ФОРУМЪТ НА ШУМЕН

Гражданска медия номер едно в град Шумен. В този форум шуменци могат да определят реда на актуалните теми.

Часова зона: UTC + 2 часа | Сега е 17 Авг 2018 8:00

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 64 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща

Според Вас страната ни има ли нужда от БАН?
Анкетата свършва на 05 Апр 2010 16:24
Мисля, че "не", но не съм пряко засегнат. 9%  9%  [ 1 ]
Мисля, че "да", но не съм пряко засегнат. 45%  45%  [ 5 ]
Мисля, че "не", съдя по наблюдения върху мои познати. 9%  9%  [ 1 ]
Мисля, че "да", съдя по наблюдения върху мои познати. 0%  0%  [ 0 ]
Мисля, че "не" и съм пряко засегнат. 9%  9%  [ 1 ]
Мисля, че "да" и съм пряко засегнат. 27%  27%  [ 3 ]
Общо гласове : 11
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Какво мислите за преструктурирането на БАН?
МнениеПубликувано на: 17 Май 2010 5:29 
~~~~
~~~~

Тук е от: 06 Апр 2008 8:12
Извън темата/подсказка:
SecondShoe написа:
Florac написа:
БАН съществува от 140 години.

Подкрепям БАН във всичките му форми! :BB07.gif

И..баницата също, предполага се! :lol: :lol: :lol:

Глупост е да се закрива академията, само и само да се направят икономиите. Сливанията, съкращенията и др. подобни експерименти няма да спасят бюджета. Може да се помисли за издръжката на институтите като се пренасочат пари от университетите, примерно. И без това много учени са едновременно и преподаватели. И друго- къде е ролята на бизнеса, който , традиционно, само получава благинки и евтин умствен потенциал за сметка на академията и държавата? А европейските фондове?

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 17 Май 2010 8:47 
Персона грата
Персона грата

Тук е от: 31 Мар 2007 11:03
От много години БАН си е за бан. Може би не всичко от академията, но поне 60%. Някой сега ще каже: "Тоя пак се изказа "компетентно". Само че имам някакъв поглед върху нещата, защото доста години се отбивах всяка седмица в "Космическия" към БАН. Мислех че е закрит, защото почти всички помещения бяха дадени под наем на търговски фирми и бяха превърнати в складове. Оказа се, че всички са си "на работа", но нищо не правят и даже рядко се отбиват там. "Светилата" просто си получаваха космическите заплати от нашите данъци и тихичко чакаха пенсии. По вратите висяха смехотворни табели, като например - "Катедра космическо почвознание". Всичката Мара втасала, та опряла до почвите на Марс. Дето имаше един виц: "Приликата между Марс и България е, че и на двете места няма живот." :O01.gif
В тази криза, в най-бедната страна от ЕС, да се дават пари за фундаментална наука, си е просто безотговорен гевезелък. Ако тези учени бяха толкова полезни и незаменими, отдавна щяха да са лапнати от НАСА с многократно по-големи заплати. Да се връщат на земята и да помогнат на земеделието, че родните почви замязаха на марсианските. :G8.gif
Който не е донесъл някаква комерсиална полза за държавата, да върви да копа лозето!

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 17 Май 2010 9:20 
~~~~
~~~~

Космическа заплата от...350 лв...

Колкото до учените, хукнали да си търсят хляба по света- май повечето са минали през БАН, та...да не приказваме толкова на едро /за всеки случай:)/.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 17 Май 2010 9:32 
Персона грата
Персона грата

Сигурна ли си? Кой кадърен учен, ще виси за 350лв? Би могъл да стане учител, поне. Има предостатъчен ценз за това. :wink:

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 17 Май 2010 9:50 
~~~~
~~~~

В БАН, както и в много други институции се работи и за престиж. Доходите се допълват с преподаване в университети и консултиране на частен бизнес.

п.п Европейската комисия има огромен бюджет за финансиране на приоритетни области:

http://www.europe.bg/htmls/page.php?category=185

Не знам защо ти ги зачерта с лека ръка!

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 17 Май 2010 10:00 
Персона грата
Персона грата

"Консултиране на частен бизнес" за почвите на Марс?
Ами те да си преподават, ако го правят. За друго да им се плаща резултативно.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 18 Май 2010 7:45 
~~~~
~~~~

Като те чете човек, ще взема да си помисли, че само един институт е останал..

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%98%D0% ... 0%90%D0%9D

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 18 Май 2010 8:42 
Персона грата
Персона грата

Ами Бърби, само в един институт съм влизал и си казвам впечатленията. Иначе ги преброих. Цели 70 института са. В тях са на щат 8000 човека, (повече от данъчните в Бг) и средната заплата е 628лв. - два пъти повече, от това което твърдиш. Вероятно заплатите на учените са доста по-големи от тази цифра, защото голяма част от тези 8000 души са обикновени чиновници, работници по поддръжката и чистачки. В много далеч по-развити държави, членството в академия на науките наистина е престиж и за него не се получават никакви пари, а дори се плаща членски внос.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 18 Май 2010 9:40 
Форумен инвентар
Форумен инвентар
Аватар

Тук е от: 10 Яну 2007 21:18
Днес се заслушах в думите на Нешка Робева по БТВ относно тези въпроси- закриване на БАН, намаляване субсидиите на театрите...

Аз лично не понасям подобни структури с тунеядци. Самият факт че црвените динозаври вкупом се включиха да защитават този техен бастион доказва, че наистина си е именно техен и има нещо гнило в кадровия подбор и научната кариера в БАН.

Но! Колкото и да е така, г-жа Робева, (която предпочита да й викат другарко Робева), е честна жена и каза много верни неща. Някакъв чуждестранен милиардер, меценат(май японец или немец, не разбрах...) , ни се възхищавал на нацията, като с болка споделял, че при тях след войната след спирането на парите за култура , наука и образование се прекъснали вековни традиции в тези области. От там нататък, след икономическото стабилизиране на страната им, колкото и пари да наливала държавата в тези сфери, вече положението не било същото. Човека твърдял, че имаме уникален обществено широк достъп на всички слоеве на обществото до култура и образование, което ни давало предимство пред другите нации. Притесненията са да не би заради временната криза, да се лишим от нещо, което после няма да можем да възстановим.
Та си мисля, че макар и в БАН да живуркат някакви типове, които само си вземат заплати, те всъщност са полезни за обществото. Колкото и да ги критикуват, факт е, че това са си интелигентни хора и са нещо като хранителница за знания. Верно- практически не са допринесли за бизнеса с нищо според Дянков, но г-жа Робева каза, че много внимателно трябва да се обсъжда планирането им орязване. Да се свикал по- широк форум за дискусия, а не "само там някакви си, които те са поканили". Я се замислете, помните ли едно нещо което беше едно време задължително в училище- как се изчислява корен квадратен? Ами корен трети? А сега и завършилите разни университетски точни науки едва ли биха се справили с тази задачка. Някой би опонирал, че си има калкулатори за тая цел. Но теоретичното знание е богатство, богатство са и тия заплатаджии в БАН. Каквито и да са, тези хора живеят сред нас, възпитават деца, влияят на своите близки, познати, на обкръжението си а друго си е дори и елементарният контакт с ерудиран човек. Е, верно, че покрай интелигентните приказки, непременно ще чуеш и втъкани призиви за гласуване към единствената партия, която е свястна, но то това е дреболия.

От друга страна в тия призиви за защита на БАН веднага се проявява типичната за едно време демагогия. Никой не е казал че ще закриват тая академия, а само да я реформират. Аз лично само бих призовал да се запази Института по космически технологии в кв. "Боян Българанов", като имам таен проект за туристически тур, включващ него, Института по слънчево-земни въздействия (ИСЗВ) и Института по експериментална патология и паразитология (ИЕПП). :C8.gif Последният обаче е за бан, понеже оня ден на платото ме ухапа кърлеж.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 18 Май 2010 11:47 
~~~~
~~~~

okokorko написа:
Ами Бърби, само в един институт съм влизал и си казвам впечатленията. Иначе ги преброих. Цели 70 института са. В тях са на щат 8000 човека, (повече от данъчните в Бг) и средната заплата е 628лв. - два пъти повече, от това което твърдиш. Вероятно заплатите на учените са доста по-големи от тази цифра, защото голяма част от тези 8000 души са обикновени чиновници, работници по поддръжката и чистачки. В много далеч по-развити държави, членството в академия на науките наистина е престиж и за него не се получават никакви пари, а дори се плаща членски внос.

Какво аз 'твърдя' и как ти го интерпретираш са две съвсем отделни неща.
Ако тръгнем след твоето твърдение, 628 е средна заплата, значи аз също съм права в моето- от минималната за структурата / даже и малко над нея/, като махнеш данъци и осигуровки, на колко мислиш, че се разписва служителят, ученият или какъвто е там???
Не ми прави халваджийски сметки, защото не това ме вълнува, нито е проблем за решаване, ако обичаш!
Позорно е да се затрива , маскирано с опит за реформа, тази структура.
И знаеш ли- радетелят на разкарването на 'беловласите старци'- оня същия министър, за последните петнайсет години не е платил стотинка данъци и осигуровки в тази държава. Много е лесно така да се дава акъл, нали?
Не знам кой институт защо на теб ти боде очите, аз говоря по принцип- такава ми е позицията за орязване на средства за образование във всичките им форми!
И не приемам твърдението ти " защото голяма част от тези 8000 души са обикновени чиновници, работници по поддръжката и чистачки. ", защото, ако беше така, то средната заплата нямаше да е 628 лв, а доста по-малко.
Естествено, че трябва да се правят реформи, никой не възразява срещу това, но е видно как се работи от миналото лято насам- на парче!

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 18 Май 2010 12:39 
Напреднал
Напреднал

Тук е от: 10 Апр 2009 12:57
На парче се работи през последните 20 години всъщност. Само лапането е на едро.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 18 Май 2010 13:13 
Форумен инвентар
Форумен инвентар
Аватар

Тук е от: 08 Яну 2007 21:55
Бърби: една чистачка в БАН е в структурата на БАН. Извинявай, но говориш абсолютни простотии, като подвеждаш, че нормалната заплата за професорите и академиците към БАН е 300лв!!!

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 18 Май 2010 13:53 
~~~~
~~~~

lamerko написа:
Бърби: една чистачка в БАН е в структурата на БАН. Извинявай, но говориш абсолютни простотии, като подвеждаш, че нормалната заплата за професорите и академиците към БАН е 300лв!!!

Простотиите ги говориш ти, защото аз подобно нещо не съм казала/написала!

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 18 Май 2010 14:21 
Форумен инвентар
Форумен инвентар
Аватар

Тук е от: 08 Яну 2007 21:55
Бърби написа:
Космическа заплата от...350 лв...

Колкото до учените, хукнали да си търсят хляба по света- май повечето са минали през БАН, та...да не приказваме толкова на едро /за всеки случай:)/.

Не ми изглежда много уточняващо :)

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 18 Май 2010 14:51 
Персона грата
Персона грата

Направих си труда да проверя по колко души работят в някои основни държавни фирми и учреждения, за да ги сравня с работещите в БАН:
БАН - 8000;
БДЖ - 13000;
Пощи - 14000;
ВиК - 17000;
НАП - 7700;
БМФ - 4400, (това е с всички моряци и администрация);
Кремиковци - 2000;
Както се вижда, БАН съперничи и дори бие по персонал основни държавни фирми и учреждения със задължителна структура в цялата страна. Аз не казвам да се унищожи БАН, а да се преструктурира и да остане само читавото и полезното. Не мога да повярвам, че токова много хора, занимаващи се с наука, (не с образование, Бърби), са нужни на страната.
Сещам се за още един пример: Водещите световни петролни фирми изпратиха учените си да търсят нефт и газ по нашето дъно. Раздадоха се концесии за дупчене на шелфа ни на чужди компании, които при успех, ще експлоатират лъвския пай от подземното ни богатство. Нашите океанолози и геолози не се чуха и видяха. В същото време, турски учени откриха големи залежи на метан в своя шелф и сега Турция ще си го разработва сама. А у нас, Океанографският институт замерва височината на вълните и силата на вятъра и търси да открие тайната на вълнообразуването. Няма лошо, ама дай да намерим нефта, че да има пари да се издържат и такива проучвания.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 64 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Бърз отговор

Подобни теми   Автор   Отговори   Преглеждания    Последно мнение 
Как ви действат рекламите и какво мислите за тях?

в 123

barbus

9

1717

24 Авг 2015 20:03

Какво мислите за спирането на някои влакове?

в Общи разговори

barbus

46

1910

16 Яну 2015 19:14

Какво мислите за механа "Старият рицар" ?

в За форума

КамелияКолева

0

398

25 Сеп 2017 20:33

Какво уиски ---

в Общи разговори

shaggy

37

3053

09 Окт 2013 22:36

Какво следва ?