Хранене на аквариумните риби Уважавани акваристки и акваристи,
след голямата зима пролетта дойде и аз с голямо закъснение обновявам активният размножителен период при аквариуните рибички.
Каква е разликата между активният и пасивният период при храненето на хайверните рибички?И ето,че неочаквано навлизаме в темата,колко често и с какво е най добре да ги храним?
За да дадем точен отговор на въпроса ще трябва да се върнем в родината на нашите любимци,където са живели милиони години.
Условията там се сух и дъждовен период.Първият е неблагоприятен-малко храна,голям интервал когато храната изобщо липсва,валежите са малко,концентрацията на разтворени те съединения се повишава.
Вторият период е напълно противоположен.Всекидневни те обилни преваляваня изменят рязко химическият състав на водата.Тя става по мека.Температури те се повишават.Водата гъмжи от планктон.
До какви промени в биологичния живот на нашите любимци довеждат тези противоположни изменения?
През сухия период престава и размножителният период.Рибите преминават в циклична пауза,през която организмът и
се подготвя за следващият бурен размножителен период.През сухият период много малка част е оцеляла.По слабите се
измрели или изядени от хищните екземпляри.Шанса за запазване на рода получават много малка час и то много често само веднъж.Ето защо този шанс трябва да се използва на сто процента.
В сухият период в организмът и се подготвят запасите от хайвер при женските и оплождащото мляко при мъжките-в огромни количества.Така подготвения генетичен материал чака благоприятен момент за мигновенно експлозивно бързо доразвитие и изхвърляне.
Без тези цикли сух и дъждовен период,рибичките се изтощават генетичният материал е недоразвит,повечето от хайвера е неоплоден.Дори и след оплождане не се разплава.Малко разплавалите се не ловят планктон и смъртността е много голяма.Малко оцелелите растат бавно и често боледуват.
Та да се върнем на темата колко често трябва да храним нашите любимци?При сухият период ги храним веднъж на 2 дни,в количество което хващат преди да падне на дъното.С какво трябва да ги храним?Даваме и различна суха храна.Периода на обмяната на водата се снижава в максимални те възможни норми.Това е много индивидуално за всеки аквариум и зависи от големинатато му,филтрацията,количество на водните растения и рибички.Температура та на водата се снижава с няколко градуса.
При стартиране то на дъждовният период,организмът на рибичките си е отпочинал и подготвил генетичният материал годен за запазване на рода.Повишаваме температура та,започваме честа подмяна на водата с по мека.Храненето е обилно,2-3 пъти дневно с жива храна.Генерачните рибички имат нужда от гигантсо количество енергия витамини и минерали за екслозивното си стартиране.Няма страшно,от затлъстява не.Цялата огромна енергия е включена в подготвяне то на повече и по качествен генетичен матереа.Така,че можем и трябва да ги храним колкото могат да изедат,без ограничения.
-- 02 фев 2011 22:02 --
Уважаеми колеги както се досещате материала е взет от /
Има ли в тоя форум акваристи?/ ,който съм писъл миналата година.Надявам се с общи усилия да развием темата за храненето на аквариумните риби,като една от най важните .Така ще можем да покажем с какво храним нашите любимци и какви са резултатите.Мисля си че споделения опит ще е от полза на всички ни

-- 04 фев 2011 21:33 --
Видове храни За начинаещия акварист темата за храненето не представлява кой знае какъв интерес та нали в края на краищата рибите ядат всичко каквото им предложим.
Опитния акварист занимаващ се с размножаването на рибите както и тяхното облагодродяване има съвсем друго мнение.Той се интересува точно от условията в който живее отглеждания от него вид и се стреми колкото е възможно да пресъздаде този биотоп В природата търсенето на подходяща храна отнема най много време на нашите любимци.Понякога са принудени да емигрират на големи разстояния за търсена на по подходяща храна,от което можем да си направим извод,че рибите ядат всичко когато нямат възможност да си изберат подходящо за тях меню.И при липсвате на някой съставки в храната рибите преяждат чувсрваики лъжлив глад.Темата е безкрайна и се надявам при дебатитрането на различните видове и възможности за хранене да се доразвие.
Накратко храните използвани в акваристиката можем да разделим на следните видове.
Жива храна
Замразена храна
Сушена и лиофилизована храна
Заместваща храна
Искуственна храна
Тъй като принадлежа към по старото поколение акваристи смятам да се спра по обстойно на първият вариант-жива храна.Така да се каже най голям опит имам с нея.
От по младото поколение или модерните акваристи естествено ще очаквам да споделят опитите си с новите комерчни храни.Тъй като акваристиката бързо се изменя и ние по старите някак си поизостава ме от новите хитове.С което се надявам на по голяма приемственност на младите акваристи от по старите както и обратния вариант по старите от младите.
Както очаквам че всеки от нас си приготвя различна гастрономия за любимсите си и има какво да сподели
