ФОРУМЪТ НА ШУМЕН

Гражданска медия номер едно в град Шумен. В този форум шуменци могат да определят реда на актуалните теми.

Часова зона: UTC + 2 часа | Сега е 08 Дек 2019 14:59

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 14 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Стартиране на нов аквариум-въпроси и отговори за начинаещи
МнениеПубликувано на: 17 Юни 2011 21:04 
Акварист
Акварист

Тук е от: 25 Апр 2010 8:13
(автор на темата)
Стартиране на нов аквариум

Материалът е предназначен за начинаещи акваристи,решили да навлязат в безкрайните лабиринти на това хоби.Сложните процеси при поддържането на стабилна еко система са обясняват съвсем елементарно .
Ако по каквато и да е причина решим да си вземем някоя рибка,трябва преди това да се подготвим предварително и в никакъв случай не можем да я донесем вкъщи и чак тогава да и търсим място.Повечето от тези случай завършват фатално.
Пускането на нов аквариум става по два начина,условно ще ги разделим на интензивен или бърз и екстензивен или бавен.Първият начин е по бърз и се използва когато искаме да пуснем аквариума по най- бързия начин .Той е доста сложен,скъп неефективен и доста застрашава живота на нашите любимци.
Специално аз съм привърженик на втория метод и най напред ще започна с него.

Екстензивен или бавен начин за пускане на нов аквариум

Най-напред на дъното на аквариума поставяме добре промит речен пясък предварително пресят.Ползваме по едрите съставки,дребният пясък не е подходящ,тъй като при сифониране се засмуква с отпадъците.Наливаме вода от чешмата и включваме компресора и започваме да продухваме водата.Компресора работи непрекъснато.Поставяме термометър и нагревател.Температурата е около 25 градуса.Поставяме капак на аквариума.След два три дни по стените и дъното се обявяват множество малки мехурчета въздух.След обезгазяване на водата от разтворените газове се създават условия за живот на водните обитатели.В резултат на което след още 2-3 дни водата силно се размътва.След още 2-3 дни водата бавно,но непрекъснато започва да се избистря.Заселването на елементарни водни организми създават условия за настаняването на по висши. Непълното избистряне на водата означава,че вече в аквариума ни се е създала стабилна еко система.След около 2-3 седмици водата е подходяща да посеем първите водни растения,които трябва да подготвят окончателно аквариума ни за рибите.Включваме осветлението и засяваме водните растения.След известно време водните растения се аклиматизират и започват да филтрират водата и да я изчистват от опасните съединения,които биха навредили на нашите любимци.Само здрави и добре растящи водни растения изпълняват филтриращите си функции.Изчакваме докато водните растения започват да растат,това е около 2-3 седмици след засяването и но може и повече.И чак сега вече можем да поставим първите си риби.
Ако нямаме още опит е най-добре да започнем с чифт Гупи.Не трябва да прекаляваме с пренаселеността.В аквариума ни все още не са се настанили всички наши помощници,които ще поддържат стабилна еко система.Това ще стане след 3-4 месеца и до тогава трябва обитателите да са по малко.За да ускорим този процес трябва на 1-2 седмици да прибавяме още рибки,според големината на аквариума.И чак като се научим да поддържаме водата в аквариума чиста,можем да преминем към по капризни рибки.
Техниката описана по горе-компресор,нагревател,термометър и осветление са минималните необходими за функционирането на всеки аквариум и вече в съвременната акваристика се смятат за недостатъчни.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Стартиране на нов аквариум
МнениеПубликувано на: 25 Юни 2011 11:55 
Акварист
Акварист

(автор на темата)
Още нещо за аквариумите

Относно големината на аквариумите нямаме ограничения.Изработени по класическия начин може да бъдат до 1000 литра.Но минимално можем да си позволим 30 литровите.
В по малките съдове от 30 литровите,не е възможно или доста трудно се поддържа стабилна еко система.Аквариумът е управляем къс от природата със самостоятелна еко система и колкото е по голям толкова по лесно се поддържа.
Две седмици след пускането на новия аквариум са най критични,тъй като тогава концентрацията на амоняк е най голяма.
Ако горните часови интервали при стартирането на нов аквариум ни се окажат доста дълги,можем да ги съкратим и пускането на аквариума доста да ускорим по няколко начина.При всички варианти идеята е да се използват(минимално след една седмица от наливането на водата в новия аквариум) неща от вече добре функциониращ стар аквариум (повече от половин година).Колкото повече нещата взети от по стар аквариум толкова по добре.Идеята е да се вземат водните организми от стария аквариум поддържащи еко баланса наготово,без да чакаме да се заселят в новия аквариум.За целта можем да вземем част от водата от стар аквариум при подмяна на водата му,след оставянето и да се утаи,добре е и да я филтрираме,и я долеем в новия.Или най лесния вариант е вода от стар аквариум с маркуча да я източим ,поставен на около10 сантиметра над дъното ,за да не засмучем утайките.Можем да вземем няколко камъни от дъното,както и водни растения,които поставяме поне две седмици след стартирането на новия аквариум.Осветлението при пускането на аквариума трябва да е по интензивно и продължително отколкото нормалното с което умишлено създаваме условия за развитието на водорасли който доста ще ни помогнат при ликвидирането на вредните съединения в аквариума. Наистина водораслите са нежелани в аквариума и след месец ги изчистваме и намаляваме интензитета и продължителността на осветлението.
Накратко-наливаме питейна вода в новия аквариум(вода от бойлера не се смята за питейна) и след една седмица можем да добавяме неща от стар аквариум.След още няколко дни засаждаме водните растения ,а след седмица поставяме рибите.Така двумесечния интервал,при пускането на нов аквариум е намалено наполовина,без да се застрашава живота на нашите любимци.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 27 Юни 2011 21:10 
Модератор
Модератор
Аватар

Тук е от: 15 Апр 2007 21:12
Ето какво е написал колегата Raven от форума на Българска аквариумна енциклопедия за стартиране на нов аквариум:

Стартова процедура

1-ва седмица.

Продължение на осветлението -6-8 часа.
Температура на водата 22-24 градуса
Смяна на вода 1/2 ,1/3 през ден
Ежедневно старателно почистване на всички появили се водорасли, умиращи листа, просифонване на дъното, почистване на стъклата със стъргалка, изтъркване където е възможно на камъните и корените с четка/стара четка за зъби/.
Водата за смяна трябва да престоява около 12 часа.

2-ра седмица.

Продължителност на осветлението 6-8 часа.
Смяна на вода 1/3 през ден.
Температурата се повишава до нормалната- 25 градуса.
Продължаваме старателно да почистваме всички видими водорасли по стъклата, дъното и растенията, премахват се умиращите листа.На втората седмица могат да се пуснат помощници в борбата с водораслите като сладководни скаридки или ядящи водорасли риби като Otocinclus.

3-та седмица.

Продължителност на осветлението -8 часа на ден.
Смяна на вода – два пъти седмично по 1/3.
Почистване на водорасли, просифонване на дъното, отделяне на мъртви и умиращи листа.
Пускане на риби.

4-та седмица.

Продължителност на осветлението – 10 часа.
Смяна на вода – 1/3 или 1/2 седмично.
Преди смяна на вода почистваме стъклата, просифонваме дъното и преглеждаме растенията за мъртви и умиращи листа, в четвъртата седмица аквариумът вече трябва да е работеща система, азотният цикъл трябва да е завършен, растенията трябва да се развиват нормално и да пускат нови листа а рибите трябва да се чувстват добре и да се хранят нормално.

Стартирането на аквариумът по този начин е доказано успешен метод и до голяма степен гарантира началният успех на начинанието.Много важно е да се съблюдават всички стъпки , особено режимът на осветление и най вече редовните смени на вода.
Опитът сочи че именно тези две стъпки са ключови за успеха- при стартирането на аквариумът растенията все още не са се адаптирали а в филтъра няма колония от нитрифициращи бактерии, при това положение се получава натрупване на амоняк и фосфати от гниещите части на растенията а това стимулира ръстът на водораслите.Само с масирани и редовни смени на вода съчетано с ограничеване на светлината можем да преминем през този етап.Почистването на всеки възможен органичен замърсител също е много важно, излишъците на амоняк и фосфати трябва да бъдат ограничени докъто растенията не започнат да ги употребяват.Водораслите които неизбежно ще се появят в началото трябва да се премахват ежедневно.При водораслите важи до голяма степен същото правило както и при растенията- не обичат да ги пипат.Следователно колкото повече ги тормозите- толкова по бързо ще се отървете от тях.
След стартирането си аквариумът навлиза в активна фаза на развитие, преминава през различни етапи и химическите, физическите и биологическите му параметри се променят с бързи темпове.В началото когато още средата не е стабилизирана и азотният цикъл не работи възникват колонии от различни водорасли.Първите вероятни водорасли които ще се появят в един нов аквариум са кафявите водорасли Brown algae.За борба с тях се препоръчват някой рибки като Отоцинклус или пък охлюви Планорбис.Механичното премахване на тези водорасли е лесно и трябва да е ежедневна грижа.След тях е възможна появата на други водорасли като Hair algae, Thread algae и други- те са нормален етап от развитието на системата.Ако аквариумът се стартира стриктно по дадената по горе схема- тези етапи би трябвало да се преминат в рамките на 1-2 месеца .
След като растенията започнат да се развиват нормално и азотният цикъл заработи водораслите постепенно изчезват сами.За това допринасят основно растенията- известно е че здравите растения отделят активни вещества наречени фитонциди с които подтискат появата на водорасли.Ето защо е необходимо в аквариумът си да имаме големи количества здрави добре развиващи се растения, така си спестяваме проблемите с водораслите.

Raven е акварист,когото познавам само виртуално,човек с големи познания в областта на акваскейпинга( а и не само),човек от когото всеки практикуващ нашето хоби има какво да научи.Чета с интерес постовете му във форума на БАЕ и следвам съветите,които дава.Мисля,че си струва.Ето ТУК едно интервю с Raven.Надявам се да ви хареса.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 29 Юни 2011 18:49 
Акварист
Акварист

(автор на темата)
nipresi Благодаря за материала и аз съм го чел - става въпрос за интензивния начин за стартиране на аквариума.С това темата се разширява.Според мен смяната половината от водата през ден е доста трудоемко,(с престояла вода)пък и посяването на водните растения още първата седмица е някак прибързано,тъй като трябва да ги почистваме от водораслите,защото аквариумът не е стабилизиран.И като последно по ред но не и по важност е пускането на рибите още втората седмица -периода с максималната концентрация на амоняк е доста рисковано.Всички тези неща доста усложняват стартирането на аквариума.(От къде ново започващия акварист ще има толкова количество отлежала вода за да подмени през ден половината от водата на аквариума?)Като заключение мога да кажа, че метода е подходящ за опитни акваристи,докато начинаещият акварист трудно може да премине сложния лабиринт на още не балансираната еко система в аквариума и за него е по безопасно да пусне авариума по естествения екстензивен вариант.
Ефекта обаче е бързото стартиране на аквариума,така,че целта определя средствата.И който вече си е донесъл рибите вкъщи е очевидно ,че трябва да използва точно този вариант. :A1.gif

-- 29 Юни 2011 20:21 --

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Стартиране на нов аквариум-въпроси и отговори за начинае
МнениеПубликувано на: 25 Сеп 2011 8:07 
Акварист
Акварист

(автор на темата)
Създаването на аквариум по малко по различен начин

Превод от http://www.klub.akva.sk/ акваристично списание брой 26.

Вече доста време откакто прочетох за ново създаден аквариум на сухо.Това означава засяването на растения по емерзни начин в аквариумна .Да се оставят да израснат до необходимата големина и количество и чак тогава да се напълни аквариума с вода.Този начин ограничава развитието на водорасли в ново създаваните аквариуми ,където още липсват добре растящи водни растения. При емерзният начин ,растенията растат много по бързо.Още тогава съм искал този метод да го изпробвам,но чак сега при създаването ми на мини аквариум съм осъществил.
При тази идея съм мислел с какъв вид растения да изпробвам,които най лесно биха се приспособили към емерсния начин на растеж.Според мен теоретично този начин може да се експериментира със всички видове растения отглеждани по този начин.Тук става на въпрос,че начина се прилага чрез вземане на растения предварително климатизирани при сух растеж.На тази тема ще се спрем по късно.Въпросът е дали този начин би ни удовлетворявал.Всички водни растения отглеждани на сухо изглеждат по различно от тези отгледани под водата.Така,че това трябва да определим най напред.Затова е най добре да използваме водни растения който образуват ливади тъй като се променят най малко.Такова растение е Hemianthus callitrichoides което съм ползвал.
Емерзни растения отглеждат всички пройзводители,така че да се снабиш с Hemianthus callitrichoides не е проблем,аз обаче съм се снабдил по дук начин.Във собствените си аквариуми съм имал достатъчно но submerzního-отглеждан под вода.Така,че съм го обърнал на emerzními-на сухо отглеждане.Имал съм съд с пясъчно дъно и тор насадил съм Hemianthus callitrichoides и залял с 3 сантиметра вода и съм поставил аквариума на светло място.След което съм чакал докато водата се изпари.То протекло доста бързо,така че одвреме на време съм ги поливал.След три седмици вече съм имал emerzními начин на отглеждане на Hemianthus callitrichoides ,така че съм можел да започна със създаването на мини аквариума.
Какъв тип аквариуми можем по описания начин да направим?Според мен това са големи аквариуми с достатъчно голямо дъно където ще ни трябват много килимови растения ,които ни липсват.А купуването им е доста скъпо.Преймуществото на емерзния начин на оглеждането е много по малко грижи и осветление.Просто оставяме аквариума на светло място.Можем да използваме два начина за отглеждане на растенията-в друг съд или направо в аквариума,където трябва да оставим място за останалите растения,или пък след това да проведем малко плевене.
Имайки в предвид тези факти за да нямам допълнителни усложнения не съм поставял други растения а съм оставил само тревния килим.
Тъй като проведения експеримент съм започнал през май когато слънцето грее добре ,не съм ползвал въобще допълнително осветление а съм поставил аквариума си с размери 30*20*20 на югозападния прозорец.Следващия важен въпрос е дъното.Искал съм черно дъно затова съм си подготвил смес от черен пясък на флекси основи ползвани при поставяне на плочки и смес ADA Amazonia II Powder в съотношение приблизително 5;1.Най долната част съм обогатил с тор JBL Florapol,след което съм насипал около 3 сантиметров слой.Наредил съм камани и съм налел вода до нивото на най ниските части и съм насадил растенията.
След малко било готово,след което съм покрил аквариума с найлонова торбичка за да не изсъхва дъното и да се поддържа висока влажност на въздуха.Вместо найлон като капак може да се постави и стъкло но в момента не съм имал.Месец май не бил въобще слънчев и след седмица почти нищо не се изменило.(Тук в Чехия в сравнение с България пролетта настъпва с месец и повече закъснение)Надписа под първата снимка Květen-май.Втората снимка През юни вече се забелязва напредък Hemianthus започва да расте,Грижите са да доливам вода когато нивото падне под най ниската част на дъното.Третата снимка също е през юни,Следващата е през август.В август се радвам че ще напълня аквариума с вода растенията са се развили вече добре.Деня на напълването на аквариума.Ползвал съм вода от действащ аквариум а в аквариума съм поставил няколко кревети.Лампа 18 W T8 неонка 820,която свети и на друг аквариум.Акварима няма да филтрирам да тория и подавам СО2.Ще меня от време навреме една трета част от вода.Какво ще стане?
...След месец синице -водораслите изчезват.Водорасли въобще вече няма.Грижите ми за аквариума са както при останалите мини аквариуми,два пъти седмично сменям една третина вода.Още не торя и не подавам СО2.Следва снимка от септември.
За окончателни изводи е още рано,но всеки може да пробва този метод и да си направи подобен аквариум,ако не му пречи първите месеци аквариума му да е празен без живи организми и който иска в деня на пълненето му да има идеален тревен килим.Следващо приложение на този метод виждам при поставянето на полудариум и терариум.Много добре си представям подобно оборудване на терариум в който биха намерили дом дробни сухоземни и пълзящи но тук вече сме другаде.Накрая следва изглед пет месеци след поставянето на аквариума.
Оригиналната статия със снимките можем да видим по следния начин.Като се щтракне върху показания линк http://www.klub.akva.sk/
се показват едно от списанията .При щтракването върху него се показват всичките след което щтракваме върху 26 брой.Та в брой 26 можем да разгледаме снимките от експеримента .
Уважаеми колеги материала е взет от Привет от Чехия,където съм го публикуванл преди,но си мисля,че поместването му тук е по точно.Ако модератора сметне за добре може да премести и коментарите по темата тук.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 10 Апр 2013 15:14 
Акварист
Акварист

(автор на темата)
Аквариума вече сме го стартирали и ни престой тежкият въпрос, какви риби да отглеждаме. Много често целта на новият ни аквариум е да поставим някой видове риби, който са ни харесали предварително. Но това може да е проблем, който почти винаги свършва трагично, тъй като любимите ни риби измират и ние изведнъж загубваме интереса си към така мечтаното ни хоби.
Това е така защото вземаме риби без да сме запознати с изискванията и, пък и опита ни е съвсем малък и все още не сме в състояние да избираме рибите които ни харесват. А преди всичко трябва да започнем със най непретенциозните, които имат способността най лесно да се приспособяват към все още нестабилната еко система в аквариума. Една от главните и решаващи причини без която не е възможно да отглеждаме капризни риби в началото е,че ще ни трябва доста време докато се научим да удържим водата в аквариума чиста и прозрачна. След това установяваме, че възникнал проблем с компресора, въздуха за няколко часа престанал да задвижва студената вода от дъното за да се смеси с по топлата която се натрупва в горният слой. И понеже в топлата вода концентрацията на разтвореният кислород е съвсем минимално изсмуква разтвореният кислород и от долната част на аквариума и рибите бързо се задушават. Причините са неизброими и докато овладеем всички неща ще ни е необходимо поне година. И чак след това можем да продължим попълването на аквариума си с по капризни видове.
Ето това са вълшебните риби Гупите с които трябва да започнем след стартирането на новият аквариум даже и да сме опитни, тъй като именно те притежават изключително големи приспособяващи свойства и преживяват, във все още не балансираният нов аквариум. Чак след 4-5 месеци в новостартираният аквариум се заселват бактериите който ликвидират най опасните амонячни отпадъци в аквариума ни.

Изображение
windows 7 screen shot

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 13 Сеп 2014 10:11 
Нов потребител
Нов потребител

Тук е от: 01 Яну 2013 19:06
На първо място, когато стартираш нов аквариум, трябва да му избереш подходящо място и да реши какви помощни средства ще използваш в него.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 11 Окт 2015 22:21 
Велосипедист
Велосипедист
Аватар

Тук е от: 19 Мар 2008 19:20
А пък да се похваля, от днес и аз си имам аквариумче :O05.gif

We believe in going our own way, no matter which way the rest of the world is going...

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 12 Окт 2015 12:35 
Акварист
Акварист

(автор на темата)
Честито, желая ти успех и приятно прекарване пред вълшебният свят на водните обитатели. Ако нямаш циганска душа, и не искаш да рискуваш или отделяш прекалено време и грижи за аквариума, включи компресора, нагревателя и осветлението и го остави около месец празен, докато се създадат благоприятни условия за засаждане на водните растения и когато те започнат да растат ще създадат стабилна еко система и грижите ти за аквариума ще са минимални. Ако обаче си избрала интензивният начин за стартирането му, то бог да ти е на помощ, заврати си ръкавите и всекидневно трябва да чистиш стъклата и сменяваш половината от водата му с отлежала седмична вода.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 21 Окт 2015 17:50 
Велосипедист
Велосипедист
Аватар

Ами от всичко изчетено из интернет, в крайна сметка реших да слушам хората от магазина, тъй като собственика се оказа виден български акварист. Мисля, че вече успях да го стартирам успешно, от два дни вътре си живеят прекрасните сомчета, а от днес си имат и компания от банда молинезии. Надявам се всичко да е ОК :)

We believe in going our own way, no matter which way the rest of the world is going...

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 17 Дек 2015 18:18 
Акварист
Акварист
Аватар

Тук е от: 08 Яну 2007 18:44
@hellos остава и снимка да пуснеш :)

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 18 Дек 2015 6:32 
Акварист
Акварист

(автор на темата)
Щом снимката не е направена веднага едва ли, или ще е твърде късно, ако не е още рано.
Първите стъпки в акваристиката са най трудните за преодоляване, а след дългото затишие явно ентусиазма е угаснал.
Спомням си за първите си стъпки, когато ми трябваше една година и непрекъснати грижи с запретнати ръкави, докато се науча да поддържам водата чиста.

-- 19 Дек 2015 20:08 --

Стартирането на нов аквариум става по два начина и те са описани в тази тема. По всичко личи че ти си чела от нета и си използвала третият начин, любопитен съм до къде си стигнала?

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 02 Окт 2016 22:30 
Велосипедист
Велосипедист
Аватар

Хей,хей! Аквариумът си съществува и до сега, а някои от обитателите са си там от самото начало, така че или са доста издържливи, или не било чак толкова сложно да гледаш рибки :D

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 04 Окт 2016 7:54 
Акварист
Акварист

(автор на темата)
Да очевидно е така, акваристиката е възможна много повече на способността на рибичките да се приспособяват, отколкото грижите на аквариста. Ако действията ни не са прекалено брутални, и интензивни, нашите обитатели бързо свикват със обстановката, важното е да им дадем тази възможност. За еко системата в аквариума ни се грижат много елементарни животинки, и ако не ги унищожаваме с прекалената смяна на водата и хигиена, те си знаят работата.
Поздравления за успеха, желая на теб и твоите любимци всичко най хубаво. :D

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 14 мнения ] 
Бърз отговор

Подобни теми   Автор   Отговори   Преглеждания    Последно мнение 
Въпроси много. Някой ще помогне ли?

в Общи разговори

Eugene

1

2390