ФОРУМЪТ НА ШУМЕН

Гражданска медия номер едно в град Шумен. В този форум шуменци могат да определят реда на актуалните теми.

Часова зона: UTC + 2 часа | Сега е 18 Ное 2019 5:38

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 293 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 20  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Как да правим хубави снимки?
МнениеПубликувано на: 11 Окт 2012 20:15 
Акварист
Акварист

Тук е от: 25 Апр 2010 8:13
(автор на темата)
Уважаеми колеги съфорумници, от доста време чакам някой да отвори тая тема, но след като я няма се реших повече да не чакам .Надявам се че между нас има опитни фотографи и ще споделят някой от тънкостите на това приятно увлечение.
Макар , че снимам от доста време като се започне от черно бялата фотография, когато всички манипулации, по снимането като бленди ,скорост и светлочувствителност , фокусиране и дълбочината на фокусираните обекти,правехме ръчно и съм наясно и с манипулациите по проявяване на лентите и снимките и ги правех сам,сега трудно се ориентирам в новите трендове на съвременната дигитална фотография и фото шопа с програмите на компа.
За сега имам един въпрос към снимащите с огледално рефлексните фото апарати,тъй като в тази област съм новобранец.Така , че въпросът ми е следния.От скоро имам нов Canon ЕOS 1100D, но фокуса му не ме задоволява, дори и като снимам на статив.Възможно ли е да му е замърсено огледалото или чипа му?
А сега мога да споделя и нещо по темата, как съм правил най сполучливите си снимки?
Нещата, които ще споделя важат за всички видове фото апарати без значение дали са компактни или огледално рефлексни.Те са толкова елементарни но оказват голямо значение за правенето на едни от най хубавите снимки с фотоапарата който имаме.
Както всички знаме най важното нещо при снимането е светлината.На тъмно и мрачно не можем да очакваме че ще направим най хубавите си снимки.Цветовете които виждаме са отражението на различните цветове на слънчевия спектър.Но ако осветлението не е естествено е ясно, че изкуствената светлина няма този богат цветен колорит и от тук някой от цветовете няма да можем да видим.Значи ако искаме да направим най хубавите си снимки трябва да експериментираме на дневна светлина.Но дневната светлина не е напълно оптимална през целия ден.Прекалено силната светлина създава доста контрастни сенки, който фото апарата трудно пресъздава.Ето защо избираме оптималния вариант след обяд.Най сполучливите снимки черно бели и цветни съм правил преди залязването на слънцето, когато светлината му е доста мека и сенките се пресъздават добре от фотоапарата.Тази светлина е напълно достатъчна да изберем вариантите при който можем да снимаме като скорост, бленда и избора ни на светлочувствителност на лентата ,или ISO с което условно се изразява светлочувствителността на лентата при съвременните цифрови(дигитални) фото апарати без ленти.
Другата важна работа при снимането е също доста елементарно на която не обръщаме доста внимание но тя също е един от стълбовете на фотографията.Във всички случаи когато фотоапарата при снимането го опрем или поставим на стабилна повърхност снимките ни ще са едни от най хубавите от всички които сме направили, при условие ,че сме фокусирали обекта.Фокуса на обекта е една от най важните фактори определящи качеството и.Снимка с лош фокус не можем да оправим в никакъв фото шоп и каквото и да правим не можем да чакаме че ще е измежду най хубавите ни.
С това приключвам поста си като очаквам активните ви включвания.И споделите как сте направили най хубавите си снимки? :D

Последна промяна barbus на 12 Окт 2012 17:33, променена общо 2 пъти

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Как да правим хубави снимки?
МнениеПубликувано на: 11 Окт 2012 21:54 
.
Аватар

Тук е от: 31 Май 2010 11:35
И аз вече съм с огледално рефлексен апарат,но преди да го закупя доста поразпитах точно по този въпрос.Най-лесното нещо било да щракнеш с апарата,после доправянето на снимката е по-важно,Пробвай с Пикаса по-лесно е дава добър резултат.Най-трудно до сега ми е било да снимам рибите в аквариума,но сега е доста по-лесно.Когато си инсталирам програмите за синхронизация на апарата с компютъра ще покажа хем и да се похваля с новата придобивка.

Изхвърли циганите, и ще въскръснат реките, гората, вилните зони, Енергото, железниците, селата, малките градове, пазарите за зеленчуци, мелиоративното стопанство на страната и паметниците на великите българи и героите. Сигурно и още един куп неща.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 11 Окт 2012 22:14 
Акварист
Акварист

(автор на темата)
Напълно съм съгласен :B4.gif аквариумните риби се снимат може би най трудно и причините са много.Слаба светлина и при това движещи се предмети фокусирани отблизо, отражение от предното стъкло развалящи снимката.
Апарата ти е чудесен поздравления :B9.gif по мощен е от моя така , че ще чакаме с нетърпение участието ти в темата на Акваристите. :BB07.gif

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 12 Окт 2012 10:06 
Ветеран
Ветеран
Аватар

Тук е от: 26 Яну 2007 10:08
barbus написа:
Така , че въпросът ми е следния.От скоро имам нов Codak ЕOS 1100D, но фокуса му не ме задоволява, дори и като снимам на статив.Възможно ли е да му е замърсено огледалото или чипа му?

Не е ли Canon EOS 1100D ,фокуса не те задоволява,защото всички евтини ДСЛР-ки идват с нестабилен обектив,решението е по-хубав обектив,следователно ще трябва да се оръсиш за хубав обектив,но както се казва Кефа цена няма !!!

А в Шумен откъде могат да се купят обективи оставям линкове

http://www.technopolis.bg/b2c/cat/0/DEB ... 2481B479E9

http://www.technomarket.bg/browse/120

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 12 Окт 2012 17:54 
Акварист
Акварист

(автор на темата)
ToHuTo_ Напълно си прав за фотоапарата ми CANON е,а не KODAK.И след забележката ти оправих поста си благодаря и за посочените линкове,офертите ми се струват разумни ще помисля сериозно по въпроса.Обектива ми е стабилизират и е EOS 18-55. IMAGE STABILIZER. MAKRO 0,25M\ 0,8ft.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 13 Окт 2012 7:20 
Ветеран
Ветеран
Аватар

Тук е от: 26 Яну 2007 10:08
Значи забравих да допълня,исках да допълня че има няколко модела Канон ЕОС 1100Д с различни обективи,тези на който цените им са най евтини,за пример ще посоча моделите който се продават в Технополис, D-SLR фотоапарат CANON EOS 1100D+EF-S18-55DC III 859.00 лв. той е с нестабилен обектив,а за другите който са по скъпи,но същия модел,там нямам представа как е обектива,но предполагам че ще е стабилен.Някой друг спец да се изкаже вместо мен.

Оставям и 2 линка със статии как да снимаме хубаво

http://elmediapro.com/blog/kak_da_pravi ... a_skorost/

http://sagabg.net/PCMagazine/article-950.html

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 13 Окт 2012 8:33 
<5™
<5™

Тук е от: 23 Фев 2007 16:15
Нищо не разбирам само вмъквам един магазин за фото нещица. На мен лично ми се виждат невъзможно скъпи ама на около мене хората казват, че имало и по скъпи. Фото павилион

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 13 Окт 2012 17:33 
.
Аватар

Ето някой снимки правени с новия апарат,не са обработвани допълнително.

Изображение

Uploaded with ImageShack.us

Изображение

Изхвърли циганите, и ще въскръснат реките, гората, вилните зони, Енергото, железниците, селата, малките градове, пазарите за зеленчуци, мелиоративното стопанство на страната и паметниците на великите българи и героите. Сигурно и още един куп неща.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 13 Окт 2012 23:14 
Акварист
Акварист

(автор на темата)
Като вече споменах рибите се снимат доста трудно защото в аквариума светлината е слаба.И при снимане без светкавица времето на експонирането е по голямо.При което положение фотоапарата трябва да е на статив за да фокусираме по добре.При снимането със светкавицата се получават отблясъци от стъклото на аквариума.
Ето една снимка направена с ръчно фокусиране и пряк поглед на дисплея, при 5 пъти увеличаване на обекта на монитора на фотоапарата за да се види в по едър план ,от там и по точното му фокусиране.Фото апарата е поставен на тринога.Фокусното разстояние на обектива е малко и при снимането почти е опрял в предното стъкло на аквариума.Снимано е на максимален зум.Не можем да очакваме ,че снимките с телеобектив, когато снимаме аквариума доста отдалечени, че ще направим сполучлива снимка на рибите, в този случай можем да снимаме аквариума като цяло в едър план. Тъй като на теле обектива минималното му фокусно разстояние е голямо и започва от 1,5-5 м и повече.Колкото възможностите му да снима надалеко са по големи толкова пъти се увеличава минималното му фокусно разстояние.Това е един от недостатъците на огледално рефлексните фотоапарати, за да снимаме отблизо и далеко трябва да имаме различни обективи.А един качествен обектив надхвърля много кратно цената на фотоапарата.

Изображение

Снимката е олекотена от 2,28 МБ на 75,5КБ за лесно качване и разглеждане.Оригинала е много по голям и е 16,8 МБ.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 17 Окт 2012 12:21 
.
Аватар

В тая тема разбирачите да дават съвети къде бъркаме.

Изображение

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 17 Окт 2012 12:24 
Форумен дух
Форумен дух
Аватар

Тук е от: 11 Сеп 2010 13:57
Колелото ти е изрязано, пича отзад не му е мястото в кадъра и композицията е леко скучна. :O03.gif

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 17 Окт 2012 12:32 
.
Аватар

А сега,

Изображение

-- 17 Окт 2012 12:37 --

Или сега,

Изображение

-- 17 Окт 2012 19:57 --

Изображение

-- 21 Окт 2012 7:40 --

Продължавам с опитите.
Тази е специално за Барбус,правена е без светкавица.

Изображение

Изображение

Изображение

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 25 Окт 2012 20:55 
Форумен дух
Форумен дух
Аватар

Тук е от: 22 Яну 2007 9:58
Днес един пич хвана как един гълъб пие вода от чешмичката след кино Херсон вляво :) Със сигурност е страхотна снимка, но няма да я видим тук )
А гълъба беше професионалист, явно му е писнало да пие от локви - хахаха

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 25 Окт 2012 21:22 
Акварист
Акварист

(автор на темата)
rosen-shumen Снимката на Скаларията е много по хубава от предишната,поздравления.Пиши каква е разликата в снимането преди и сега? Снимката е направена със същия обектив, в режим Макро, или с друг обектив? :B9.gif

ToHuTo_ Показаните Саитове в които се описват начините за снимане са много полезни Благодаря много за активното ти включване. :B4.gif

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 25 Окт 2012 23:36 
Опитен
Опитен

Тук е от: 10 Апр 2012 20:12
Добри снимки се правят с добра идея и късмет.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 293 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 20  Следваща
Бърз отговор

Подобни теми   Автор   Отговори   Преглеждания    Последно мнение 
Снимки от Шумен от 1983 г.

в Свободно време и хобита

max

17

3706

15 Дек 2015 22:30

Копиране на снимки на хартиен носител за 25ст?

в Градски въпроси

million_years

1

1121

10 Сеп 2016 20:53

Часова зона: UTC + 2 часа | Сега е 18 Ное 2019 5:38

Информация за текущата активност

Регистрирани потребители на линия: Bing [Bot], Google [Bot]

Не можете да пускате нови теми
Можете да отговаряте на теми
Не можете да променяте собствените си мнения
Не можете да изтривате собствените си мнения