ФОРУМЪТ НА ШУМЕН

Гражданска медия номер едно в град Шумен. В този форум шуменци могат да определят реда на актуалните теми.


Часова зона: UTC + 2 часа | Сега е 06 Дек 2023 17:14



Напиши нова тема Отговори на тема  [ 1 мнение ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Ако ТПТИ бъде прието, такива като Вълка могат да ни осъдят.
МнениеПубликувано на: 09 Окт 2015 15:10 
Форумен дух
Форумен дух
Аватар

Тук е от: 11 Сеп 2010 13:57
Мнения: 1871
(автор на темата)
Цитат:
Срещу страната ни в момента се водят две дела на големи корпорации, заради нереализирани печалби. Делата са на обща стойност от 1,4 млрд. лв. Става дума за компанията EVN, която ни съди за нереализирана печалба от 16% и от Румен Гайтански - Вълка, за това, че е спряна концесията за сметосъбиране в София. Това стана ясно по време на представянето на анализ, изготвен от икономисти, посветен на Трансатлантическото партньорство за търговия и инвестиции (ТПТИ) и последиците от него, предаде БГНЕС.

Анализът сочи, че с въвеждането на ТПТИ ще се даде възможност на всички външни инвеститори в страната ни да ни съдят за това, че не са реализирали печалбите си или има законови пречки, които пречат на работата й, твърдят от "Солидарна България" - организацията, представила доклада.

Самото арбиотражно споразумение (ISDS) е лансирано като средство за увеличаване на икономическия ръст и повече работни места, но практически има обратен ефект и за това вече има примери по целия свят, коментира Иво Христов, който е участвал в изготвянето на анализа. ISDS, по думите му, поражда феномена - богати държави с бедни граждани, защото принципите, на които се подчинява то правят богатите още по-богати, а бедните - по-бедни. Либерализацията води до поляризация на богатствата, каза Христов.

Според него един от основните проблеми, ако бъде приет ISDS, ще възникне около Арбитражното право, което ще позволява чрез нова система инвеститорите, които не са доволни от условията в дадена държава (при смяна на законодателството, например) да завеждат дела срещу нея. Този механизъм се прилага от големи корпорации и не предвижда апелативна санкция, т.е. когато делото бъде спечелено, шансовете за обжалване стават почти невъзможни. Освен това се създават и две писти за подобни дела, като приоритетът се отдава на външните инвеститори, които ще могат да водят дела по съкратена процедура, а местните инвеститори ще трябва да спазват по-бавните процедури, които съществуват в държавата.

Христов посочи, че след като държавите-членки на ЕС са се възпротивили на предложенията, Европейският съюз е потърсил вариант за изменение на споразумението, но то е твърде козметично и не променя почти нищо в ISDS. “Стига се дотам търговското право да измества правата на гражданите”, коментира той. В същото време пък договорите за свободна търговия не решават едни от основните проблеми, които идват с глобализацията като офшорните зони, например.

Икономистът Ваня Григорова посочи какви са ефектите от търговското споразумение върху безработицата. Първо в представянето на ТПТИ не е правен анализ за безработицата, тъй като чисто теоретично се смята, че безработните от един сектор ще преминат безпроблемно в друг сектор, т.е. ще има “пълна заетост”. В същото време става ясно, че производителността на труда се увеличава, но заплатите на работниците - не, защото печалбата отива единствено при собственика.

Наблюдава и социален, и трудов дъмпинг. Примери за това могат да бъдат видени в САЩ, Мексико и страните от Латинска Америка, където са обещавани повече работни места, но истината е, че се затварят предприятия, масово не се спазват правата на работниците, които трябва да работят при влошаващи се условия, а безработицата като цяло се увеличава многократно.

Срещу това споразумение се обявиха и синдикатите от КНСБ и КТ “Подкрепа”, които в отворено писмо твърдят, че настояват правителството да се противопостави на споразумения, които включват ISDS клауза, да няма регулаторно сътрудничество, а правата на работниците да не бъдат третирани като “нетарифни пречки”. От КНСБ също призовават страната ни да не подписва споразумението с Канада, ако не бъде включен в него отделен раздел за трудовите права и задължения, клаузи за по-добра защита на националната икономика, премахване на клаузите за уреждане на спорове между корпорации и държава и др.

Срещу трансатлрантическото партньорство за търговия и инвестиции от КТ “Подкрепа”, КНСБ подкрепят протест-шествие, който ще се проведе утре (10 октомври) от 17.00 ч.


Източник: Заради опасения за пазара на труда, КНСБ и КТ "Подкрепа" са против ТПТИ

-- 09 Окт 2015 21:13 --

Цитат:
Либерализацията на търговията, заложена в Споразумението за трансатлантическото партньорство между Европейския съюз и Съединените щати (ТПТИ), ще забави темповете на растеж на икономиките и ще върне кризата от 2008 година, информира БНР.

Прогнозата е на български икономисти в най-новото изследване за ефектите от подготвяния договор. Срещу проекта в Европа вече са събрани повече от 3 милиона подписа. Според авторите на проучването, споразумението застрашава основни човешки права и демократични свободи, като ги подчинява на търговския интерес.

Резултатът от договора, според българските икономисти се изчерпва в съдържанието "Богати държави с бедно население". Либерализацията на търговията, ускореният растеж и работните места, които документът прокламира, са точно с обратния ефект, смята икономистът Чавдар Найденов:

"Проста причина е, че производителността изпреварва два, три пъти доходите и съответно няма кой да изкупува това, което се произвежда. Натрупаните капитали се насочват към финансиализация и затова през 2008 година рухна тази система и пътят, по който вървим, води вече до ново рухване като това от 2008 година".

Проучване на договорите за свободна търговия от последните три десетилетия сочи огромна безработица и по-ниски заплати от 6 до 17 процента, коментира и Ваня Григорова, експерт по политиката на труд, и предупреди за опасността от социален дъмпинг:

"Производителите много лесно могат да се насочат към места, в които не се спазват трудови стандарти, цивилизационни стандарти, ако щете, тъй като там е по-евтино. И разбира се извиват ръцете на синдикати и работници в развитите държави".

Затова и двата български синдиката се присъединяват към обществените организации срещу споразумението и настояват парламентът да не ратифицира този документ.


Източник: Сътрудничеството между ЕС и САЩ ще върне кризата от 2008 г. според икономисти

_________________
Изображение


Върнете се в началото
 Профил  
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 1 мнение ] 
Бърз отговор
  


Часова зона: UTC + 2 часа | Сега е 06 Дек 2023 17:14


Информация за текущата активност

Регистрирани потребители на линия: Google [Bot]


Не можете да пускате нови теми
Можете да отговаряте на теми
Не можете да променяте собствените си мнения
Не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007, 2011 и т.н. phpBB Group
Style based on FI Subice by phpBBservice.nl │ град Шумен │ Блог
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов │ Редактирано за Форума на ШуменОбяви Шумен
Съдържанието на мненията във форума, с изключение на цитатите от външни източници, е лицензирано под Creative Commons Attribution.
Използването на мненията за комерсиални или некомерсиални цели е разрешено само с хиперлинк към форума и изричното позоваване на източника.
Отговорност за мненията във форума носят само и единствено техните автори.