ФОРУМЪТ НА ШУМЕН

Гражданска медия номер едно в град Шумен. В този форум шуменци могат да определят реда на актуалните теми.

Часова зона: UTC + 2 часа | Сега е 17 Фев 2020 17:02

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 51 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Дзен и изкуството да караш велосипед
МнениеПубликувано на: 27 Май 2010 16:42 
Администратор
Аватар

Тук е от: 07 Яну 2007 4:15
Ако това ще ти е първото колело забрави за четирицифрените оферти, вземи си едно евтино колело от около 300 лв. и ако видиш, че имаш бъдеще, чак тогава се хвърляй на "цифрови" велосипеди.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Май 2010 16:48 
Дълбоко в матрицата
Дълбоко в матрицата

Тук е от: 15 Апр 2008 9:12
И си е така, и не е така. Като сметна, дал съм за моето колело долу-горе толкова (700-800 лева), пък преглъщам, като гледам "Рам"-а. Хубаво е човек да е наясно още отначало за какво ще ползва колелото, не като мен, щото после му излиза двойно по-скъпо. Но иначе горещо препоръчвам "разбирачите" във форума - Shhhh и Анелия. Слушай ги, пич, ама хвърляй и едно око на другото!

Последна промяна zappa на 27 Май 2010 16:52, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Май 2010 16:50 
Форумен дух
Форумен дух
Аватар

Тук е от: 21 Май 2008 11:36
Извън темата/подсказка:
Не владея изкуството, но според мен след една година сумата ще стане 300лв. +1045 лв. По-добре 1045лв ако ги има.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Май 2010 21:35 
Опитен
Опитен
Аватар

Тук е от: 25 Май 2010 20:22
(автор на темата)
Могат ли да се монтират т.нар. "рога" на кормило на планински велосипед /съвместими ли са/? Идеята ми е като карам на шосе да ползвам тях. Възможно ли е да пречат и да са някакво неудобство.

Какво ви е мнението за т.нар. "хибридни" гуми? Видях в сайта на Нико Байкс някакъв модел Maxxis Wormdrive 1.9. Питам, защото искам да карам и на шосе. А в тази връзка да попитам - освен по-голяма здравина, отличават ли се с нещо съществено рамките за планински велосипеди от тези за шосе - имам предвид нещо, което да прави неудобно карането на планински байк на шосе /за гумите е ясно, че се различават/.

А принципно може ли да се монтира кормило за шосеен велосипед на планински? Т.е. да се сменя според случая.

:O01.gif Сигурен съм, че ви идва вече да ме попитате "Абе ти човече, що не си купиш накрая всъщност велосипед за шосе" :O01.gif . И не мога да ви обвинявам за това :O01.gif :biggrin.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Май 2010 21:50 
Шум в канала
Шум в канала
Аватар

Тук е от: 22 Фев 2008 20:31
Уф досега се пънах да пиша нек'ви фермани.

Извън темата/подсказка:
Има хора, които си купуват първо колело и за много по-високи суми. Има и такива, които от години въртят педалите на евтини колелета и нямат намерение да ги сменят. Въпрос на възможност, усещане, светоглед, ако щете. Но всеки допълнително инвестиран лев се възвръща с по-комфортно возене, по-дълъг живот на компонентите, по-рядко сервизиране и настройване.

Ако си купиш евтин велосипед с нагласата да го подобряваш, ще се озовеш в ситуацията на Zappa, поради простата причина, че когато си купуваш велосипед, цената му е с поне s 20% по ниска от тази на сбора на компонентите, от които е направен. Когато започнеш да го подобряваш, заплащаш пълната цена на новия компонент, а стария продаваш под 50% от стойността му като нов... Както и да е, това е отделна тема.

Тези колелета, които ти предложих са в бюджета, който си определил. Разлика между HT1/HT2 има, но тя основно е в зависимост от окомплектовката. От РАМ могат да ти сглобят и колело с компоненти по твой избор. По-евтината версия е долу-горе минимума, от където започват планинските велосипеди.

Офертата, която ти е посочил tinvall e чудесна. Колелото изглежда доста запазено. Цената е добра. Друг е въпроса, че рамката не е малка, а пък ти не си ни казал колко си висок. И все пак човек трябва да има едно наум, когато купува нещо втора употреба.

Няма какво да те притеснява относно съвместимостта на планинското колело и шосето. Виж, шосеен велосипед в гората :K2.gif

Аз лично си бръмча ежедневно с колелото из града, покривам доволно големи разстояния по шосе. С гуми, които имат малко съпротивление на централния грайфер, няма да имаш проблеми. Wormdrive са чудесни гуми. Спокойно могат да изкарат на 5000 километра по шосе, но и в гората няма да те оставят. Карал съм такива и в двете ситуации. Освен това са леки и се пукат трудно.

Само дето остава въпроса да решиш наистина кое е приоритет - шосето или дерето? :)

www.adventura.bg

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Май 2010 21:59 
Велосипедист
Велосипедист
Аватар

Тук е от: 11 Фев 2007 14:04
Рога са се монтирали преди време на тесните кормила, за да са по-удобни за катерене (независимо дали по асфалт или в гората). Сега се правят достатъчно широки кормила за планинските велосипеди и няма смисъл според мен от рога, но ако ти е по-удобно, монтирай си. Съвместими са абсолютно с планински велосипед. Да, wormdrive се препоръчва за смесено Xc/шосе, но всичко завиви от процентното съотношение на асфалт/гора и може в някои ситуации да се чувстваш нестабилен по горските пътеки.
Шосейните велосипеди са нещо съвсем съвсем различно и при тях не само рамката, гумите и кормилото са разлчини, ами изцяло монтажа. Повярвай, за българските пътища не ти трябва шосейка, даже с планински ще ти е трудно да прескачаш всички буци пръст, чакъл, камъни и пясък в разкопан Шумен.
С моята НТ 2 си карам и асфалт без никакъв проблем над 100 км. и то без да сменям гуми или каквото и да е било. Може евентуално да се заключи вилката, но аз дори това не правя.
Ехх, и аз докато напиша, Shhh вече постнал фермана :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Май 2010 11:08 
Опитен
Опитен
Аватар

(автор на темата)
Много благодаря на Shhhhh, Анелия и другите маниаци за тяхната безкористна грижа към новобранеца :) и за изчерпателната информация /май ще трябва вече да ви плащам за консултациите :O01.gif /. Днес съм във Варна и сигурно ще поръчам RAM HT 2. Пожелайте ми успех и надявам се скоро да се видим по деретата /и шосетата/ :lol: .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Май 2010 11:20 
Компютърджия
Компютърджия
Аватар

Тук е от: 17 Юли 2009 21:04
А монтирате ли си такива предпазители на скоростите?

Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Май 2010 11:45 
Шум в канала
Шум в канала
Аватар

HT2 не надхвърля ли леко бюджета ти?

Не забравяй също така да си купиш каска (челадинка - с всичко останало ще ти заври главата), както и ръкавици, защото оригиналните ръкохватки не са много удобни "на голо".

Ако ще си купуваш колелото от представител на РАМ, попитай за миналогодишните модели, които имат 20% отстъпка до изчерпване на количествата.

@iliikata: Не.

www.adventura.bg

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Май 2010 11:49 
Опитен
Опитен
Аватар

(автор на темата)
Ами той моят бюджет е малко неопределен :O01.gif

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Май 2010 12:01 
Компютърджия
Компютърджия
Аватар

Тук е от: 17 Юли 2009 21:04
Защо не слагате предпазители не са ли от полза? Ето моят е бил полезен личи си колко е одран.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Май 2010 12:32 
Шум в канала
Шум в канала
Аватар

Съвременните задни дерайльори (за планински велосипеди) са достатъчно прибрани към рамката, освен това са и достатъчно здрави, за да изядат някой друг камък. Проблемите там се появяват, когато дерайльора влезе в спиците, но дори и тогава рядко се чупи, защото е захванат за рамката посредством алуминиева връзка (ухо), която отнася damage-a. Тази скоба по-скоро би причинила неприятности, тъй като стърчи навън и може да вкара някоя пръчка в спиците. Приложима е, може би, за някое хлапе, което не знае как и къде да си оставя колелото, а го хвръля настрана както му падне. Освен това ми изглежда и доволно тежка :)

www.adventura.bg

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Май 2010 14:14 
Велосипедист
Велосипедист
Аватар

Тук е от: 11 Фев 2007 14:04
Shhh както винаги конкретен и изчерпателен. Наскоро ми се случи точно това с дерайльора, спиците и ухото. Всичко си беше така, както го описа в тази последователност и с тези щети.
Каски челадинки втора употреба има ново зареждане на магазина за работни дрехи от Руския към пазара надолу. Човекът обаче видя, че търговията потръгна и вдигнал цените на 10 лв/бр. Но ако са хубави (не съм ходила да гледам новото зареждане) и запазени, си струват.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Май 2010 14:24 
Администратор
Аватар

Тук е от: 07 Яну 2007 4:15
Аз като ходих да си купувам се намираха хубави каски, но има и счупени. Трябва да се избягват, защото доколкото разбрах, не вършели никаква работа.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Май 2010 15:13 
Шум в канала
Шум в канала
Аватар

Каските за крос-кънтри са за еднократна употреба. Препоръчвам да си купувате нови, ако ще и да са по-евтини. Черепно-мозъчната хирургия е доста по-скъпа.

www.adventura.bg

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 51 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Часова зона: UTC + 2 часа | Сега е 17 Фев 2020 17:02

Информация за текущата активност

Регистрирани потребители на линия: Bing [Bot], Google [Bot]

Не можете да пускате нови теми
Не можете да отговаряте на теми
Не можете да променяте собствените си мнения
Не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене: