ФОРУМЪТ НА ШУМЕН

Гражданска медия номер едно в град Шумен. В този форум шуменци могат да определят реда на актуалните теми.

Часова зона: UTC + 2 часа | Сега е 13 Дек 2019 22:31

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 45 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Как да си поддържаме колелото
МнениеПубликувано на: 29 Юли 2009 21:17 
Баш майстор
Баш майстор
Аватар

Тук е от: 08 Яну 2007 18:46
Аз може ли, така лееееекичко, да се промъкна във Вашето задружно форумче? Няма да спамя, макар че, това със спама го бяха казали приятели от Форума на майтап преди повече от 2 години и така си остана! :G8.gif Иди обяснявай после, че нямаш сестра... :O01.gif
Та на въпроса:
Имам колело купено преди 5 години, марка Otero, но съм го карал десетина пъти, като последният път беше оня ден. Както е взето от магазина не съм пипал нищо по него, понеже не разбирам, и оня ден ми направи проблем. Преди това един познат го гледа и ми каза, че устройството (това на кормилото което е) което превключва веригата на големия венец е счупено и само работи това на малкия венец. Сега съм на първа предавка т.е. както ми обясниха, най-лекото въртене. Обаче при последното каране на два пъти ми се изважда веригата от малкият венец. Е, веднага пак я сложих, но не е приятно. Казаха ми, че във "Веломания" продават цялото устройство, та да ми кажете дали е така и дали има някъде другаде, че не съм запознат. И ако може Запа да не ми се скатава, а да ми се обади, че утре пак смятам да ходя до Паметника. Ако не се пребия някъде, де! :G8.gif

п.с. Извинявам се за неграмотният език, но да приказвам за колело е като да приказвам за квантова физика... :B3.gif

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Юли 2009 23:28 
Велосипедист
Велосипедист
Аватар

Тук е от: 11 Фев 2007 14:04
Мисля, че говориш за команди. Но най-добре да го види човекът, който ще ремонтира колелото преди да купуваш части.
Само от любопитство: какъв модел имаш? И доколкото виждам, Отеро се казва магазинът, от който си закупил колелото. Не виждам такава рамка. Но може и да греша :roll:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Юли 2009 6:26 
Баш майстор
Баш майстор
Аватар

Команди ли? :BB08.gif Обичам да командвам :G8.gif
"Отеро" е испанска марка, за мен също дълбоко непозната и затова попитах испанците що за марка е това. Попитаха ме, дали съм гледал Олимпиадата в Барселона през 1982 година, казах да, и се оказа, че с тази марка велосипеди испанците печелят златен олимпийски медал в дисциплината "Колоездене". Доколкото разбрах, най-добрата и стара марка испански велосипеди!
Иначе Запа обеща да се видим днес, ако не го забавите с колелетата, че щели сте да карате.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Авг 2009 10:00 
Дълбоко в матрицата
Дълбоко в матрицата
Аватар

Тук е от: 09 Фев 2007 15:36
Става дума за олимпиадата през 1992 г. :A7.gif

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Авг 2009 10:36 
Баш майстор
Баш майстор
Аватар

Извън темата/подсказка:
InspectorGadjet написа:
Става дума за олимпиадата през 1992 г. :A7.gif
Ейййй, кефиш ли се, излови ме! :O01.gif Знам, че е '92-ра, но по-погрешка съм натиснал 8 вместо 9. '82-ра беше световното по футбол в Италия! :wink:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Авг 2009 11:23 
Опитен
Опитен

Тук е от: 10 Юни 2009 16:58
1. карам - кола, жена и колело не ги ли караш се развалят Изображение
2. На 5-6 месеца слагам на веригата масло - трансмисионно, гъсто - бях купил за един двигател и имам от него. Един път преди години се бях излъгал да сложа грес - грес не се слага на веригата Изображение защото събира прахоляци а и много се цапат панталоните с които се кара :O01.gif На тънко масло - но веригата да е добре обмазана - има си характерен черен цвят като е намазана добре. Не бях мазал веригата - а от там се мажат и зъбчатките - мога да кажа от опит, че доброто мазане на веригата е важно за добрата форма на колелото - та не бях ги мазал отдавна и все си виках като си ида на село - щото там е маслото ще ги намажа - и вече като ги намазах усетих как колелото върви по-леко :O02.gif
3. От време на време проверявам за хлабини в каплите - като усетя хлабина свалям каплата - натягам конуса до край и връщам 1/4 - една четвърт - това е идеалната хлабина. Ако някои не знае - задна капла се сваля най лесно, когато веригата е на най малката зъбчатка Изображение
4.Като се присетя натягам гайките на каплите - от време на време трябва да се проверяват да не са се разхлабили да не стават сакатлъци
5.Ама много важно- редовно проверявам колко са напомпени гумите - ако са спаднали - най близката бензиностнация с компресор и помпя до камък - меки ли са гумите - велосипедиста се затруднява - ако са много меки се цепят гуми - не е добре
доло горе това - като спукам гума сменям, като се износи външна сменям - така се случи, че преди няколко дни смених външна гума с грайфер за аслфалт - е колелото върви много по леко.
ОЩЕ Нещо, което е важно - от време на време почиствам каплите с гъбичка и вода с веро - натрупва се една чернилка която пречи на спирачките - от време на време регулирам спирачките - един път или 2 годишно като усетя, че има голяма хлабина. Май това е за което се сещам сега - и карам много - навсякъде ходя с колело - не го жаля :G1.gif
http://www.picvalley.net/v.php?p=u/2216 ... IxmIKP.JPG

Последна промяна tomas__ на 02 Авг 2009 13:13, променена общо 3 пъти

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Авг 2009 12:50 
Форумен инвентар
Форумен инвентар
Аватар

Тук е от: 07 Мар 2009 0:30
не е зле да се погледне дали има достатъчно грес на задното движение както и в централната ос където са курбелите за педалите лагерите също трябва да се проверяват дали са разбити.спирачките колко и как стъпват по джантата :O01.gif евентуално регулиране, броните на жилата също не е зле да се поглеждат и да се капва по някоя друга капка масло за да не се налага да се стискат много както и да не е пречупена многосамата броня

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Авг 2009 13:02 
Опитен
Опитен

Тук е от: 10 Юни 2009 16:58
да - като разглобявах един път движението на задната капла сложих грес - специална грес с литий :O02.gif

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Авг 2009 19:53 
Форумен инвентар
Форумен инвентар
Аватар

Тук е от: 07 Мар 2009 0:30
браво!идеална е

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Сеп 2009 16:21 
Дълбоко в матрицата
Дълбоко в матрицата

Тук е от: 15 Апр 2008 9:12
Мамка му!!! Мамка му, мамка му!!!!!! Два часа сменям гума и сега колелото ми не става за нищо. Утре ще го водя на сервиз. Плаче ми се. Отивам да хленча в ъгъла.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Сеп 2009 16:33 
Playful moods
Playful moods
Аватар

Тук е от: 10 Мар 2008 10:08
Какво толкова направи, че не става за нищо?

ако не можеш да вървиш - пълзи.
Каквото и да правиш, продължавай напред!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Сеп 2009 17:01 
Дълбоко в матрицата
Дълбоко в матрицата

Каплата се окриви на майната си, спирачката отказва да се отвие, заоблих гайката или както там му се казва, в резултат на което задната гума не помръдва, заклещена между гумичките.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Сеп 2009 17:31 
Playful moods
Playful moods
Аватар

Tалант си!!! Признавам го! Дано го оправиш за похода :) :B4.gif

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Апр 2011 8:06 
Дълбоко в матрицата
Дълбоко в матрицата

Преди няколко дена колелото ми отпътува на сезонно обслужване в Търговище. Няма да забравя физиономията на Ники, докато го побутваше оттук-оттам. Гледа колелото, гледа мен. Даже с някакъв респект го прави. Само не знам защо, но през цялото време говори за майка си, вместо да ми обяснява какво точно му има на байка ми. "Майко, майко! Майко, майко..." - така звучеше.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Апр 2011 8:39 
Playful moods
Playful moods
Аватар

Като се замисля, говорел е за майката на колелото! :O01.gif

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 45 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3

Часова зона: UTC + 2 часа | Сега е 13 Дек 2019 22:31

Информация за текущата активност

Регистрирани потребители на линия: Bing [Bot], Google [Bot], optiplex

Не можете да пускате нови теми
Не можете да отговаряте на теми
Не можете да променяте собствените си мнения
Не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене: