ФОРУМЪТ НА ШУМЕН

Гражданска медия номер едно в град Шумен. В този форум шуменци могат да определят реда на актуалните теми.

Часова зона: UTC + 2 часа | Сега е 06 Дек 2019 0:59

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 619 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5 ... 42  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 18 Юни 2007 20:18 
Администратор
Аватар

Тук е от: 07 Яну 2007 4:15
За храна препоръчвам да давате само тая дето е на цветни люспи и то само скъпите видове и по малко чернодробна. Дафния не давайте никаква и никога! Живите червейчета са опасни понеже носят какви ли не болести и е добре да се избягват. Охлювите също избягвайте и чистете от аквариума от тях защото са носители на разни гадни болести, които ще морят рибите постоянно. Много е важно да има колкото може повече растения и да е чисто!

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 18 Юни 2007 20:32 
Модератор
Модератор
Аватар

Тук е от: 15 Апр 2007 21:12
(автор на темата)
Абсолютно съгласен!Може и замразена храна например хирономус-ларви от комари! :wink:
http://aquariumbg.com/index.php?inspage ... d=45&vid=4
http://aquariumbg.com/index.php?inspage ... d=88&vid=4

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 18 Юни 2007 23:20 
Опитен
Опитен
Аватар

Тук е от: 07 Апр 2007 10:42
абе аз като имах риби никакви проблеми нямах.
Ядяха си всичко - и червейчета и какво ли не и рядко са ми умирали рибки.
От всичко имаше по колкото трябва - и растения различни, и всякакви охлювчета, и какво ли не.
Много ги глезите :P :lol:

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 10 Юли 2007 12:26 
Опитен
Опитен

Тук е от: 28 Фев 2007 12:12
Аз изваждам темата от архива но да задам за някои може би малко тъп върпрос но все пак - какво правите с рибките като тръгнете на море и няма кой да ги храни? Ако трябва да конкретизирам след 10 дни ще ги намеря ли с коремите нагоре :roll: . Варианта с автоматична хранилка за сега е отхвърлен понеже цените в нета са интересни, а пари ще трябват за морето. Работя по проект "направи си сам автоматична хранилка" но за сега крайният резултат е съмнителен :mrgreen: .
Накратко мога ли да оставя рибоците 10 дни гладни. Пояснявам че имам водорасли в аквариума и може би ще им се сторят добра алтернатива по някое време. Рибите са Неонки, Данио, Кардинали Жълти Анцитруси и 2 Пангаса. Ще се радвам ако някой сподели мнение, че повечето ми рибки са отдавна и от няколко милиметрови фърфълаци съм ги отгледал :K5.gif

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 10 Юли 2007 14:05 
Администратор
Аватар

Dakata_m написа:
Ако трябва да конкретизирам след 10 дни ще ги намеря ли с коремите нагоре :roll: .

Не. Все пак ще е добре ако някой намине да им пусне малко храна на петия ден. Но малко храна! Не много.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 11 Юли 2007 12:04 
Модератор
Модератор
Аватар

(автор на темата)
По колко да храним рибките

Първо е много важно да не прехранвате вашите любимци, тъй като това води до затлъстяване и смърт! Има едно основно прaвило при храненето им: порцията им трябва да бъде такава, че да могат да я изядат най-много за 1-2 мин. Хубаво е да храните младите рибки 3-4 пъти на ден, като им давате малки порции, а когато порастнат - 1 или 2 пъти дневно. Понеже в природата рибките не винаги могат да намерят храна, организмите им са пригодени за гладуване. За това е добре възрастните риби да не се хранят един ден в седмицата - нека се прочистят и на следващия ден да са още по-жизнени и енергични. По същата прична възрастните аквариумни рибки могат да бъдат оставяни без храна по една седмица, че даже и две - когато отивате на почивка примерно - те винаги ще си намерят малко храна в аквариума, а и толкова дълго гладуване няма да им навреди (ако не е по-често от 1-2 пъти годишно разбира се - системното недохранване има излкючително разрушително въздействие върху всеки организъм!). Внимание - става дума за напълно пораснали риби - гладуването се отразява зле на младите рибки и затруднява развитието им - ако бъдат държани гладни те никога няма да станат толкова красиви и големи, колкото биха могли. :wink:

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 12 Юли 2007 10:34 
Опитен
Опитен

Благодаря за информацията. Надявам се да е полезна и за други начинаещи акваристи като мен. Веднага бързам да покажа какво ми дадоха от един магазин и казаха, че едно хапче било за една седмица. Аз снощи пуснах едно, за да може докато съм си вкъщи да преценя колко време ще ги храни тоя хап. Не проявиха особен интерес рибите но все пак ще изчакам да видя резултатите. Ако някой е ползвал такива работи или сметне че са глупости да пише, че да реагирам навреме :mrgreen: . Пак споменавам, че пускам тези неща в темата за да споделя скромния си опит и да покажа алтернативите и евентуално резултатите от тях за други новобранци като мен. Ако се сметне за спам може да триете без проблем. Междувременно сложих храната на скенера за да я покажа нагледно то пък взе че се получи нещо като снимка :lol: . Ако съдя по думата Weekend - аз разбирам 3 дни, а не седмица ама както и да е.
Изображение

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Малко актуализация!
МнениеПубликувано на: 22 Сеп 2007 21:29 
Модератор
Модератор
Аватар

(автор на темата)
Малко да ъпдейтна темата:аквата на 21.09.2007г. :D
Изображение

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 27 Сеп 2007 12:47 
12 inch
Аватар

Тук е от: 19 Сеп 2007 13:53
Имам хелери.Много е готино да си гледаш рибки успокояват ме мен лично.Малко се изложих този месец понеже съм занемарил аквариума(трябва да сменям водата и да купувам нова гъба с онова пъркащото вътре)но иначе като стегна нещата става красиво

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: раждане и смърт
МнениеПубликувано на: 01 Окт 2007 14:31 
Опитен
Опитен

Заглавието на отговра звучи зловещо но това е самата реалност в моя случай.
Ако на някой му се сторят як спам писанията долу няма да се обидя но все пак споделям реален опит с моите рибоци и някоя друга буква може и да е полезна информация за начинаещите акваристи като мен.

Първо да се похваля, че си взех две двойки хелери които се явяват първите живородки в моя хипер огромен аквариум 15 литра . Заблеязах, че женските са надули тумбаците и им са черни д...тата и това знчело че ще раждат. Купих една пластмасова родилка, която се слага в общия аквариум и ги пуснах двете женски вътре. После отидохме с приятелката да жулнем по една бира за хубавата работа. Да ама май избързахме с почерпката, защото като се върнах едната женска беше пребила другата ( нахапла и беше плавниците и по тях имаше едно бяло такова нещо като слуз ). Отделих ги в отделни съдове обаче на другия ден тази с нахапаните плавници беше облещила зъркелите на дъното. Махнах я и си върнах злобната хелерка в карцера ( родилното ). То пък нещо като титаник се изявяваше мааа..... му да е..... Уж имаше лепки ама все потъваше и тая риба вътре как не пометна не знам . Почти я бях отписал, че ще роди ама викам айде още малко гърч дето налита на бой да седи затворена там. Самото родилно го направих така, че да плува и рибока си правеше панорамни разходки из аквариума като другите риби се грижиха за осигуряване на тягата. Една сутрин се събуждам и оп вътре гледам 7 парчета плуват в долното отделение. Това е първото нещо което развъждам в този аквариум освен охлюви . В събота си купихме нов фотоапарат и не пропуснах възможността да ги заснема. Пробвах на макро режим ама те самите рибки са дълги някави 2-3 милиметра понеже на снимките са само на няколко часа.
Ето линк към снимката на млаките, за тези които се чудят как изглежда новородено хелерче:
http://aycu33.webshots.com/image/29272/ ... 176_rs.jpg

Такааа, до тук всичко звучи добре обаче. Имам 2 Пангаса, които си ги гледам отдавна. На единия, да го наречем големия, му се появи едно петно ( опитах се да го снимам ама нещо не се оправих с настройките )
Изображение
Чудех се какво е това петно и вече си мислех с какво да го лекувам и т.н. и на другата сутрин, съвсем неочаквано малкия Пангас, който си мислех, че е съвсем здрав плуваше на повърхността с корема нагоре, като самия корем беше доста подут. Казвам плуваше защото беше жив и се мъчеше да плува гърчейки се. Това става днес сутринта. Закъснявах за работа и просто го прехвърлих в друг съд и на обед като се отбих през почивката можете да предположите какво намерих - беше пукнал. Яд ме е понеже тези рибоци ги гледам от малки и когато човек е вложил усилия за нещо то придобива някак си по-голяма стойност за него. За хелерите понеже бяха на два дни си казах "айде ще си взема други" ама както и да е. Ето малко снимки на въпросния пангас:

http://aycu34.webshots.com/image/28553/ ... 210_rs.jpg
http://aycu32.webshots.com/image/28951/ ... 606_rs.jpg
http://aycu10.webshots.com/image/30049/ ... 201_rs.jpg
http://aycu29.webshots.com/image/29788/ ... 048_rs.jpg

Писах във форума по акваристика и ако ми дадат насоки от какво е пукнал този пангас ще пиша и тук за да може да се поучи някой от моите грешки които сигурно са доста като се почне от това, че първото нещо което трябва да направя е да си взема по-голям аквариум и т.н.

Ай стига съм писал, че мога още доста да изпиша и за други обитатели на аквариума ми. Аз лично съм с впечатление, че тази тема е за споделяме неща свързани с нашите рибоци и за това пиша малко по-подрбно. Ако не съм на прав път и вече съм си изчерпал квотата няма да дращя повече

Междувременно ако някой има идея какво му е на сома и дали има евентуална опсаност за целия аквариум може да dрасне два реда.

Последна промяна Dakata_m на 01 Окт 2007 22:44, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 01 Окт 2007 17:31 
Модератор
Модератор
Аватар

(автор на темата)
Здравей!Радвам се,че още някой проявява интерес и пише в темата! Относно заболяването на рибката ти разгледай този сайт!Изтегли си брошурата"Как да пазим декоративните си рибки здрави"!В нея са описани повечето от най-често срещаните болести при рибките и мисля,че ще разбереш на какво се дължи случилото се!Надявам се да съм бил полезен! :wink:

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 03 Окт 2007 18:59 
Опитен
Опитен

Мерси за линка. Този сайт не го знаех. Дръпнах си и диска на Sera, в който има много полезна информация. При мен нещата уж се стабилизираха и сега сложих да се джуркат в едно бурканче яйца на Артемия, че да им дам малко мръвка на хелерчетата. Ще видим какво ще излюпя, че до сега не съм пробвал 8)

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: раждане и смърт
МнениеПубликувано на: 03 Окт 2007 20:10 
Администратор
Аватар

Dakata_m написа:
Чудех се какво е това петно и вече си мислех с какво да го лекувам и т.н. и на другата сутрин, съвсем неочаквано малкия Пангас, който си мислех, че е съвсем здрав плуваше на повърхността с корема нагоре...

Вероятно това е възпаление на плавателния мехур. В зависимост от вида на рибата може да е много бърза смърт. Водата в Шумен е много лоша и вероятната PH (пе ха)-то в аквариума ти е било неподходящо за този вид риба. Също е възможно да е от температурата. Пък кой знае, може и друго да е. Аквариумните риби почти не подлежат на лечение.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 16 Окт 2007 20:01 
Модератор
Модератор
Аватар

(автор на темата)
Пак ъпдейт!!!
Изображение
Днес си закупих малко"китки"от Варна,та реших да променя визията на аквата! :D

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 04 Ное 2007 20:45 
Модератор
Модератор
Аватар

(автор на темата)
Пак ъпдейт!
Изображение
:D
Днес си направих нов капак! :lol:

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 619 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5 ... 42  Следваща
Бърз отговор

Часова зона: UTC + 2 часа | Сега е 06 Дек 2019 0:59

Информация за текущата активност

Регистрирани потребители на линия: Bing [Bot], Google [Bot]

Не можете да пускате нови теми
Можете да отговаряте на теми
Не можете да променяте собствените си мнения
Не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене: