http://www.megatronica.biz/fotovoltaich ... stemi.htmlХита на новото време за опазване на околната среда с цел бързо забогатяване, на гърба на бедните, който ще заплащат двойно и тройно по скъпи цени за киловат час ел. енергия. Това са инвестиции с бързо връщане на вложените капитали, при положение, че не използваш тока от тях а го продаваш и в същото време използваш по евтиният ток произведен от АЕЦ който е с най ниска себестойност и влияе на по ниските цени на тока.
Но все пак ако има някой който не продава тази енергия и получава дотации, а я използва за собствени нужди сподели, ще съм любопитен да обясни кога ще върне капиталовложенията си и изгодата от тази ел. енергия.
-- 02 Ное 2015 5:44 --
Преди да си закупим фотоволтаци за собствена консумация ,освен цената на тока получен от фотоволтаците, която е производна от цената им при закупуването и използваната от тях ел. енергия, трябва да си изясним и някой елементарни технически понятия, изучавани в основният курс на образование.
Какво означава Волт- V, ,ампер - А, Киловатчаса - KWh, W-ват, KW-киловат, MW-мегават.
За онагледяване и опростяване на тези термини ще си послужа с едно сравнение с водата, с което нещата много ще се опростят.
V - волта, ако го сравним с водата това означава налягането на водата която имаме в един тръбопровод, или ако е някаква цистерна на каква височина е издигната. Когато налягането на водата е по голямо, тоест цистерната от която черпим е вдигната на по високо казваме, че волтажа е по висок. Ако сравним височина от 1m с 1V, то напрежението в мрежата ни 220V = 220m височина на цистерната.
А ампер, това е дебелината на тръбата ни. Да речем че 1А = тръба 1 цол, 2А = 2 цола.
Киловатчаса = това са показанията на водомера ни, или колко кубика вода сме изразходили. Да речем 1 кубик = 1KWh.
С киловати и мегавати се измерват мощностите на централите произвеждащи количеството на ток за един час. С вата измерваме мощността на консуматорите. Една ЛЕД крушка 8 W, енерго спестяващата 16 W два пъти по голяма, обикновена 80W 10 пъти по силна. Или вата можем да го сравним с диаметрала на разпръсквача на маркуча ни, по големият отвор се равнява на повече ватове.
Наред с тези си прилики между тока и водата има и някой съществени разлики които не можем да пренебрегнем. Например ако ни трябва една кана вода но водата е с по ниско налягане, ще трябва малко да изчакаме докато източим необходимото количество. Но при тока това не може да стане. Ако включим повече консуматори колкото може да захранят фотоволтаците, напрежението ще падне и всички ел. уреди ще се повредят или изключат. Това означава, че при използването на тока от фото волтаците трябва да се съобразяваме с времето, дали е слънчево и количеството на произведеният и използваният от нас ток. За да не изпадаме в такива ситуации е очевидно, че тока от фотоволтаците трябва да е допълнителен към осовият ни източник ел. снабдяването.Това ограничава целта на използването им. Най елементарно е да ги свържем с някой бойлер за топла вода и когато грее слънце водата ще се загрява. Но това можем да го направим когато свържем бойлер си с нощната енергия, която е доста по евтина. В ЕС всички ел. бойлери са включени на нощен ток. Нощната тарифа се включва с радио вълни от командният център на електродиспечерите, което позволява в обедните часове при намалена консумацията да се преминава на нощни тарифи с цел използването на тока. Другата негативна черта е, че не може да се съхранява. Колкото се консумира толкова се и произвежда. Парните турбини имат парни вентили които постоянно променят мощността на турбината в зависимост от включените в пръстена консуматори. Всички мощности са включени във един енергиен пръстен. Ето защо в нощните часове клапаните се притварят и парата се изпуска във въздуха от предпазните клапани, докато парните котли намалят мощността си. Обратното през пиковите интервали, турбините работят на пълна мощност и ако не могат да поемат натоварването ел. диспечерите изключват някои квартали за да установят баланса. Фотоволтаците работят интензивно по времето когато ние сме на работа и не се нуждаем от ток, както и през лятото, докато през зимата когато най много ни трябва почти заспиват?!
Фото волтаците са алтернативен вариант за бъдещето, но сегашните технологии и цените им все още са пречка за масираното им внедряване.
В рамките на фантазията, ако предположим, че би могло да се създадат огромни акумулатори или кондензатори, които да съхраняват тока от фотоволтаците , а след това да се използва при необходимост, би било идеалният вариант. Това би било същото ако можехме да съхраним огромните количества вода при обилните превалявания.