ФОРУМЪТ НА ШУМЕН

Гражданска медия номер едно в град Шумен. В този форум шуменци могат да определят реда на актуалните теми.

Часова зона: UTC + 2 часа | Сега е 22 Ное 2019 17:52

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 22 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Варна морето
МнениеПубликувано на: 23 Авг 2014 17:45 
Акварист
Акварист

Тук е от: 25 Апр 2010 8:13
(автор на темата)
След дългото ни отсъствие от страната все не ни оставаше време да отидем на море . Или отпуската ни ще е през зимата за Нова година, или през лятото когато се захващах със строителни работи. Но сега когато вече се завърнахме окончателно след свършването на някой неотложни работи с радост стегнахме багажа с жена ми, взехме внука и потеглихме с гордост и трепет към Варна. Спомените ми от някогашните ни посещения бяха прекрасни. Големият поток от руско и чешко говорещи бе останал трайни следи в съзнанието ни. Внука искаше надуваем дюшек и въдиците си. Е за дюшека добре но за какво му бяха тези въдици? Но той е упорит и си взе два пръта с такъмите. Спряхме пред централна ЖП гара и още преди да влезем в гарата ни пресрещна една дама и ни предложи квартира. Първоначалната и цена ни се видя висока но тя веднага намали и не ни оставяше на мира докато не ни склони.
- Самостоятелна баня, кухня за общо ползване двор за паркиране на колата ни, близо до морета.
И като започна да ни показва и снимки с телефона ние лапнахме въдицата. Макар, че мургавият и вид много не ми вдъхваше доверие като доверчив човек се съгласих. Тя влезе в колата ни и започна да ни пилотира. Влязохме в тясна уличка с паркирани от двете страни автомобили, двора и малък общ за две семейства само с вратичка за хора нито има място за кола нито врата да влезе? Показа ни кухнята на първият етаж минавайки към вторият по стръмни дървени стъпала.
-Ето и банята ви.
Малка но много добре направена баничка едвам да се обърнеш с тоалетна, отворена и осветлена?
Колата с голям зор я паркирахме до един строеж с обещание вечерта да я изместим. Наистина вечерта някой от колите пред къщата изчезнаха, както каза хазайката, и аз веднага заех едно място слава богу. Спестих 48 лева за 24 часово паркиране на някой паркинг.
Проблемите започнаха от сутринта когато помолихме хазайката да си стоплим малко вода за кафе и се оказа, че случайно в кухнята вече имало наемател пристигнал късно вечерта?
Когато помолихме хазайката да си вземе двата халата от банята за да закачим кърпите си ни каза да не ги пипаме защото трябвало да бъдат там? Оказа,се че на нашият етаж живее сина и инвалид, движеш се много трудно и пода на банята трябва да е сух за да не се подхлъзне. Като видяхме момчето го съжалихме и затова използването на банята бе минимално, само при връщането ни от плажа вечер и то тримата един след друг. Вода за кафе и закуските правехме на дворчето на една кръгла масичка където се събираше една чиния и няколко бутилки. Разбрахме, че в стаите имало и едно чешко семейство с което въобще не се видяхме макар, че искахме малко да си побъбрим, как вървят там нещата след тръгването ни. Бях взел и фото апарата си и мислех да направя малко снимки, но реших това да стане в края за да разгледам най напред , а чак тогава да снимам. Внука бе настоятелен и отидохме за риба. Хората ни обясниха къде какво се хваща. Купихме морски червей от рибарският магазин и се отправихме към морето. Завладяващо и огромно с леките прииждащи вълни издаващи един монотонен звук примесен с миризмата на планктон и свеж въздух море ни опияняваше. Далеч от всекидневните проблеми тук се почуствах свободен и щастлив. Риболова вървеше успешно но при завръщането си се оказа, че временно настаненият в кухнята останал там и ние изхвърлихме улова в пепелниците. Внука загуби интерес но аз неусетно се пристрастих и повечето сам когато не плажувах държах въдицата .Но от утре неща се оправят така че пак можехме да ловим риба. Сутрин и вечер отивах за риба и към обяд на плажа идеална организация. Така и така изгорях набързо и трябваше да стоя единственно под чадъра или да ловя риба облечен. Така минаваха ден след ден и въпреки обещанията, за освобождаването на кухнята рибата си отиваше в пепелника. Но това не нарушаваше трепета ми при ловенето и. Жалко, че с тази наша страст по риболова когато често ходихме и след обедите и се връщахме по късно не можахме да се видим с чехите.Връщайки се от морето минавахме покрай разни ресторанти и кафенета, но всички до един си приличаха с боклуците наоколо както и с неприветливият си вид. Колко жалко след дългогодишното ми скитане по света с болка констатирах, че да речем в Чехия една от бедните страни в ЕС дори и във най изпадналото селце с по 20-30 жители не можеш да видиш такава мизерия около кръчмата и. Да не говорим за ресторантите! Още от пръв поглед отвън и това което се вижда вътре не бих влязъл та дори да сервираха безплатно. Какво ли си мислят, че правят тези собственици на заведения у нас не знам? Макар, че цените им може би са луксозни не можах пък и нямах никакво желание да разбера. Ако някой ме бе поканил случайно може би щях да се удуша само ако седнех сред този боклук. Да не си помислите, че се миля за нещо- не. Просто ми стана тежко и изпитах мъка как е възможно толкова да изпаднем? Нямам думи . Спомням си преди много години в дълбокият комунизъм, че всяка вечер минаваше една малка машинка и пресяваше пясъка на плажа и той бе чист. Докато сега и това не правят. Не срещнах чешко говорещи явно при това небрежно отношение и не желанието ни да се европеизираме чехите са ни напуснали завинаги, толкова жалко. Руснаците, които се срещаха на всяка крачка също липсват дали от въвеждането на санкциите ни дали и те са се отвратили от боклуците ни не знам. Така с радост дочаках последният ден без да направя снимки защото не виждах къде и какво мога да снимам. Като гледам старите изкъртени тротоари и чувам какви плувни басейни се построяват в безлюдни места загубвам надежда, че някой от управляващите се интересува от интересите на България. Връщайки се към колата ни за да потеглим обратно ни посрещнаха повечето от живеещите много разтревожени.
-Откраднали багажа на Чехите от плажа.
Казва хазайката.
-Там били паспортите фотоапарата и дрехите и, заедно с портфейла и. Ходили до полицията но не и обърнали внимание искали да си намерят преводач. Хазайката се интересувала и, и казали, че за да и изготвят документ за да могат да се върнат трябва да имат протокол за кражбата.
- Давай да отиваме аз ще съм преводача.
Казвам аз с готовност да и помогна, и сядаме в колата на чеха горящ от нетърпение някак си да се предвижат нещата.
По пътя ми разказват, че при излизане от морето забелязали, че раничката с вещите им изчезнала, като на мястото намерили само кърпите си. Разпитали съседите си и човека наемащ чадърите който бил наблизо но никой нищо не видял. Отишли в кабинката на полицая но него го нямало. Отиваме в полицията и те ни посрещат с неохота след като разбраха, че чехите идват с преводача си. Пред полицията събор всички излезли навън на лаф, заедно с женски компании смях и безгрижие. В продължение на два часа чакане се смениха няколко униформени и цивилни да ни разпитват, но всички ни казваха да изчакаме малко. Докато чакаме Петър споделя, че колегите го съветвали ако нещо му откраднели въобще да не си губи времето да търси нашите полицаи. Накрая ида един униформен служител за да напише протокола, но казва, че имало място само за един човек?
-Ами те са двама, имат и преводач. И аз искам да дам адреса си и телефона, ако паспортите и се намерят в някой кош да можете да ми ги изпратите или уведомите.
Казва хазайката Радка.
Полицая изведнъж се стъписва с тежка гримаса на лицето гледайки озадачен, след нерешителната ситуация
-Добре изчакайте малко.
И пак изчезва за 15 минути. След връщането си започва да пресмята отново дали някой от нас може да не присъства. Връща се отново, чакаме.
При следващото си идване сред задълбочен дебат решава, че можем всички да отидем. Води ни в канцеларията си. Голяма и просторна, (където може да се събере цяло отделение) с две бюра в началото и края. До неговото бюро три стола.
-Този е счупен не сядайте на него.
Поканихме гостите да седнат. Започна се писането на протокола за кражба изисквана от прокуратурата за по нататъшното оформяне на документи за издаване на паса ват заместващ личната карта.
За радост паспорта на Петър останал след открадването на личната му карта и той го подава на полицая.
Написвам името му с кирилицата.
-Е тези номера и серии, много ме е яд да превключвам на английски.
-Ама вие не можете да сте изнервени, аз съм изнервен. Какво си мислите идвате тук в рая? Защо не си пазите вещите, и защо ви е този протокол? Да не си мислите , че ще ги хванем?
-О те не са изнервени, аз исках да знам кога ще започнете защото ме чакат в колата да си заминаваме.
Казвам аз.
-В прокуратурата ми казаха, че трябва да има протокол за кражба за да предвижат нещата по натам.
Казва Радка.
След още известни колебания полицая продължава писането.
-Какво са ви откраднали?
Личните карти и на двамата, фотоапарат, портфейл, дрехите изреждам за кой ли път.
-Колко пари имахте в портфейла.
-Само 62 лева.
-Е сега 62, не може ли да ги запиша направо 60.
-Щом 62 ви затруднява напишете ги 60.
Заявявам му вече загубил търпение .
- Е добре ще ги напиша 62.
Така минава още половин час, докато протокола е готов. Подписвам го като преводач, заедно с Петър като свидетел.Радка отново се интересува кога ще може да го получи.
-Е за какво ви е този протокол? Но като го искате ела те утре. И след това и изрежда отново къде трябва да отиде след това. След което ни моли малко да го изчакаме и се завръща с нова версия. Работата била уредена и протокола нямало да и е нужен направо да отиват в прокуратура та там, ще и обеснят точните процедури, той не бил много сигурен?
Връщаме се обратно, сбогуваме се с чехите нямащи какво да си кажем и мълчаливо се отправяме обратно. Излизаме от Варна хващаме магистралата за Шумен в колата е някак си душно пътуваме мълчаливо, с различни спомени от почивката ни. Чакаме с нетърпение да се приберем.
-Е много се забавихте.
Посреща ни сина по тъмно. Разказваме му, че се е наложило да отложим пътуването си с повече от два и половина часа за да помогнем на чехите.
- Ако не сте казали, че сте знаели чешки нямаше да се забавите.

Последна промяна barbus на 23 Авг 2014 20:21, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: ..: Варна морето
МнениеПубликувано на: 23 Авг 2014 19:32 
Титан на мисълта
Аватар

Тук е от: 22 Окт 2007 16:57
Трябвало да си хванете риба и в Шумен да си я сготвите. Това в пепелника да отива рибата не го разбирам.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Варна морето
МнениеПубликувано на: 23 Авг 2014 19:53 
Опитен
Опитен
Аватар

Тук е от: 17 Яну 2010 12:15
Да беше отделил 10 % от времето за което си написал поста да потърсиш в нета и резервираш къде да отидеш на почивка по морето и да си изкараш 100 пъти по -добре ! Варна / гарата / хазяйка :shock: Сигурно и на централния плаж сте ходили ... Коя година сме бе човек ?

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 23 Авг 2014 20:40 
Акварист
Акварист

(автор на темата)
Да явно живеем в годините в които рушим всичко, и само плюем по тези живели преди нас без да се стремим да оправим, подобрим или подменим нещо, много жалко. Не съм искал да се оплаквам, колкото да изразя разочарованието си към изоставеният и занемарен туризма от който сме пълнили 50% от бюджета си.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 24 Авг 2014 5:15 
Напреднал
Напреднал

Тук е от: 19 Фев 2013 14:55
Варналии не ходят на плаж във Варна. Повечето наивници по остатъците от плаж там, са самодоволни провинциални пришълци.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 24 Авг 2014 8:26 
Акварист
Акварист

(автор на темата)
Е щом Варненци не си харесват плажа как можем да очакваме, че на чужденците ще им хареса? А в същото време се надпреварват да приемат туристи и ако са чужденци още по добре. Има ли логика и перспектива? Туризма трябва да е национален приоритет и изискванията към всички заведения да се завишат, за да се приближим поне малко до европейските стандарти, а не да ставаме за срам пред нашите и чуждестранни туристи. По този начин всеки по заможен нашенец ще ходи на море в чужбина. Е море , море голяма природа .....но ние не можем да го използваме....

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 24 Авг 2014 9:18 
Напреднал
Напреднал

Тук е от: 19 Фев 2013 14:55
Изискванията към заведенията са неизпълними, за да се рекетират собствениците. Те знаят че не могат да ги изпълнят и си плащат без да се опитват да оправят и дребните неща. Плащаш ли рекета, работиш.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 24 Авг 2014 9:30 
Титан на мисълта
Аватар

Тук е от: 22 Окт 2007 16:57
Не е толкова сложно. Случайно ги имам, защото щях да свалям звезди от шуменско кафе, където искали пари за вход в тоалетната от не клиенти.
Изображение Изображение

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 24 Авг 2014 12:42 
Форумен дух
Форумен дух

Тук е от: 03 Юли 2008 20:56
Много съжалявам барбус, добре дошъл "у дома" :?

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 24 Авг 2014 13:36 
Ветеран
Ветеран
Аватар

Тук е от: 13 Авг 2013 20:47
Варна от доста години има сериозен проблем с... управляващите. Занемаряването на плажа идва от факта, че 10-на и повече години фекалните води на града смело се изливат в морето - точно в офицерския плаж. Естествено, никой не иска да се къпе в лайна... от там тръгват и други проблеми - града малко по малко изчезва от курортните мршрути - центъра е изоставен на произвола, мутрите правят каквото си искат - дори миналата година съсипаха морската градина, а варненци - те бягат т града си да отидат на плаж... Големия въпрос е какво сте правили точно във Варна?!

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 24 Авг 2014 13:37 
Форумен инвентар
Форумен инвентар
Аватар

Тук е от: 13 Фев 2011 8:39
Тетовски, ти не си добре дошъл у дома – стой си в немските кенефи, гледай да не отървеш някое петънце, че да не се лепне на идеално чистите немски задници!

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 24 Авг 2014 14:55 
Форумен дух
Форумен дух

Тук е от: 03 Юли 2008 20:56
Такаа, явно и тази тема ще се заключва и ще се трие по вина на неандерталеца. Завиждай простако, завиждай ми на успехите и си стой в дупката, където си! :evil:

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 24 Авг 2014 15:32 
Форумен инвентар
Форумен инвентар
Аватар

С тая обрасла брада и обла глава по-скоро ти приличаш на неандерталец бе, тъпчооо! Тетовски, отде я извади тая фамилия, бе момче? Има нещо македонско в тебе – знаех си!!! Едно време шопа питал македонеца „абе маке да те питам кое предпочиташ-да си педал или да си умен” и македонеца казал „предпочитам да съм педал щото по-лесно ще е нещо да ми влезе в гъза отколкото в главата”... Няма да е зле да споделиш за „успехите си”, че да знам на кое ти завиждам :ROTFL :ROTFL :ROTFL :ROTFL :ROTFL

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 24 Авг 2014 18:11 
Модератор
Модератор
Аватар

Тук е от: 29 Дек 2007 9:30
Извън темата/подсказка:
Чопър,наистина ли ТЕТОВСКИ не ти говори нищо?Явно си малък.

- Програмиране
- Извеждане на живи данни
- И много други. Пътна помощ 24/7

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 24 Авг 2014 18:23 
Форумен инвентар
Форумен инвентар
Аватар

Извън темата/подсказка:
Туй че чичо му е поет не значи, че фамилията му не звучи македонски и не значи, че е умен….

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 22 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Бърз отговор

Подобни теми   Автор   Отговори   Преглеждания    Последно мнение 
Връщат рали 'България'' край морето

в Спорт

varg

2

2417

20 Юли 2015 11:32

Всекидневно пътуване до Варна и обратно

в Хора, пътища, автомобили

potrebitel9

1