ФОРУМЪТ НА ШУМЕН

Гражданска медия номер едно в град Шумен. В този форум шуменци могат да определят реда на актуалните теми.

Часова зона: UTC + 2 часа | Сега е 12 Ное 2019 0:02

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 8 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Сканиране на фотоленти - къде?
МнениеПубликувано на: 21 Сеп 2010 18:31 
Ентусиаст
Ентусиаст
Аватар

Тук е от: 11 Май 2007 17:23
(автор на темата)
Здрасти. Та да попитам знае ли някой дали и къде в Шумен се извършва въпросната услуга. Става въпрос за сканиране на обикновена 35 мм лента - цветна. Няма начин да не се прави, но просто никога не ми се е налагало да търся. Знам че и някои домашни скенери от малко по-висок клас имат някакви приставки за целта. Но предпочитам по-сериозна техника, ако в Шумен има такава. Айде сега чакам фотографите да се включат :)

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Сканиране на фотоленти - къде?
МнениеПубликувано на: 21 Сеп 2010 18:55 
Администратор
Аватар

Тук е от: 07 Яну 2007 4:15
Фотото срещу аптека "Марешки", до поликлиниката.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 22 Сеп 2010 22:04 
Ентусиаст
Ентусиаст
Аватар

(автор на темата)
Шу, благодаря за информацията. Сега аз да кажа малко за качеството на услугата, ако още някой се реши да си дигитализира старите снимки.
Значи, сканирането на цяла лента на фотото срещу “Марешки” /до новата поликлиника/, струва 3 лева. Ако дадете свой носител, тоест снимките не се записват на диск, цената пада на 2 лева. Аз си ги взех с флашката. Хората днес работеха и ми свалиха цяла лента за 2 часа. Качеството на снимките е... задоволително. Резолюция от 1512 х 1002 пиксела обаче за дърт фотошопър като мене е крайно недостатъчна. Казаха, че това е максимума за техниката с която разполагат.

Попитах също така и на фотото срещу пощата /до магазините “всичко по 1 лев”/. Там ситуацията е доста по-различна. Плаща се всяка поза поотделно, като цената е 20 стотинки. Т.е цяла лента от 36 пози ще излезе около 7 лева, което си е чувствителна разлика спрямо 2. Обаче ще пробвам и там, да видя какво качество/резолюция ще обадят.

Още едно място, където си мисля че това със сигурност трябва да се прави е фотото на Секеларев /под кафе Подводница/. Все пак човека си е про. Дано още да е там де, че не съм ходил от доста време, да не се е изместил.

Ето и един “семпъл” от фотото с-у Марешки. Доста са зърнести снимките, ама те хората ме предупредиха, че ще е така.

Изображение

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 22 Сеп 2010 22:12 
Персона грата
Персона грата

Тук е от: 31 Мар 2007 11:03
Много зависи,колко са стари филмите. Вероятно са ги видели и тогава са ти казали, че ще са зърнести. Има техники за оправяне на този проблем и след това, но от нищо трудно се прави нещо.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 22 Сеп 2010 22:24 
Ентусиаст
Ентусиаст
Аватар

(автор на темата)
Не, не са ги гледали. Още като давах лентата ме предупредиха. То зърната и на мене не са ми проблем, ама резолюцията, резолюцията... Ти ми дай един файл 3000 х 5000 пиксела, пък нека да е зърнест... :G8.gif
Ще използвам отговора си да помоля, ако някой има познати фотографи със сериозна техника вкъщи... Де да знам, някой може да къта скенер за илядо лева :D
Свестен човек съм, ще си платя. Пък иначе съм луд за връзване, ако трябва и във Варна ще се замъкна.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 22 Сеп 2010 22:24 
Напреднал
Напреднал
Аватар

Тук е от: 19 Окт 2008 11:32
Цитат:
Още едно място, където си мисля че това със сигурност трябва да се прави е фотото на Секеларев /под кафе Подводница/. Все пак човека си е про. Дано още да е там де, че не съм ходил от доста време, да не се е изместил.

Все още си е там! :A1.gif

"Пуx? - Да, Прасчо. - Нищо, просто искам да съм сигурен, че те има, Пух!"

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 22 Сеп 2010 23:22 
Персона грата
Персона грата

Тук е от: 31 Мар 2007 11:03
Я ми прати една снимка от тези, които са ти направили. Може пък да може да се получи някакъв задоволителен резултат с обработващи изображения програми, ако разбира се не си пробвал това. ("Дърт фотошопър", предполага да си наясно. :) ) Ще ти кажа къде на лични, ако те интересува.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 24 Сеп 2010 9:42 
Ентусиаст
Ентусиаст
Аватар

(автор на темата)
Ха-ха, аз да продължавам да си изплаквам мъката, пък и да давам информация, на някой може да му е полезна. Ходих на фотото срещу пощата – законите на Мърфи важат с пълна сила. Резолюцията е малко по-добра /1800 х 1200/, но пък качеството е отчайващо. Всичките снимки стоят леко размазани, като че ли не са на фокус и са много очернени. Т.е. в тъмните тонове има огромна загуба на информация.
Отбих се и при Секеларев – при него тарифата е 6 лева за цяла лента. Ама ще го обърна на пазарлък, че ми трябват само определени пози от няколко ленти. Човека ми обеща едни 6-7 мегапиксела информация, които реално могат да се измъкнат. Звучи доста добре, дано да се получи.
За майтапа, да не излезе накрая, че е най-добре да си сканирам самите снимки :D

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 8 мнения ] 
Бърз отговор

Подобни теми   Автор   Отговори   Преглеждания    Последно мнение 
Нов акумулатор от къде

в Общи разговори

racheto

2

952