ФОРУМЪТ НА ШУМЕН

Гражданска медия номер едно в град Шумен. В този форум шуменци могат да определят реда на актуалните теми.

Часова зона: UTC + 2 часа | Сега е 04 Апр 2020 2:17

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 22 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Ново: Маркирани вело-маршрути на платото
МнениеПубликувано на: 27 Окт 2009 15:29 
Шум в канала
Шум в канала
Аватар

Тук е от: 22 Фев 2008 20:31
(автор на темата)
Маркирахме няколко маршрута в рамките на ПП "Шуменско плато". В момента маркировката е само с боя, но предстои поставяне на инфармационни и указателни табели. Повече информация и допълнителни ориентири ще може да получите скоро от http://adventura.bg (секция: Маршрути). Маршрутите са включени в новата туристическа карта на платото, която е издадена на хартиен носител и може да бъде закупена от Информационния център. Мршрутите се реализират с подкрепата на ДПП "Шуменско плато".

Молбата ми към всички вас е да минете по маршрутите, когато отивате да карате, за да споделите впечатлението си от качеството на маркировката. Целта е да получим обратна връзка, за работата, която сме свършили и да коригираме нередности по маршрутите. Ще ви бъда много благодарен. Един вид - от колоездачи за колоездачи.

За самата марировка трябва да кажа, че се различава от туристическата, с която сме свикнали, като форма на марките и начин на полагане. Представлява триъгълна марка, нанесена с боя върху дървета, камъни, скали, стени, стълбове и др. Размерите на основния цвят са 25х15см, като триъгълникът е очертан с бяла боя. Маркировката е разположена по-рядко от туристическата, основно на места, където може да настъпи объркване (кръстовища). На някои кръстовища има поставени хиксове (Х), с цвета на маршрута, които обозначават грешната посока.

Самите маршрути са 4 на брой, като цветът е съобразен с трудността (деневилация и терен).

• Маршрут за начинаещи (зелен цвят) – Информационен център на ДПП „Шуменско плато” – туристически заслон „Теменуга” – тур. засл. „Детелина” – тур. засл. „Теменуга” – Инф. център (леко каране по равното)
• Обиколен маршрут (син цвят) – Инф. център – тур. засл. „Теменуга” – тур. засл. „Детелина” – хижа „Букаците” – резерват „Букака” – Стария град - тур. засл. „Теменуга” – Инф. център (много въртене, основно по равно, спускане и изкачване в района на жижата)
• Маршрут за напреднали (червен цвят) – Зоопарк – Телевизионна кула - Зоопарк (класически кроскънтри маршрут с малко шосе)
• Екстремен маршрут (жълт цвят) – кръстовището Пожарната – тур. засл. „Теменуга” – кръстовището на Пожарната (XC трасе с малко по-висока трудност на изкчаването и спускането)

Всички маршрути са кръгови и позволяват правнето на обиколки.

Очаквам вашите мнения за идеята и реализацията на маршрутите, за да може да ги направим по-добри. :B4.gif

www.adventura.bg

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Re: Ново: Маркирани вело-маршрути на платото
МнениеПубликувано на: 25 Ное 2009 21:32 
Велосипедист
Велосипедист
Аватар

Тук е от: 11 Фев 2007 14:04
В последния месец времето все още позволява карания по платото и ние се възползваме от всяка възможност. Минала съм всички цветове маршрути и смея да твърдя, че са чудесни :O04.gif Не са начесто като туристическите, за да се цапа цялата гора, но за сметка на това са на ключови места, т.е. където пътищата се разклоняват.
Вече спокойно хората могат да карат по платото без да се притесняват, че не го познават. И малко по малко ще го опознаят. Ние откриваме все още нови за нас пътеки, което пък ще даде възможност за бъдещо маркиране и разширяване на маршрутите. Но тези засега са чудесно измислени, поради близостта им до интересни места на платото и са подходящи за всеки начинаещ велосипедист. Имам предвид зеления и синия маршрути. Днес минахме по почти целия "Голямото въртене" и маркировката се вижда много добре.
Благодарим на Добрян и Данчо за чудесно свършената работа :B9.gif

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Ное 2009 11:03 
Шум в канала
Шум в канала
Аватар

(автор на темата)
Благодаря за хубавите думи. Надявам се скоро да боядисаме и северната част на платото :D

Подробните описания на самите марштури вече може да намерите на http://adventura.bg/%D0%BC%D0%B0%D1%80% ... %82%D0%BE/

Там може да намерите и първата по рода си дигитална карта на велосипедни маршрути в България.

www.adventura.bg

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Май 2010 16:05 
Велосипедист
Велосипедист
Аватар

Тук е от: 11 Фев 2007 14:04
Бързам да впиша в темата факта, че хората вече ползват веломаршрутите. :B9.gif
Днес засякохме на Букаците смел велосипедист, който беше тръгнал по синята маркировка и се справяше чудесно с нея. Освен смел да тръгне да кара сам по платото, се оказа и достатъчно безразсъден да откликне на поканата да кара с нас :O01.gif Обиколихме платото около 2 пъти и го замъкнахме чак в Лозево.
До нови срещи :A1.gif
По темата: сините стрелки точно след Букаците нагоре мааалко са се изтрили, защото са на пътя на камъните, но все още личат.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Май 2010 16:21 
Ентусиаст
Ентусиаст
Аватар

Тук е от: 05 Май 2010 12:41
Привет!

Не бях карал колело от години на платото, респективно бях позабравил някои ключови моменти от рода на "Тук се завива наляво, иначе се отива в Новосел". :D
Молбата ми е да маркирате по някакъв начин отклонението вляво, което извежда на Стария град при изкачването от смесената махала над Гривица. Това е отбивката на правия асфалтов участък, когато вече сте оставили разклона вдясно за Ловната значително зад себе си. По детски спомени се ориентирах, не че ме притесняваше евентуално губене, все пак преди години сме карали без посока до тъмно горе, но човек никога не знае...

Поздарви за инициативата!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Май 2010 20:37 
Шум в канала
Шум в канала
Аватар

(автор на темата)
Благодаря за информацията, Ани. Точно за тези сини марки на камъните знаех, че ще се изтрият, но в района на разклона просто нямаше къде да се сложат. Но това е едно от местата, на които ще се сложи указателна табела, която се надявам да оцелее повече от марките. Ако видите други места с нарушена маркировка - казвайте :B4.gif

@whitefeather: Обозначаването на разклона, за който говориш не влиза в рамките на веломаркировката. Нищо не ти пречи обаче да се свържеш с управата на парка и да ги помолиш да поставят табела там. Дори, ако ти се занимава, може да изработиш една указателна табела и да помолиш дирекцията на парка за позволение да я поставиш.

www.adventura.bg

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Май 2010 21:17 
Персона грата
Персона грата

Тук е от: 31 Мар 2007 11:03
Взе ми думата от устата! :D
Нещата стават само, ако си ги направим сами. Не може да се разчита нито на държавата, нито на общината. Още преди време, пуснах тази тема и нищо добро не произтече от това. "Shhh" e много търпелив и благ.
"whitefeather", предлагам ти да се въоръжиш със спрейове и да ми се обадиш на "лични". Ще те заведа където искаш, за да маркираш каквото искаш. Познавам платото отлично и няма да загубиш никакво време. ;)
Извън темата/подсказка:
Извинявам се, че не съм велосипеден активист, но си мисля, че проблемите касаят всички. Ще ми липсва и рали "Стари столици", което очевидно изпратиха в историята. Ще трябва да прескачаме до София за рали "България" или поне до Сливен, където бяха част от скоростните отсечки на националното рали, с център - Шумен... :(

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Май 2010 21:29 
Шум в канала
Шум в канала
Аватар

(автор на темата)
Имам само една молба. Ако решите да се оборудвате със спрейове и да правите маркировка, свържете се с мен преди това. Въпреки че е елементарна работа, маркирането трябва да следва определни изисквания. В противен случай рискуваме да объркаме тези, които ще ползват маршрута впоследствие. Ще се радвам да помогна с каквото мога. :)

www.adventura.bg

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Май 2010 21:47 
Персона грата
Персона грата

Тук е от: 31 Мар 2007 11:03
Разбира се! :B4.gif
Много умно си измислил маркировката! Наистина се различава от всичко друго и веднага става ясно за кого е предназначена! Никой не иска хаос! :B9.gif
Извън темата/подсказка:
Докъде я докарахме! Преди нямаше кой да си мръдне пръста за нищо, а сега има страх да не се объркат маркировките! Гледам и алпинистите са си маркирали маршрути над Дивдядово! :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Май 2010 22:00 
Шум в канала
Шум в канала
Аватар

(автор на темата)
Маркировката не съм я измислил аз. Има си стандарти за велосипедните маршрути, които се опитваме да наложим, за да не стават обърквания и да не се цапа излишно средата.

www.adventura.bg

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Май 2010 16:31 
Ентусиаст
Ентусиаст
Аватар

Тук е от: 05 Май 2010 12:41
Реших да се свържа с вас, защото проявявате някаква инициатива. Иначе ми е почти все тая дали някой ще нарисува стрелката или не. Използвам малко почивни дни, за да се прибера по родните места и да покарам колело. Това е. И не, изобщо не ме притеснява дали ще се изгубя, даже ще се радвам, ако ми се случи. Като деца много обичахме да се "губим" горе, естествено, в рамките на нормалното. :)

Апропо, въоръжаването със спрейове някак си не го адмирирам. Хубаво е да се маркират подобни маршрути, но с мярка! Внимавайте да не стане като с "Данчо", който е изписан на всяко трето дърво горе. :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Май 2010 19:41 
Ентусиаст
Ентусиаст
Аватар

Тук е от: 05 Юни 2007 21:07
Поздрави за желанието и свършената работа :B4.gif

Днес минах по зеления маршрут. За втори път се качвам тази година на колело и мога да кажа, че самото качване до паркинга ми беше много по-трудно :( Конкретно обозначения маршут ми отне точно 1 час без да си давам зор и много ми хареса :)
Нямам забележки към маркировката, всичко е много ясно направено.
Когато пробвам и другите ще пиша пак.

Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Май 2010 23:16 
Шум в канала
Шум в канала
Аватар

(автор на темата)
whitefeather написа:
Апропо, въоръжаването със спрейове някак си не го адмирирам. Хубаво е да се маркират подобни маршрути, но с мярка! Внимавайте да не стане като с "Данчо", който е изписан на всяко трето дърво горе. :)

Напълно съм съгласен! :B4.gif

@Viper_one: Пожелавам ти същия успех и с другите маршрути! :D4.gif

p.s. Искам и да изкажа специални благодарности на Лео за популяризирането на маршрутите!

www.adventura.bg

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Май 2010 21:29 
Велосипедист
Велосипедист
Аватар

Тук е от: 12 Май 2010 11:19
Местоположение: ...Млечен път, ..., Земя, Европа, ..., България, Шумен, ...
Анелия написа:
смел велосипедист

:lol:

Така и не съм минавал още по целия син маршрут, но зеления го минах вече дваж. Май той най-ме кефи, за сега. Мързеливо, лежерно, без много напъване - идеалната разходка в гората.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Май 2010 18:34 
Нов потребител
Нов потребител

Тук е от: 16 Май 2010 18:26
Приятели, имам въпрос. В сайта adventura.bg маршрутите на шуменското плато са дадени и като файл за GPS устройства. Отскоро имам един Garmin Dakota 20, но не ми е ясно как да кача файла, който е на сайта. Там той е даден като някакъв програмен код или нещо такова. Ще съм ви благодарен, ако ми кажете как да се справя. Още съм начинаещ в тази област, така че моля ви не ми се смейте много. :biggrin

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 22 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часова зона: UTC + 2 часа | Сега е 04 Апр 2020 2:17

Информация за текущата активност

Регистрирани потребители на линия: Bing [Bot], Google [Bot]

Не можете да пускате нови теми
Не можете да отговаряте на теми
Не можете да променяте собствените си мнения
Не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене: