ФОРУМЪТ НА ШУМЕН

Гражданска медия номер едно в град Шумен. В този форум шуменци могат да определят реда на актуалните теми.

Часова зона: UTC + 2 часа | Сега е 14 Юли 2020 15:21

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 129 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Привет от Чехия
МнениеПубликувано на: 31 Авг 2012 18:36 
Акварист
Акварист

Тук е от: 25 Апр 2010 8:13
(автор на темата)
Уважаеми акваристи и любители на това прекрасно хоби на 20 -23 септември в Прага ще се проведе 9. международна изложба на Халанчики,Kили обхващащи предсаителиени от голямо разнообразие видове като Aphyosemion australe,Aphyosemion bitaeniatum,Aphyosemion chrisz,Aphyosemion cognatus,Aphyosemion elberti, Aphyosemion
exiguum,Aphyosemion dardenri,Aphyosemion sjoestedti,Aphyosemion striatus и още много други видове.

Изображение Изображение
Последния ден от 9-11 часа ще се проведе търг за продажба на изложените екземпляри.
Надявам се да я посетя и да ви информирам за тази акция.
Мястото където ще бъде проведена изложбата.
http://www.natur.cuni.cz/fakulta/o-faku ... pi-14-a-16

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 12 Сеп 2012 18:14 
Акварист
Акварист

(автор на темата)
Тази събота мисля да отида на една изложба на аквариумни риби,водни растения и терариумни животни в Рихнов над Кнежноу,която е преди изложбата в Прага за която ви бях информирал.
http://translate.google.com/translate?s ... a-rk.cz%2F
Повече информация от мястото на събитието.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 16 Сеп 2012 7:42 
Акварист
Акварист

(автор на темата)
С наближаването на деня на изложбата в Рихнов нетърпението ми се увеличаваше още повече , тъй като там никога не съм бил и нямам представа как изглеждат нещата.И понеже бях доста зает,фотоапарата ми лежеше на секцията вече дълго време неизползван.Преди да тръгна контролирах батерията и показваше ,че е заредена.Но понеже се страхувах да не издъхне си взех зареждащото устройство за всеки случай.И добре че съм го взел.И понеже очаквах неприятни изненади още в началото бях приятно изненадан, като разбрах за празника на Чешките железници и в тази чест пуснаха историческа композиция с парна машина.Тези незабравими парни локомотиви с парата, пушека и свирката ,които като деца много сме обичали.И като, че ли по-старото поколение ,както и децата отдадоха повече внимание отколкото по-младите.
И от тук започнаха и първите проблеми,когато започнах да снимам парната машина,батерията във фотоапарата ми много бързо падна и показа, че е изтощена.И като пристигнах в Рихнов трябваше най- напред да я заредя.Помогна ми ръководителя на музикалната група Нови стоки и докато изнасяха едночасовото си представяне батерията ми се зареждаше.След което тръгнах към дома на Фермера, където беше изложбата.От местните разбрах, че е точно срещу пивоварната.Какво съвпадение, мястото всеки го знае.Така че, като питах имах твърда точка ,както казват военните топографи местната пивоварна всички знаят.Но пивоварната не беше само твърдата точка в моето търсене и по-късно допринесе доста за възстановяването ми след голямата умора.
След време вече работата беше ясна.По пътя вървяха доста млади родители водещи децата си.Явно отиваха на същото място.Домът на фермера беше много стара сграда със около 70 сантиметра ,ако не и повече зидани стени с хоросан и печени тухли,с овалните тавани,изпълняващи ролята на греди.Една стара сграда с типичната за онова време архитектура.Реших да я снимам накрая,но за съжаление не успях тъй като батерията ми издъхна след направените повече от 450 снимки,тъй като не беше напълно заредена.
На входа се продаваха билетите по 60 чешки коруни и се даваха различни маршрутни листи на изложбените зали.Но тъй като мен ме интересуваха само аквариумите с нетърпение се запътих направо към рибите.Изложбата беше разположена на два етажа и отначало си свалих раничката и такъмите и започнах да разглеждам аквариумите докато фотоапарата ми се аклиматизира в доста топлото помещение в сравнение с външната температура.След което се пуснах в безкрайните опити за снимане на аквариумите.Понеже посетих изложбата още първият ден след откриването и повечето от рибите още не бяха свикнали с новата обстановка и панически се лутаха в аквариумите търсещи място да се скрият, при някои по-страхливи екземпляри снимането бе доста проблемно.Трябваше да се изчакват и несполучливите снимки при опитите ми за снимането им бяха много, и от отблясъците от стъклата,който се виждат чак когато ги преглеждам в компа.Още повече , че не исках да използвам светкавицата,тъй като още повече щях да ги уплаша.Времето за мен спря и като установих, че батерията ми се е изтощила разбрах, че фото маратона е траял повече от три часа без почивка.Почувствах голяма умора и на излизане се насладих на прекрасна прясна наливна бира с отличен аромат и вкус.Изложбата бе една от най-добре организираните от всички които до сега съм посещавал.Едно малко градче с доста отзивчиви и скромни хора със стари традиции в акваристиката.Жалко ,че досега не съм посещавал тези акции на Рихновските акваристи.
На излизане от изложбата видях в двор лятна градина с големи маси и пейки,където се пиеше бира.На грила се въртеше грилованото прасе и се разнасяше приятна миризма така, че повечето си пиеха бирата и без мезе.Това за мен е било най-голямото ми учудване как е възможно да се пие бира без мезе?Но сега вече разбрах-бирата има специален горчивосладникъв вкус и при по дълго пиене човек се пристрастява толкова към този специфичен вкус, че предпочита да пие на гладно с което най-добре се чувства вкуса и.И след няколко изпити бири ,някак си загубваш чувството си на глад и ти служи като храна.Повече представа за изложбата ще добиете от фото албума по долу,докато аз мога да се насладя на още една бира. :B4.gif

https://picasaweb.google.com/1183419436 ... NadKneznou

Последна промяна barbus на 16 Сеп 2012 22:27, променена общо 2 пъти

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 16 Сеп 2012 16:26 
Модератор
Модератор
Аватар

Тук е от: 15 Апр 2007 21:12
Интересен разказ,много добри снимки!Чак ми се допи бира :wink: !

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 23 Сеп 2012 17:43 
Акварист
Акварист

(автор на темата)
Изложбата на аквариумни риби в Прага от четвъртък 20.9.2012 - до неделя 23.9.2012 се проведе както и миналата година в Ботаническата градина на Карловия университет.Една доста особена изложба предназначена за професионалисти.Тази годишната темата беше международна изложба на Кили.Бяха показани Хелери,и Бети.В доста малки аквариуми бяха изложени голям брой рибки и за обикновения акварист и любител на това хоби не представляваше голям интерес.Ето защо и предлаганите риби за продажба и принадлежности бяха слабо застъпени.Изложението Кили имаше широко представяне.Бяха показани огромно количество рибки от този вид.Повечето бяха не по големи от два сантиметра,доста трудни за снимане.Когато стигнах до аквариумите с Бетите ситуацията беше непоносима.Всички рибки лежаха буквално на повърхност та на водата и за да я снимам трябваше да стоя на колене,тъй като аквариумите бяха ниско и при фронталното снимане срещу челното стъкло снимах себе си-така, че с доста голямо огорчение махнах с ръка и приключих снимането .Пък такта и така батерията ми беше изтощена,така, че сигурно ще ми трябва още една резервна за да я сменявам?
Фирмата ЗОО Браник обаче беше се постарала доста и самостоятелно бе изложила растителни аквариуми , представляващи една приятна гледка и привличаха вниманието на любителите на това хоби.
Имаше и три аквариуми на тема Акваскайпинг подготвени от известния Чешки специалист в тази област Адам.Организаторите на изложбата говореха за него с голямо уважение.
Макар и добрите страни не можеше да не се видят и слабите страни,най вече в рафтовете на Кили рибичките.В някои от аквариумите беше налята вода от чешмата и по стените им имаше множество водни мехурчета които пречеха при снимането на едва видителните малки рибички.
Организатора на изложбата като разбра,че снимките ще бъдат показани във Форума на Шумен беше въодушевен и ми пожела успешен фото албум.
На излизане от изложбата ми предложиха да ми покажат части от ботаническа та градина и ми дадоха екскурзовод едно момченце син на тамошен работник.Приех с благодарност предложението,но след повече от четири часовият ми фото маратон,батерията на фото апарата беше почти изпразнена,а аз напълно гроги.Така,че съкратихме разходката из ботаническата градина благодарих учтиво и се разделихме с любезните домакини.
Някой от колегите снимащи споделиха, че предишният ден бил благоприятен за снимане , тъй като било облачно и слънцето не светело така силно в аквариумите.Но пък този факт имаше и добрите си страни тъй като на слънчевата светлина цветовете на показаните рибки беше прекрасен и на изкуствените осветления не можеше да се види.По време на изтощителната работа свързана със снимането ми често си задавах въпроса ,както и миналата година заслужава ли си снимането при тези толкова трудни обстоятелства?
Ето и албума от изложбата.

https://picasaweb.google.com/118341943614398604487/9

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 01 Окт 2012 23:02 
Акварист
Акварист

(автор на темата)
Тази тема започна с посещението ми на изложбата на аквариумни риби в Храдец Кралове Чехия.Тогава започнах и с компа и благодарение помощта на nipresi се появиха и първите ми снимки.Но трябваше дълго да ми обяснява как се качват снимки в Форума, а аз като първокласник почти не разбирах какво ми говори.След толкова време не , че толкова съм напреднал с компа но все пак мога да покажа един клип от онова време, тоест първата изложба.Това за мен е една незабравима тръпка.

http://youtu.be/vIYdDL1oieQ

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 21 Окт 2012 12:29 
Акварист
Акварист

(автор на темата)
Резултати от фотоконкурса за най красив аквариум със субстрат от RATAJ ProfiSofi

Първо място Иржи Росехнал,второ Яан Скаацел и на трето място Адам Вотава, вече нашият познат от изложбата в Ботаническата градина на Карловия университет, изложил аква скаипинговите аквариуми.
Ето и оригиналната статия.

http://translate.google.com/translate?s ... -spk.cz%2F
При отварянето на преведената страница попадаме под мощна рекламна палба.За да видим темата трябва да щракнем върху снимката след кучето със очилата и шапката.
В този линк можете да видите доста неща свързани с акваристиката,като водни растения , осветление,озонатори и др.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 04 Ное 2012 21:29 
Акварист
Акварист

(автор на темата)
Малко измених визията на аквариума си.На 18 този месец трябва да го допълня от предстоящия пазар-борса на аквариумни риби, тъй като след като прекратих размножителната си дейност преди две години, обитателите доста намаляха.Никога не купувам риби от зоомагазините,защото съществува вероятност да започна отново размножаването на някой капризни риби.Така че, чакам с нетърпение какъв ще е пазара.

Изображение

Аквариума е без филтър с нагревател собственоръчна изработка ,компресор и термометър, минимална техника без която не може.Корена е също мое производство стоял три години във вода без да съм го варим въобще, но ако ми създава проблеми ще го изваря, макар, че би били по-добре да бях направил това още в началото. Но реших да експериментирам.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 05 Ное 2012 19:12 
Акварист
Акварист
Аватар

Тук е от: 02 Апр 2009 19:23
Много приятна визия си постигнал. :B9.gif Дано полянката отпред се сгъсти и ще стане още по добре.Наистина имаш нужда от още рибки,ще чакаме снимки на новите попълнения от пазара.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 09 Ное 2012 12:06 
Модератор
Модератор
Аватар

Тук е от: 15 Апр 2007 21:12
barbus,много красиво аквариумче.С какво го осветяваш?
П.П.С корена няма да имаш проблеми.Достатъчно дълго е седял във водата за да трябва да го изваряваш.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 10 Ное 2012 0:37 
Акварист
Акварист

(автор на темата)
Тъй като моите интереси към аквариумните риби е тяхното размножаване, показаният аквариум е преди всичко размножителен и затова е на рафт.Където мястото е ограничено.През дългогодишната ми практика съм се придържал, колкото е възможно към природните аквариуми с колкото е възможно малко техника.Дъното е от малките камъчета след пресяването на пясъка.Не съм привърженик на термостатните нагреватели по няколко причини.Първо са доста скъпи, проблематични и поддържат еднаква температура, както през нощта така и през деня, а това е в противоречие с природните закони, където температурите през деня са по високи от колкото през нощта.А нагревателите без термостат, са по надеждни,с елементарна конструкция и значително по евтини и пресъздават точно този цикъл ден и нощ. (Единствения и недостатък е че плавно трябва от време на време да се променя мощността им, при застудяването.А напролет трябва да се намаляват.Точно по тази причина съм си изработил доста елементарни и не проблематични нагреватели можещи много бързо и елементарно да им се изменя мощността.)Тези амплитуди подсилват имунната система на водните обитатели и няма нужда да използваме лечебни препарати с който нарушаваме еко системата в аквариума.Осветлението ми е една икономична крушка но след посяването на тревата сложих още една.Не торя нямам СО2.Тревата беше засята в малък аквариум без вода и след напълването на целият аквариум я преместих и я ''окосих''. И сега листата са по тесни и тъмно зелени.

-- 11 Ное 2012 14:29 --

След виртуалното ни запознаване с Адам Вотава от Аква скайпинговите аквариуми, които ви показах в албума си от Ботаническата градина на Карловия Природно Научен Университет в Прага ви предлагам една негова статия, където описва впечатленията си от изложбата в Токио.Както и много други акваристични акции и впечатленията си от Япония.

http://translate.google.com/translate?s ... clanek-392

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 16 Ное 2012 21:09 
Акварист
Акварист

(автор на темата)
Уважаеми колеги предлагам ви една вече отминала акция на Пилзенските акваристи, която е насочена повечето към предлагането на аквариумни риби за продаване.Автор на галерията е Павел Кнежик.Преглеждането на снимките става чрез щракването на стрелките под снимките, след увеличаването и наляво и надясно.

http://www.akvarista.cz/web/clanky/clan ... alerie:386

-- 18 Ное 2012 21:00 --

Днес посетих пазара за аквариумни риби,терариумни животни и растения. AQUA-TERRA- FLORA, изложителите и продаващи прииждаха още преди 8 часа сутринта и в 9 часа вече беше отворено.Излагащите ползваха предварително наредени маси, плащаха според броя на заетите маси и веднага нареждаха сергиите си.Това което ми направи впечатление е голямата организация.Грубо за един час всичко беше готово.Животните бяха поставени в кашони, които се стоварваха на колички и се превозваха със асансьорите на първия етаж а от там във малката зала, а количките се връщаха обратно и бяха заемани от следващи изложители.По голямата част на пазара бе на терариумните животни,гущери, змии, насекоми , паяци и какви ли не животни, червей и какво ли не.Както се казва у нас имаше и птиче мляко.Това, че продаващите са организиране е разбираемо, но и посетителите ще кажеш, че са докарани със огромен автобус, тъй като се изсипаха буквално на едно.И веднага заставаха на дългата опашка.И докато реших да снимам това чудо за мен разбрах, че опашката се е извила чак до края на първият етаж.Та веднага застанах накрая, като си мислех, че съм последен, но за мое учудване опашката много бързо се движеше но и също толкова бързо прииждаха нови и нови посетители.Така,че всичко бе толкова синхронизирано като, че ли са тренирали като войници.И макар, че имаше входна такса около 2 Евро, опашката вървеше сравнително бързо както и ново пристигащите.Докато още не бях влязъл, някой вече бяха накупили какво им трябваше и вече напуснаха залата.Цялата акция трае не повече от 3 часа и към 12 часа вече е полу празно.Как умеят хората да ценят времето си?
Голямата зала със терариумните животни и стайни растения беше препълнена, затова и не съм се опитвал да правя
снимки.Просто всичко е организирано така, че да може да свърши колкото е възможно най бързо, тъй като е неделя и всеки бърза да се прибере отново в къщи.Тук улиците в почивните дни са напълно празни.
Видео клипа ми започва със стоварването на стоките и превозването им до залата.Следвано от голямата върволица изсипала се наведнъж, пилотно преминаване на терариумите и директно при аквариумите.Бих рекъл, че избора бе добър и най важното цените бяха повече от половината които са в ЗОО магазините.И рибите са в отлична форма така, че си заслужава да се посещават тези пазари, където може да се купи почти всичко на доста разумна цена.
Главната ми цел бе да си купя някои рибички и затова ограничих доста снимането.Направих видео клипове взех рибите и след по малко от час си тръгнах.Като знам, как съм се чувствал при предишните ми снимания траели повече от 4 часа с облекчение си тръгнах бързо.
Понеже и светлината във залите не е въобще подходяща за снимане и видео клиповете не са кой знае какви, но можете поне да добиете представа за мероприятието.Иначе не бих ги публикувал изобщо.
Но ние като акваристи не се интересуваме от останалата част на изложението.Иначе ако искаш да видиш всичко, пък и да решиш да снимаш в тази тарапана е доста трудно.Така, че приятно изкарване на остатъка от почивният ден и привет от Чешките колеги, като се надявам на следващи срещи.

https://picasaweb.google.com/1183419436 ... 0508396034

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 22 Ное 2012 23:30 
Акварист
Акварист

(автор на темата)
Още един поглед от мястото на събитието.

https://picasaweb.google.com/1183419436 ... 8315963986

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 06 Дек 2012 19:56 
Акварист
Акварист

(автор на темата)
Уважаеми колеги и приридо любители, като сами видяхте клиповете от търга(пазара за животни) Аква Тера Флора привлече доста почитатели и имаше доста голяма посещаемост.И този голям интерес доведе до повторно насрочване и повторение на акцията.Макар, че предварително с това не се предвиждаше и не беше отразена във централният уеб на чешките акваристи.Докато сега тази акция беше качена в Интернет.Ако всичко премине нормално и съм в сътояние със сигурност ще я посетя и ще ви информирам, но този път ще се опитам да добиете цялостна представа за събитието, а не само за рибите както в последните видео клипове. :D

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 17 Дек 2012 13:48 
Акварист
Акварист

(автор на темата)
Привет на всички природо любители.Радвам се че обстоятелствата се развиха благополучно и имах възможност да посетя последната за годината може би акция на чашките акваристи тераристи и флористи в нашия регион..Това е едно продължение на последната акция за която вече сте информирани.Така че знаете много добре за събитието и само с няколко думи ще се опитам да ви опиша съвсем накратко преди да видите и двете МР4, които съм ви подготвил. В сравнение с последният път тераристите бяха с по слаба активност.Нашите колеги обаче потвърдиха борбеността си и се явиха във пълен отбор както и последния път, и затова видео материалите за тях са по слабо застъпени.
Поради слабия Интернет с който разполагам предложените МР4 са доста компресирани и олекотени и качеството е много лошо за да мога да ги кача в Интернет, за което моля да ме извините.Но поне можете да видите акците на колегите.

https://picasaweb.google.com/1183419436 ... ATERRAFORA

https://picasaweb.google.com/1183419436 ... ERRAFLORA2

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 129 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Следваща
Бърз отговор

Часова зона: UTC + 2 часа | Сега е 14 Юли 2020 15:21

Информация за текущата активност

Регистрирани потребители на линия: Bing [Bot], Google [Bot]

Не можете да пускате нови теми
Можете да отговаряте на теми
Не можете да променяте собствените си мнения
Не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене: