ФОРУМЪТ НА ШУМЕН

Гражданска медия номер едно в град Шумен. В този форум шуменци могат да определят реда на актуалните теми.

Часова зона: UTC + 2 часа | Сега е 22 Ное 2019 4:02

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 56 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Някой знае ли как се стига до пещерата тайните понори
МнениеПубликувано на: 19 Ное 2010 21:37 
Велосипедист
Велосипедист
Аватар

Тук е от: 11 Фев 2007 14:04
Днес бях на входа на пещерата Тайните понори. Дупката е тясна, колкото да се провре слаб човек. Стана ми интересно и се зачетох в коментари из нета.

Цитат:
На мен голям зор ми е била Тайните понори. 94-та за сефте навлязохме с Пешо от Шумен и Тошо от "Еделвайс" под Скрития водопад и се затътрузихме в нови места на галерията на Старите водопади. Всеки ходил знае историята, че в тази пещера няма осветление, което да не се скапе. Дюзите се наблъскват неспасяемо и постоянно с кал и от честото чегъртане с тел се разширяват, акумулатори и боксове се разхерметизират и т.н. Малцина вярват, че от блокажа, където се разделят стари и нови водопади (май Дончов му се викаше) и започва прелестната гнус Прасището, тримцата сме се движели към светлината без осветление, всеки гушнал ботушите на другаря. И аз да го чуя, и аз ще се подсмихна учтиво:) Добре, че Пешо владееше тия участъци наизуст. Подкреплението със светлина (Здравеца и Маргото) мъдро изчакваше горе на Големия отвес, вместо да се изсули глупаво долу у мизерията. Имаше и друга хумореска - въжето на тоя отвес си е малко в камбана, а залата хич не е малка. Имам предвид, че не е малка тримата глупаци да лазят из нея с протегнати ръце и да дирят въжето:))
25 часа беше тая визита в известната и като Рая на мазохиста пещера, а кафенцето и цигарата "Средец", турени ми у ръцете от добри хора край входа, още помня .

Цитат:
11-13.08.2006 г. група от ПК Хеликтит и приятели проникнаха в пропастната пещера "Тайните понори" на Шуменското плато.
Тези които бяхме ходили в пещерата май бяхме позабравили колко е свинско в т.н. "Прасище". Студа, калта и "мизерията" не ни попречи да си изкараме добре. Открихме и прясно пропадане в съседен въртоп №67 което с малко копване може да отведе до нова пещера.
Самата пропаст ТП според нашето скромно мнение е за пренаковаване за ТЕВ, опорите са стари и не добре разположени.
Благодарим на Пешо от Шумен за логистичната подкрепа и му се извиняваме, че го разкарахме на празно

Цитат:
Там видях ада.За начало, Г образен тесняк, тесняк, който се пълни с вода докато го минаваш...абе трудна дупка е.На няколко пъти си мислех, че ще си остана в нея.

...От тези извадки си направих извода, че и пещерняците не са като нормалните хора :O04.gif

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 22 Ное 2010 18:31 
Напреднал
Напреднал
Аватар

Тук е от: 09 Фев 2008 0:13
Аз пък имам приятни спомени от тази пещера. Е, вярно е, че тогава .... преди-и-и :01_crazy.gif 22 години не бях това което съм сега, ама спомените си остават. Другата подобна пещера е Делиборана в същия раойн

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 22 Ное 2010 19:17 
Дълбоко в матрицата
Дълбоко в матрицата

Тук е от: 15 Апр 2008 9:12
Най-накрая ми я показаха! Нямаме снимки, ама добре си прекарахме.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 07 Яну 2012 12:03 
Добо,не си прав за тел.112 и за това,че няма подготвени хора в гр.Шумен.Момчетата от снимката ще се справят без затруднения.

Върнете се в началото

Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 07 Яну 2012 14:17 
<5™
<5™

Тук е от: 23 Фев 2007 16:15
Не съм прав ли ? Я пробвай. Позвъни на 112 и кажи, че има закъсали пещерняци в Тайните понори - учебна тревога. Защото там туристи няма нужда да спасяваш. И после сподели по какъв начин са реагирали. А за момчета знам аз какво могат. Добре ги познавам всичките. Ама не са на 112. Те са от БКС - чистят улиците.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 07 Яну 2012 22:07 
Форумен дух
Форумен дух
Аватар

Тук е от: 15 Юли 2011 10:24
Разгледах снимките, изглежда много интересно. Много ми харесва да бродя из пещери (не че мога да се похваля, че съм стъпвала в много). Ако имам нужната екипировка, хора с мен (опитни хора, които не са случайни и току-така взети) и нужната подготовка бих отишла там... :)

и най-лошото чудовище в съня Ви.

When I grow up...there will be a day...when everybody will have to do what I say...

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 07 Яну 2012 23:14 
<5™
<5™

За последно. Пещерата е опасна и не е за всеки. Не е туристическа. Тази пещера е една от най-опасните в североизточна България.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 08 Яну 2012 17:40 
Добо и аз ги познавам точно от БКС-то :)
Сега по същество:казвам се Мартин Райнов и съм оперативен служител в ОУПБЗН(пожарната).Имам доста добра подготовка по височинно АСД(задължителните учебни предмети,свързани с АСД в МВРАкадемия,4-годишен свободноизбираем курс пак в Академията,воден от бивш инструктор на СОБТ и след това 2 опреснителни курса.)Смятаме,че съм човек,който си върши работата качествено и с огромно желание,но за жалост има МНОГО нови(добре забравените стари)неща,които искам да науча и само със суха теория не става.Никога не съм парадирал със собствените си възможности,но смея да твърдя,че съм с много добра физическа и непоклатима(доста нескромно и с доста условности) подготовка.Също така съм дисциплиниран,възпитан и честен човек,та в тоя ред на мисли от известно време насам съм се заел със сериозна теоретична подготовка по спелеология и пещерно спасяване,като успоредно с това си набавям нужната екипировка. Много бих искал да се запознаем и ако е възможно да ми дадеш НОУ ХАУ за нещата, които няма откъде да науча.
ПС:В пожарната има 1 единствено подготвен за подобни неща човек и идеята ми е да сформирам с него екип,който би могъл да предложи адекватна помощ при нужда.

Върнете се в началото

Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 08 Яну 2012 18:59 
<5™
<5™

Редактирах ти малко мнението по ..... обективни причини. ( дано си ме разбрал) В пожарната имате един мой приятел. Хич не го слуша главата ама ако го слушаше дали щеше да е пожарникар. :)))) Той си е добре подготвен. :)

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 08 Яну 2012 20:15 
Точно това,което си редактирал е хубаво да се знае от хората,защото болшинството от тях не знаят,че център 112 е във Варна и от там сигнала се препредава към съответната служба,което отнема технологично време и когато аз отида на даден пожар със закъснение независещо от мен,отнасям всичките ругатни.
Относно човекът от пожарната няма спор,че е на ниво.Вчера сутринта с него коментирахме акцията от 04.01.2012 в Яровата пещера,където той беше главен участник,а мен ме нямаше,защото по закон след дежурство нямам право да полагам труд.
ПС:Това слушане на главата и мен ми е слабост,която трансформирам в предимства :) .

Върнете се в началото

Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 08 Яну 2012 20:21 
<5™
<5™

Извън темата/подсказка:
Вземи си регистрирай във форума!

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 09 Май 2012 16:35 
Ентусиаст
Ентусиаст
Аватар

Тук е от: 03 Ное 2008 6:16
raomiel написа:
Аз пък имам приятни спомени от тази пещера. Е, вярно е, че тогава .... преди-и-и :01_crazy.gif 22 години не бях това което съм сега, ама спомените си остават. Другата подобна пещера е Делиборана в същия раойн

Хех, явно се знаем, щом и ти си бродил там преди 22 години. :)

И за да не е спам - Добо е прав, тази пещера хич не е за неподготвени хора и туристически разходки. Пещерата в по-голямата си част е отвесна с множество реки и малки водопади. Има отвеси от по 15-20 м., които се преодоляват само с необходимата екипировка и задължително с екипи от най-малко 2 души. Входът й е леснодостъпен, но труднооткриваем и това е добре за любопитните изследователи. В противен случай щяха да щъкат бели червеи на дъното й.
Има много по-интересни и безопасни места, ходете там, пийте бира и се радвайте на живота. ;)

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 09 Май 2012 17:09 
VIP
VIP
Аватар

Тук е от: 09 Яну 2007 21:19
http://g.co/maps/p7de7

Свързано е с професионалните ми занимания, да отразявам бедстващи.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 09 Май 2012 17:26 
Ентусиаст
Ентусиаст
Аватар

Тук е от: 03 Ное 2008 6:16
Крумов, не им я показвай, че сега ще се изпонатръшкат на дъното една камара народ, че после иди ги вади. :) Ама то на теб ти трябват новини. ;) :)

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 09 Май 2012 20:58 
<5™
<5™

Че той не може да отрази там събитие. Пък ако го пуснат да влезе той ще бъде събитието.

Отново казвам - пещерата е най-опасната в нашия район и не е туристическа дестинация.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 56 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Бърз отговор

Подобни теми   Автор   Отговори   Преглеждания    Последно мнение 
Някой членува ли в СБА?

в Хора, пътища, автомобили

Ceko

13

4189

05 Юли 2016 14:21

Шуменския пазар - управлява ли го някой?

в Градски въпроси

Eugene

0

2017

05 Яну 2015 22:48

Въпроси много. Някой ще помогне ли?

в Общи разговори

Eugene

1

2373

18 Май 2015 19:44

Вярвате ли, че някой ще бъде осъден?