ФОРУМЪТ НА ШУМЕН

Гражданска медия номер едно в град Шумен. В този форум шуменци могат да определят реда на актуалните теми.

Часова зона: UTC + 2 часа | Сега е 31 Окт 2020 21:31

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 220 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 15  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: За всички любители на цихлиди!
МнениеПубликувано на: 31 Мар 2011 22:19 
Опитен
Опитен

Тук е от: 10 Дек 2009 0:15
А честито!!! Да стягам ли такъмите?

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 01 Апр 2011 19:43 
Акварист
Акварист

Тук е от: 25 Апр 2010 8:13
patsko78-Цихлиди не съм размножавал,но знам че са грижливи родители.Пък и е интересно да се наблюдават как водят малките си.А ти отглеждаш малките самостоятелно? Истръскваш хайвера или чак като се излюпят.Кой от родителите изюпва хайвера в устата си?Ще е интересно ако тези любопитни неща обясниш,ако разбира се няма да попречи на по нататъшната ти дейност?Или някой видео клип би представлявал интерес. :BB07.gif

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 02 Апр 2011 7:27 
Акварист
Акварист
Аватар

Тук е от: 01 Юли 2008 23:15
Честито! :B5.gif

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 02 Апр 2011 7:47 
Акварист
Акварист
Аватар

Тук е от: 02 Апр 2009 19:23
(автор на темата)
Всички видове които отглеждам са устомътещи.След оплождането на хайвера женската го лапа и го инкубира в устата си,като и един вид го пази от винаги гладните си "съседи и съквартиранти".Има много цихлидари които вадят хайвера още на втория третия ден,след което го инкубират в специални инкубатори(които могат да се направят и в домашни условия).Това е добре да се прави защото спестява на майката дългото гладуване и отслабване докато носи хайвера.Тъй като аз не съм си направил такъв икубатор,изчаквам 16-17дни и изваждам(тръскам)вече напълно оформените малки рибки.Добре е малките да се отделят веднага иначе ще бъдат изядени за секунди.Специално повечето Малавийци не "водят" малките,дори биха закусили с тях.
Ето и едно клипче на един колега от Видин(аз го правя без клечката,но има и още няколко начина)
http://vimeo.com/2163568

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 02 Апр 2011 18:25 
Акварист
Акварист

patsko78 - Найстина доста интересно.Благодаря за информацията.Не мисля да ги развъждам.Имам слабост към тетрите и барбусите.Но като цяло Цихлидите с течението на времето набират все по голяма пополярност благодарение на големината и голямата си издържливост и приспособивост.В един аквариум може да са няколко и го запълват докато тетрите като по дребни трябва да са поне 15-20 за да създадат впечатление-пък са и капризни. :B4.gif
Както Цихлидите се различават по външен вид от Тетрите-така и хайверът на двата вида е доста различен.Като се започне от големината-хайвера на тетрите е минимални 10 пъти по малък от този на Цихлидите.В повечето случай е безцветен и трудно може да се види.Голяма е разликата и в броят-при тетрите е с десетки пъти повече.Много интересно как сравнително десет пъти по малки рибички- хвърлят десет пъти повече хайвер.Разликите далече не свършват до тук-Тетрите са десет пъти по малки при излюпване и разплаването си и се захранват с доста по дребна жива храна.Но да не забравя тетрите не се грижат въобще за хайвера си дори с радост биха го изяли.Африканските цихлиди живеят в :каменоломни: във твърди води докато тетрите в меки.Докато Цихлидите се нуждаят от огромни аквариуми тетритя се чувстват комфотно и в най-малките в който дори и живоротките би им било тясно.Като се вземе в предвид че за да се оплоди и излюпи хайвера и се нуждаят от точни параметри на водата е ясно че найстина разликата между двата вида е огромен.И не свършва с посочените факти.
Като заключение може да се види как различните условия при който двата вида са живели са довели до напълно различни екземпляри. :01_crazy.gif

-- 02 Апр 2011 23:11 --л

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 21 Апр 2011 17:03 
Акварист
Акварист
Аватар

(автор на темата)
Едно много добро клипче което много добре показва снасянето и оплождането на хайвера,а след това и моменталното му събиране в устата на майката.
http://www.youtube.com/watch?v=jZeCC3kjUuk
Видът на рибките е Метриаклима естерае.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 21 Апр 2011 17:58 
Акварист
Акварист

Голяма работа.Клипа е супер.Грижливи родители. :B9.gif :B4.gif :01_crazy.gif

-- 23 Апр 2011 14:51 --

patsko78-Вув връзка с клипа ме зайтересува,как майката премахва неоплодения хайвер,който може да създаде опасност за мухлясването и на останалия.Тя го изплюва да го контолира ,като премахва нередовния?Ако го държи непрекяснато в устата си значи е много по добре да я истръскваме веднага и го излюпваме в инкубатор,където можем да следим неговото развитие. :01_crazy.gif :BB07.gif

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 28 Апр 2011 17:32 
Акварист
Акварист
Аватар

(автор на темата)
Не знам как разбира кои зрънца са неоплодените, но съм чел(но не съм виждал)че ги премахва като ги изплюва.Предполагам по някакъв начин ги завърта в уста и ги разпознава.

Тъкмо сега видях че от днес имам носеща Pseudotropheus Elongatus Mpanga.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 01 Май 2011 9:13 
Акварист
Акварист

Да бе.Неоплодения или дефектния хайвер,който не се развива нормално и се разваля по всяка вероятност има някакъв мирис,който рибата веднага го усеща ,може би много преди да го забележим ние ,ако го излюпваме във инкубатор-това е теоретически и практически възможно.Чел съм,че акулите разпознавали миризми в концентрации на ниво молекула.От това произтича извода,че майката най добре се грижи за излюпването на хайвера и най съвършения инкубатор не може да я конкурира.
Още повече,че гладуването и не и пречи,тъй като тялото и се е приспособило на тези цикли и при прекратяването и когато и махаме хайвера ги нарушаваме и по всяка вероятност и вредим.
Очевидно,че природата е помислила за всичко и неща,който човек не е в състояние да реши тя намира съвършени решения.Стига да я оставим сама да си свърши работата без да и пречим.Кой би предполагал ,че нашите любимци са толкова изобретателни? :01_crazy.gif :BB07.gif :D

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 01 Май 2011 19:21 
Акварист
Акварист
Аватар

(автор на темата)
Тъкмо се прибрах и гледам Мпангата явно е изплюла хайвера(мамка и),а те са ми едни от любимите.Дано скоро пак да хвърлят.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 10 Май 2011 23:12 
Опитен
Опитен

Тук е от: 10 Дек 2009 0:15
Как са бясовете пораснаха ли?

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 11 Май 2011 18:45 
Акварист
Акварист
Аватар

(автор на темата)
Ето малко "пресни" снимки.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 12 Май 2011 9:39 
Акварист
Акварист
Аватар

Тук е от: 08 Яну 2007 18:44
Taka ли ми се струва, че анубиаса не върви нещо. От както го взе все същия си седи.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 12 Май 2011 14:20 
Акварист
Акварист
Аватар

(автор на темата)
Той горкия все си пуска листенца обаче не могат да порастнат,тези "лами" ги опоскват моментално.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 28 Май 2011 16:13 
Акварист
Акварист

patsko78-И все пак това,че в цихлидарника имаш водни растения е чудо. :D Моето възхищение! :B4.gif

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 220 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 15  Следваща
Бърз отговор

Подобни теми   Автор   Отговори   Преглеждания    Последно мнение 
Всички видове поръчкови нагреватели за промишлено и битово п

в Общи разговори

sirakov_s

2

1115

29 Яну 2019 21:13

Часова зона: UTC + 2 часа | Сега е 31 Окт 2020 21:31

Информация за текущата активност

Регистрирани потребители на линия: Bing [Bot], Google [Bot]

Не можете да пускате нови теми