ФОРУМЪТ НА ШУМЕН

Гражданска медия номер едно в град Шумен. В този форум шуменци могат да определят реда на актуалните теми.

Часова зона: UTC + 2 часа | Сега е 18 Ное 2018 15:15

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 19 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Седемте братчета и сестричета
МнениеПубликувано на: 09 Фев 2008 10:28 
Напреднал
Напреднал
Аватар

Тук е от: 04 Ное 2007 21:43
(автор на темата)
Може би всички са чули или чели за седемте братчета и сестричета-сирачета (мисля от Каспичан), които живеят разделени в различни домове(две от тях в дом „Детелина”). В началото на седмицата гледах по БТВ репортаж и интервю с най-голямата сестра-на 20 години. Доколкото разбрах различни институции са се ангажирали да помогнат, да бъде дадено общинско жилище на децата, в което да живеят заедно. Момичето(най-голямата сестра) разказа, че иска да събере по-малките заедно и да се грижи за тях. В момента работела като сервитьорка някъде за 300 лева. От това , което разказа ми направи впечатление на свястно, разумно и отговорно момиче. Идеята ми е, че можем да и помогнем, като и предложим да заплатим таксата за някакъв курс.
Който знае нещо повече за тази история или конкретно за това момиче, моля да пише, а също и предложете по какъв начин и къде да се съберат средства, в случай че одобрявате предложението.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Идеи за благотворителност
МнениеПубликувано на: 09 Фев 2008 10:33 
Ветеран
Ветеран
Аватар

Тук е от: 15 Окт 2007 10:24
Мдам...Начи момичето доколкото чух аз е от Царевброд и като даваха къде работи, по обстановката предположих, че това е кафене Авангард (нагоре от театъра). Това е което знам 8)

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 09 Фев 2008 13:23 
Велосипедист
Велосипедист
Аватар

Тук е от: 11 Фев 2007 14:04
Фреш, не съм чувала за този случай (не гледам ТВ :oops: ), но съм съгласна с предложението ти. Също така си мисля, че момичето явно вече си има професия и работи. Да, ама с тези 300-400 лв. как се гледат 7 деца :( Едва ли ще се справят с толкова малко средства. От другите братя/сестри дали няма на по 17-18 год. на тях да се предложи такъв курс, за да могат да са повече хората с доход в това жилище.
Освен курса, можем да ги посещаваме и да им помагаме с храна и консумативи.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 03 Апр 2008 0:54 
Нов потребител
Нов потребител

Тук е от: 05 Мар 2008 23:23
за големите деца е най-важно да им се даде занаят. Така те ще добият увереност, сигурност и самочувствие и ще си създадат социален живот по естествен път.За малките е важно да се интегрират в обществото чрез различни извънучебни занятия като всяко се насочи към такава група, в която може да се развива и работи с желание, съобразно таланти,наклонности , интереси и т.н. Трябва да се обърнем към Младежкия дом, центъра за работа с деца и различни школи. Като се разпръснат тези деца ще се паднат по няколко в група - няма да е непосилно за никоя организация да ги поеме, средства ще се намерят . А и доколкото ми е известно на тях им се полагат такива. Трябва да прекарват колкото се може по-малко време в домовете.Колкото по-ангажирани, толкова по-добре за тях. Ще се справим , ако се заемем здраво

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Седемте братчета и сестричета
МнениеПубликувано на: 28 Дек 2008 23:56 
Администратор
Аватар

Тук е от: 07 Яну 2007 4:15
Няколко потребители на форума са обсъждали възможността да се помогне на семейството и ме помолиха да отделя мненията в нова тема. Тази вечер по бТВ имаше репортаж, който описва сегашната ситуация. Ето го и него:

В чата са взели следното решение:
"На 3 януари от 16:00 часа се събираме в 10-я град за да обменим идеи как да помогнем да семейството."

Потребител, който иска да остане неназован ми прати тези две снимки от миналогодишната ни акция в дом "Детелина". По това време в дома са били две от децата. Едното май било малкото момиченце в розово.
ИзображениеИзображение
Един материал в "Показател" по темата: :arrow: Станислава Христова получи ключове от общинско жилище

Извън темата/подсказка:
Регистрацията във форума е безплатна. Пускането на теми е безплатно. Пускането на мнения е безплатно. Моля възползвайте се от тези безплатни услуги защото не мога да отделям по един час на ден за да предавам чужди мнения!

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 30 Дек 2008 15:53 
VIP
VIP
Аватар

Тук е от: 09 Яну 2007 21:19
Ах! Сухо ъгълче не остана в очите ми... Втори пакет кърпички събира сополите ми. Абе кви са тия сълзливи и лъжливи истории. Девойката е върнала децата обратно, твърдят социалните служби, при нея е само единият и брат.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 30 Дек 2008 17:22 
Персона грата
Персона грата

Тук е от: 31 Мар 2007 11:03
Ако това е вярно, излиза че БТВ са карали през райграса.Та репортажът беше преди два дни..
Другият възможен вариант е, Лео да е получил дезинформация.
Лесно ще проверим.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 30 Дек 2008 18:47 
<5™
<5™

Тук е от: 23 Фев 2007 16:15
Лошото е, че Лео винаги е прав!

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 30 Дек 2008 19:30 
Баш майстор
Баш майстор
Аватар

Тук е от: 08 Яну 2007 18:46
Леонартис написа:
Девойката е върнала децата обратно, твърдят социалните служби, при нея е само единият и брат.
Dobo написа:
Лошото е, че Лео винаги е прав!
Спорна работа, не знам Лео къде се е врял и какво са го лъгали (всеизвестно е, че всеки гледа да натопи другия, особено пред журналисти), обаче това момиче живее с братчетата и сестричетата си на ул. "Средна гора", ако не ме лъже паметта. Друг е въпроса, че не се знаят подбудите за които ги е прибрала и остава открит въпроса, след като е толкова загрижена, защо не са взети всички нейни братчета и сестричета? Може би защото едното, което все още е в дом, е умствено изостанало? Или другото (също в дом) е доста по-палаво от едно обикновено дете на същата възраст? Това са мои разсъждения, подкрепени с факти взети не от журналистически проучвания. При всички случаи, трябва да подарим нещо на тези деца, защото те не са виновни за съдбата си, а ако има някакви нередности - има си служби. Не е вече наш проблема!

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 30 Дек 2008 20:47 
Напреднал
Напреднал

Тук е от: 21 Май 2008 11:41
Никой не знае какво им е на тези деца и на най-голямата сестра Станислава. Не може и дума да става да се поставя въпроса за нейните подбуди и защо не са взети всички братчета при нея. Момичето е на 20-21 години, до вчера е била дете и тя. Изведнъж и се струпва такова нещастие на главата, остава без майка и семейството и е разпръснато по домовете. Спомнете си какви сте били на нейните години. Повечето момичета и момчета на тази възраст имат съвсем други мижави проблеми. В нейната ситуация е трудно да оцелее и да се бори с живота дори сама за себе си. Не мисля, че е достойно — възрастни хора от разни служби да подмятат пред този или онзи, че имала не знам какви си кусури или мотиви. Ситуацията на самата Станислава е много тежка и дори и за едно-две от другите деца да успее да се погрижи — пак е голямо постижение. Не е възможно едно почти дете на 20-21 години, загубило майка на 18-19, без помощ от страна на бащата — да се грижи за всички 6 деца. Не забравяйте възрастта и, не забравяйте, че не ги е създавала тя тези деца и тогава слушайте тези, които поставят под въпрос колко била загрижена. Сигурно иска да са всички заедно, но реалността е друга. За какво и завиждат тези хора, които имат своите семейства — за това, че са и дали общинско жилище? По-добре на нея и децата, отколкото на някой връзкар.
Освен това, грижите за дете с психически проблеми изисква 24/7 мониторинг и занимания, а как да го прави това едно момиче, което трябва и да ходи всеки ден на работа и да слага храна на масата. Сигурно е много трудно да осигурява достатъчно средства и за храна, и за консумативи. Щом е върнала някои от децата обратно в домове, следователно не може да се справи. Не е честно да бъде обвинявана за това. Всички обичаме приказки с щастлив край, но тези приказки животът не ги пише често.
За Лео — той си върши работата, журналист е, дава факти, трябва да е обективен, не може да си позволи да изпада в сантименталности.
За БТВ е срам и позор от друга страна, че излъчват лъжливи истории, експлоатират хорското нещастие и манипулират чувствата на хората.
Предлагам някой от форума да се запознае със Станислава и да я попита за ситуацията и от какво имат нужда.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 30 Дек 2008 21:39 
Персона грата
Персона грата

Тук е от: 31 Мар 2007 11:03
Y.T.!
Вече две години помагаме на деца в нужда.И тези дни говорихме с хората, които се грижат за тях.Видяхме такива, които го правят с желание и благодарение на вроденото си благородство, правят усилия надхвърлящи многократно адекватното им заплащане.Няколко пъти чухме, колко негативно се отразява на децата неизпълненото обещание "да ги вземат", да имат семейство.Е, видяхме и други, но ще говорим за тях по-късно.
Ако е вярно, че момичето се е отказало да гледа братята и сестрите си, аз не обвинявам нея, а длъжностните лица с опит, които са преценили, че тя може да се справи.
Случаят може да има много неща в основата си.Даже алчни адвокати, навили момичето обещавайки му охолен живот.Има още камара "интересчийски" възможности, но мисля че е рано да говорим, преди да сме разбрали истината.
Последното ти изречение, съвпада напълно с моето виждане по въпроса. :)

P.S. Наистина е трудно дори да видиш изоставени деца:

Изображение

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 31 Дек 2008 5:46 
Напреднал
Напреднал

Тук е от: 21 Май 2008 11:41
Ококорко, разбирам те, но мисля, че дори и само за празници или ваканции ако има къде да се събират децата (при сестра си) — пак е по-добре от нищо. Колкото може — толкова.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 31 Дек 2008 11:58 
VIP
VIP
Аватар

Тук е от: 09 Яну 2007 21:19
За останалите две никога и никъде не е подавала документи да и ги дадат, следователно няма как да са и отказвали, че и да е трябвало пълномощно или не знам какво. Не искам да бъда лошият в навечерието на Новата година и да развалям на когото и да е било щастието да помогне или щастието да получи помощ. Има много нехитри и нещастни хора, които наистина се нуждаят от помощ. Те може да са някъде около вас - във вашия вход, на вашата улица, във вашето село. Помогнете на тях, които не хленчат, но се борят и се оправят някак си. Аз помогнах.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 31 Дек 2008 19:32 
Здравейте,аз съм от Несебър,тук има един човек бизнес мен който иска да помогне на това момиче финансово и материално,но няма как да разберем повече за нея. Писахме на BTV но от там никой не отговори. Някой от вас има ли някаква информация за нея или идея къде можем да я потърсим? Много ще съм благодарен ако някой може да ми помогне!

Върнете се в началото

Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 01 Яну 2009 2:47 
Баш майстор
Баш майстор
Аватар

Тук е от: 08 Яну 2007 18:46
Може да ви помогне г-н Стоянов от РДСП -Шумен тел. 054/ 801 873

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 19 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Бърз отговор

Часова зона: UTC + 2 часа | Сега е 18 Ное 2018 15:15

Информация за текущата активност

Регистрирани потребители на линия: Bing [Bot], Google [Bot]

Не можете да пускате нови теми
Можете да отговаряте на теми
Не можете да променяте собствените си мнения
Не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене: