа мога да седна пред компютъра да си ги изкарам тия 10 лв, а имай в предвид че пенсионерките вече и те това правят - продават плетени чорапи, гоблени, покривки на една кука, не къде да е, а в eBay! :D
Там са вече пенсионерките, дето чистиха входове, кажи да вдигат заплатата че иначе мръсотия голяма ще е във входа. :O01.gif

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Фев 2012 15:44 
Форумен инвентар
Форумен инвентар
Аватар

Тук е от: 08 Яну 2007 21:55
Бърби: стига глупости. Тук обявяват място за чистачка... 32-ма кандидати. Място за магазинерка за 300 лв. (вероятно без осигуровки) - заето още през първия ден на обявата. Същата работа с обявите за охрана по магазините - веднага местата се заемат на 270лв. Ако аз отида в София, където нямам собствено жилище, където за наем ми трябват към 400 лв. за огрухана гарсониера на час и половина път с градски транспорт до центъра, където цената на живота е двойно по-скъп от наше село - как да започна работа за 80 лв/месец?!!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Фев 2012 16:27 
~~~~
~~~~

Ламерко: Стига глупости! Казала съм ясно- търси се чистачка за почасова работа на вход за 80 лв на месец срещу 8Х2= 16 часа. 80 лв за 16 часа работа.За толкова работа- толкова пари. Малко ли ти се вижда за допълнителен доход?
Може да вземе 3-4-5 входа. Това би било добре за осигуряване на допълнителен доход или за основен- за пенсионери, студенти, безработни. Сигурна съм, че в квартала на въпросната кооперация има предостатъчно хора от тази категория. Само дето няма желаещи за такава работа.

п.п Наемите в София отдавна вече са на 350 лв за обзаведен двустаен. А тримесечната карта за всички линии е 130 лв. За студенти и пенсионери е далеч по-евтина.

Не виждам за какво спорим!!! Никой не те кара да зарязваш града си за подобна работа- нито теб, нито друг..
Споделила съм за нещо, коетос е случва тук и касае хората тук. Може би грешката ми е, че съм го коментирала във форума на Шумен, дето съм го мислила за обществен форум..:)

п.п.п Предпочитам да анализираш причините, поради които не би се хванал човек на такава работа тук, за тези пари.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Фев 2012 17:11 
Ветеран
Ветеран

Аз ти казах каква е причината - хората не са гладни за 80 лв/месец в София. За какво да се разкарва една жена да чисти входа за 80 лв, ако двете й деца взимат по 1500 лв заплата. Ти виждаш ли логика?
Единствения вариант е да се договорят да речем 4 входа (по на едро), да се пише една заплата в обявата 350 лв, и така по може да се хване някой.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Фев 2012 17:24 
№14
№14
Аватар

(автор на темата)
На въпроса на Бърби. Да , заплащането е добро. Аз бих се хванала. Не е тежка работа , 4 часа в седмицата къде ли не съм ги губила за нищо. За чистенето на входа на майка ми щяха да се сбият две съседки. За да няма война се уговориха да чистят през месец. Едната е счетоводителка , другата е учителка в едно от добрите шуменски училища.
80 лева - та това са нета ми , телевизията ми , стационарния ми на месец + още 50 лева .
Какво говорите ,бе хора. Това са много пари за тази работа.
Ренета Инджова може да чисти , а аз нямало да мога?!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Фев 2012 17:32 
~~~~
~~~~

Тъмната половина:

Теб, ако те слуша/чете човек, ще си помисли, че тук няма заплата под 1500.
Ми не е вярно! Огромна армия от държавни чиновници, учители, лекари, полицаи+ обикновените служители в банките+ обслужващите в големите вериги магазини и още и още...на много под 1000 лв заплата. А тук животът е много, много скъп и работа няма. Преди имаше премного за 16-18 г дори, сега няма и за 25-27 г. В повечето случаи има изкуствено предлагане от големите фирми за подбор на персонал, които просто попълват базите данни..
Почвам да си мисля, че на хората им е по-лесно да карат с някакви парици на борсата, отколкото да хванат каквато и да е работа..
И стига с тия митове за големи заплати в София. Не може всички да са директори и програмисти:)

-- Съб Фев 04, 2012 17:34 --

amapola написа:
На въпроса на Бърби. Да , заплащането е добро. Аз бих се хванала. Не е тежка работа , 4 часа в седмицата къде ли не съм ги губила за нищо. За чистенето на входа на майка ми щяха да се сбият две съседки. За да няма война се уговориха да чистят през месец. Едната е счетоводителка , другата е учителка в едно от добрите шуменски училища.
80 лева - та това са нета ми , телевизията ми , стационарния ми на месец + още 50 лева .
Какво говорите ,бе хора. Това са много пари за тази работа.
Ренета Инджова може да чисти , а аз нямало да мога?!

Господ да те поживи, Амапола, че мислиш с главата си!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Фев 2012 18:04 
Ветеран
Ветеран

Тя Amapola е в Шумен, ти недей сравнява черно с бяло.
Безработицата в София-град е 3.3 %! Ти разбираш ли за какво става дума - толкова ниска безработица почти няма никъде в Европа на практика!
А ти казваш "работа няма".
И още нещо: от 21781 безработни за Окт 2011, само 1930 са безработни над 1 година! Т. е. само 8.8% от тези 3.3 % безработни, са трайно безработни. Останалите са отскоро на борсата. Или трайната безработица в София е някакви си 0.3%!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Фев 2012 18:34 
~~~~
~~~~

И какво като е такава безработицата? Това няма никаква връзка с предлаганата работа..
Ти можеш да си четеш стъкмистиките, както дяволът чете евангелието, но това няма да промени истинската картина. Я погледни данните на София -област и Перник и застани някоя сутрин на гарата, примерно, за да видиш колко от техния безработен народ идва тук да си вади хляба..:)
И, много ясно, че ще е малка- никой не се занимава с безработните след изтичане на срока за обезщетенията..

80 лв за 16 часа работа са си прилична сума и в София, и в Шумен, и в Горно нанадолнище..

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 359 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22 ... 24  Следваща

Часова зона: UTC + 2 часа | Сега е 03 Апр 2020 5:40

Информация за текущата активност

Регистрирани потребители на линия: Bing [Bot], Google [Bot]

Не можете да пускате нови теми
Не можете да отговаряте на теми
Не можете да променяте собствените си мнения
Не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене: