ФОРУМЪТ НА ШУМЕН

Гражданска медия номер едно в град Шумен. В този форум шуменци могат да определят реда на актуалните теми.

Часова зона: UTC + 2 часа | Сега е 03 Апр 2020 14:01

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 13 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Кой да се грижи за рибките когато ни няма?
МнениеПубликувано на: 04 Сеп 2010 7:46 
Акварист
Акварист

Тук е от: 25 Апр 2010 8:13
(автор на темата)
Драги приятели след едномесечна отпуска се завръщам при моите любимци.И понеже от личен опит знам,че е по--добре да оставиш аквариума без надзор вместо да се довериш на аматер-ето резултатите.Имам съсед любител акварист с 3 годишен стаж.Рибите който съм отгледал и са в аквариума ми ги има и той.Дал съм му по 10 броя от всички видове и още над 60-70 молинезии който му израждах и му ги върнах,още пролетта.За своите риби той се грижел непрекъснато-тъй като не е отсъствал.Наистина ли е по добре да оставиш рибите си без надзор вместо да ги повериш на аматер? Какви са резултатите след един месец.Аквариумът го оставих без надзор с включен филтър,компресор с изключено осветление и нагревател.Един месец и една седмица рибките / неонки,тетра блехерова,серпи и барбус тетразона/ на са хранени.При връщането ми температура та в аквариума бе паднала на 18 градуса-тъй като времето в Чехия се е охладило /откакто съм се върнал вечер палим печка-t през нощта парат до 8-10 градуса/.Но без излишно забавяне мога да кажа,че всичко е наред.Тъй като точният брой на моите любимци не знам не мога със сигурност да кажа колко са безследно изчезнали.Като,че ли броя на неонките е намалял?Ситуацията при мен е добра,докато при моя съсед е трагична.От общо 50-60 рибки са му останали 10-15.Така,че сами виждате понякога с големите си грижи правим много повече щети отколкото ако оставим аквариума самостоятелно.
pro_filer Найстина много е неприятно и тъжно да се разделиш с елитен екземпляр.Но след като имаш ново поколение нищо не е загубено.Нещата могат да се върнат обратно .Женската е по важна,тя ще роди още 2-3пъти от същият мъжки-тъй като запазва спермата му у себе си и продължава да опложда следващия хайвер.Трябва да я отделиш без контакт с други мъжки.Другата част на задачата е да отгледаш ново родените в оптимални условея за да получиш расов екземпляр.
Какво имам в предвид.Жива храна от раждането до половото узряване,голям аквариум с малко рибички,оптимална температура според вида ,седмично подмяна част от водата с престояла най-малко 7 дни.И още много дребни неща без който не е възможно отглеждането на елитни егземпляри.
Колкото до сухия жълтък няма нужда да си купуваш.Сваряваш на твърдо едно яйце / 10минути/ в чаша с вода взета от аквариума с 2пръста разтриваш малко жълтък докато се получи мъгла ,Над аквариума поставяш най-ситната цедка направена от фина коприна и наливаш в малки количества на малките.Пресният жълтък е по добър и малките го приемат с охота.Но не прекалявай малките трябва да се хранят с жива храна.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Има ли в тоя форум акваристи?
МнениеПубликувано на: 04 Сеп 2010 7:53 
Акварист
Акварист
Аватар

Тук е от: 02 Апр 2009 19:23
barbus добре дошъл отново. :A1.gif

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 04 Сеп 2010 14:53 
Модератор
Модератор
Аватар

Тук е от: 15 Апр 2007 21:12
barbus,привет и добре дошъл!Много студено при вас!Чак и печка щом палите...Но явно на рибките им е добре,щом са оцелели при 18 градуса.Може би не им се е отразила пагубно температурата,защото е падала плавно,а не изведнъж.Казвам го от опит.Когато бях начинаещ при смяна на вода в аквариума,сложих много студена,температурата спадна рязко от 25 на 18 градуса и на другия ден всички рибки бяха с ихтиофтириус.Имах големи загуби,но вече ми е "обица на ухото" и внимавам какво правя.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Кой да се грижи за рибките ни когато ни няма?
МнениеПубликувано на: 04 Сеп 2010 16:11 
Администратор
Аватар

Тук е от: 07 Яну 2007 4:15
Най-голямата опасност когато оставиш рибите на чужди грижи е от прехранване. Всичко останало може да се автоматизира и няма нужда от човешка намеса. Дори и храненето може, но не всеки има автоматична хранилка. Аз решавам този проблем като сипвам по малко храна върху парчета хартия и инструктирам през колко дена да се изсипват дозите в аквариума. Така няма шанс за грешки и рибите не гладуват много.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Кой да се грижи за рибките когато ни няма?
МнениеПубликувано на: 04 Сеп 2010 16:58 
Модератор
Модератор
Аватар

SecondShoe написа:
Най-голямата опасност когато оставиш рибите на чужди грижи е от прехранване...

Така е Шу.От глад трудно умират рибките,но от прехранване съвсем лесно.Не е лошо и един ден в седмицата да са на диета.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 09 Сеп 2010 19:39 
Акварист
Акварист

(автор на темата)
Радвам се че темата преставлява интерес за вас

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 14 Сеп 2010 17:30 
Акварист
Акварист

(автор на темата)
Искам да направя едно уточнение .Оборудването в аквариума на моя съсед е точно като моето- тъй като аквариума,филтърът и нагревателя му съм му ги правил същите како моите.Само дето неговият аквариум е с 15 литра по голям от моя.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 26 Сеп 2010 14:01 
Акварист
Акварист

(автор на темата)
SecondShoe Както вече споменахте за автоматична хранилка много ме зайнересува.Да си призная не съм виждал такова нешо.Бих се радвал ако е възможно да дадете някой описание.И колко са надеждни и сигурни.Така и на каква цена са В горе споменатите дискусии стана ясно,че рибичките могат да преживеят една гладовка.Но малките който не са дозрели гладът би им навредил.Так че тази ваша идея за автоматичната хранилка в този случай е желателна. :B4.gif

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 26 Сеп 2010 15:53 
Администратор
Аватар

Барбус, моята автоматична хранилка я поръчах от eBay. Цената беше поносима вече не помня колко точно струваше, но не бяха космически парите. Има таймер, който позволява да се регулира броят на храненията. Настройва се и количеството пускана храна, но преди да се монтира устройството е желателно да се поекспериментира малко за да не стане фал.

Има няколко различни модели автоматични хранилки. Ето какво представлява моята:
Изображение Изображение

Може да се монтира както хоризонтално, така и вертикално. Това прави този модел подходящ за всякакви видове аквариуми. Ето линк, на който можеш да видиш как вървят цените в момента: http://shop.ebay.com/?_from=R40&_trksid ... Categories

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 26 Сеп 2010 17:00 
Акварист
Акварист

(автор на темата)
SecondShoe
Много благодаря.Докато човек се държи само покрай аквариумите всичко е наред.Но като се захване и с компа-вече автоматичната хранилка е необходима.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 26 Сеп 2010 17:19 
Модератор
Модератор
Аватар

barbus,ето я моята:
Изображение
автоматична хранилка на "Hagen" :DЗа две хранения на ден(може и само едно).Засичал съм я точна е до минута.
Върши перфектна работа.Когато няма ме замества напълно в храненето.С хранилката мога да си позволявам да отсъствам по-дълго от дома без да се притеснявам за "хайванчетата" :DКупих я от колега акварист,че на нова цената е доста висока.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 26 Сеп 2010 17:21 
Администратор
Аватар

Ухааа! За тая цена от Ибей ще вземеш поне две три.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 26 Сеп 2010 21:11 
Акварист
Акварист

(автор на темата)
Много благодаря за споделения опит и информация.Значи щом като са надеждни ще се поразгледам в местните Зоо магазини.До сега съм ползвал предимно жива храна.Тъй като съм имал за цел да размножа проблематичните тетри.И след размножаването ми на неонките ,спирам с експериментите. :wink:

-- 26 сеп 2010 22:12 --

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 13 мнения ] 
Бърз отговор

Подобни теми   Автор   Отговори   Преглеждания    Последно мнение 
"Св.Синод" БПЦ-няма други църкви,освен православната...

в Общи разговори

vanbg

1

1182

24 Апр 2016 17:49

Часова зона: UTC + 2 часа | Сега е 03 Апр 2020 14:01

Информация за текущата активност

Регистрирани потребители на линия: Bing [Bot], Google [Bot]

Не можете да пускате нови теми
Можете да отговаряте на теми
Не можете да променяте собствените си мнения
Не можете да изтривате собствените си мнения