ФОРУМЪТ НА ШУМЕН

Гражданска медия номер едно в град Шумен. В този форум шуменци могат да определят реда на актуалните теми.

Часова зона: UTC + 2 часа | Сега е 14 Дек 2018 15:40

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 16 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Сигурност на/за работното място
МнениеПубликувано на: 31 Авг 2010 8:10 
~~~~
~~~~

Тук е от: 06 Апр 2008 8:12
(автор на темата)
Предполагам, че доста от тук пишещите са имали причини да се разделят с работното място / не става дума за стола, бюрото, струга или каквото е.../.

Пускам тема за обсъждане с подобаващи въпроси..

Трудно ли се разделяте с работното си място при съкращение?
Имате ли сигурност за работното си място в сегашните условия?
Колко пъти и по какви причини се е налагало да се разделяте с...работното място.
Доволни ли сте от...?
Бихте ли го сменили доброволно и по каква причина?
Задоволяват ли ви служебните отношения на...?

И още....каквото ви дойде на ум...:)

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Re: Сигурност на/за работното място
МнениеПубликувано на: 31 Авг 2010 9:17 
№14
№14
Аватар

Тук е от: 15 Дек 2007 13:00
Хубава тема. Жалко ,че сега нямам време.

Само ще кажа ,че една от най-безболезнените ми раздели с работно място беше тази с държавната. А работата беше мечта. Една от най-приятните професии и работа, но ниско платена. 20 години я работих ,харесвах я ,обичах я ,с колегите ми и досега съм приятелка.
Напускането си го реших точно за около час-два. Без идея какво ще правя нататък. Но бях наясно ,че ако продължавам да стоя на тази работа идея за нещо друго и пари никога нямаше да имам. Затова -отраз.
Изненадана бях от себе си ,че дори за момент не съжалих ,че напуснах. Дори ме е яд ,че много по -отдавна трябваше.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Авг 2010 14:14 
Форумен дух
Форумен дух
Аватар

Тук е от: 31 Окт 2009 22:27
Винаги съм се разделяла трудно,защото работата ми винаги е била свързана с определени емоции,хора...винаги със сълзи на очи!Не помня да не съм била доволна от работата си,каквато и да е била тя,важно е какво отношение и каква нагласа има човек към нещата,които му се случват.Щастлива съм била и като сервитьорка,и като администраторка,и сега като преподавател...заплащането не винаги е определящият фактор за добра работа.А сигурността е относителна...едва ли някой се заблуждава,че може да има нещо 100 процента сигурно в тоя динамичен свят?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Авг 2010 18:19 
~~~~
~~~~

(автор на темата)
99 прегледа на темата, само двама престрашили се да пишат! :B4.gif

Най-лесно се разделих с държавната работа едно време...да де, през оня век! Бяха едни гладни години, една демокрация, едни простотии...не е за разправяне. И- веднага в дълбокото- в голямото село. Без дом, без работа, без идея даже какво предстои. Сега се чудя как сме си намирали работа без нет, даже мобилни нямаше. Хм...за миг не съм съжалила за крачката. от тогава нямам нито един ден държавна работа. Е, позагубих няколко години осигурителен стаж в ония мътни времена, но има време за наваксване до пенсия.
После...хм...влязох в един офис и казах- искам да работя в тази фирма /не, че съм знаела нещо за нея, освен името, което видях минутки преди това на стъклото/. Помня очите, с които ме изгледаха в изумление. Беше чужденец. От държава, в която на жените не им се чува гласеца...В тази фирма имах свободата да мисля, да правя нещата по мой начин, да управлявам, да работя почтено..През главата ми минаваше ужасно много информация, общувах с много човеци... така няколко години. Разделихме се най-неочаквано. По неговите думи се налагало да осигури работа на позната на някой си за еди какво си..Ти си оправна, ще успееш..... Помня сълзите- от ужаса, че може би съм сгафила /какви пари минаваха, не е истина:)/ и някой друг преди мен е разбрал, до...разочарованието, че не съм достатъчно добра, за да остана...
И той ги помни...сълзите...все за тях се сеща, като сме се виждали през годините след това. И все се извинява. И оценява колко е сбъркал...Потъвах в смях при всяко споменаване на оная случка и това, като че го успокояваше..
До оня ден- пак се видяхме по работа...Уморен, видимо състарен..
"Знаеш ли, никога не съм бил толкова спокоен и сигурен в бизнеса си, колкото в годините, когато работеше за мен!"
Знам, че ако някога нещо покрай мен се сговни /сори/, то има къде да се върна и знам, че ще получа много повече от това, което мога да дам..
Отплеснах се, друга беше идеята за темата...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Авг 2010 18:30 
Цигане
Цигане
Аватар

Тук е от: 22 Яну 2009 22:25
Извън темата/подсказка:
Бърби написа:
... И все се извинява. И оценява колко е сбъркал...Потъвах в смях при всяко споменаване на оная случка и това, като че го успокояваше..
До оня ден- пак се видяхме по работа...Уморен, видимо състарен..
"Знаеш ли, никога не съм бил толкова спокоен и сигурен в бизнеса си, колкото в годините, когато работеше за мен!"
Знам, че ако някога нещо покрай мен се сговни /сори/, то има къде да се върна и знам, че ще получа много повече от това, което мога да дам..

Кво стана? Умря ли циганката, знаеш коя...
Стой си там където си. Поне секретарката ти мери кръвното. :ROTFL Ах ти, малка експлоататорка такава..

Сега по темата: сигурност на работното място няма! Това както от страна на работника, така от работодателя. В първия случай работника не знае утре дали ще е на работа, във втория - утре ще има ли кой да му върши работа...еле пък за тея пари.
Извън темата/подсказка:
Знам, че няма незаменими хора, но има трудно заменими.

Последна промяна bobo на 31 Авг 2010 19:06, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Авг 2010 18:54 
~~~~
~~~~

(автор на темата)
Ти пък къде видя хвалба?:(
Извън темата/подсказка:
Тук има хора, които ме знаят от живота и могат да ти кажат, че никак не обичам да говоря за себе си.

Я кажи за теб, че е по-интересно..

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Авг 2010 19:25 
Цигане
Цигане
Аватар

Тук е от: 22 Яну 2009 22:25
За мен ли? Няма нищо интересно. За скромните години трудов стаж това е третата ми работа. Първата напуснах по желание и не съжалявам, втората (чакай да се похваля сам) ...айде, от мен да мине - няма. А за сегашната - или добро, или нищо. :ROTFL
Ами, това е..

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Авг 2010 19:30 
Форумен инвентар
Форумен инвентар
Аватар

Тук е от: 10 Яну 2007 21:18
Първата ми държавна работа беше и първата напусната и то с голям кеф.

Падна ми се шеф- жена. Продукт на Вълкочервенковото време, бивша някаква комунистическа деятелка, окопала се като тарантула в дебрите на скромната ни държавна институцийка. По хубавата й сестра вероятно още играе спътница в живота на Касчей Бессмертний. Тя и класната ми от 1-ви до 3-ти клас бяха единствените жени, които само с присъствието си смъкваха температурата в стаята с поне 2-3 градуса. Добре че сегашната ми шефка само като се появи и времето се затопля.

Значи бях аз един млад специалист случайно попаднал в една от 8-те вакантни бройки и май само аз и един колега по специалност ветеринарна медицина бяхме май без връзки. Другите бяха- сакън да не ги закачиш- дъщерята на еди кой си от еди коя си служба, любовницата на еди кой си, екс секретарката (респ. екс любовницата) на някаква друга важна клечка и тем подобни... На нас с ветеринаря не гледаха с добро око, понеже имахме наглостта да имаме висшу :) . Вярно, не работехме по специалността, но такива бяха времената. На тази първа моя работа се научих на едно ужасно трудно нещо в държавните службици- да стоиш кат кон пред празни ясли. Висиш от 8,00 (не от 8,05 ей!!!) до 17.00 най-малко, понеже се гледаше с лошо око на тия които точно в 17,00 се изстрелваха навънка. Шефката- бе ква шефка, да я наречем бабаЯгата, беше назначила специален човек да стои на портала и го беше оборудвала с две неща. Стар ВЕФ настроен на вълните на българското национално радио и съобщаващ на всеки кръгъл час колко точно е часът и стар тефтер, с който Румен, порталаджията, записваше до минутата кой кога идва и кога си тръгва. Кофти му беше на човека за тая му дейност, но какво да се прави. Така навлязох в дебрите на чиновничеството и бюрокрацията. Третият служител от мъжки пол беше домакин - снабдителя, който обаче разбрах, че заради някакви далавери с бабаЯгата се застрелял със законно притежаваната си ловна пушка. О, сещам се, че имаше и четвърто същество претендиращо за званието "мъж"- компютърджията ни, който последно беше учил Fortran 77. Ама никой не го броеше за нищо.

Основно бабаЯгата ни инструктираше как да разкарваш и отказваш на гражданите за каквото там са дошли да се молят. Никакво съдействие по никакъв повод! Та на тая първа работа се запознах с едно събирателно понятие- "Граждани"- това са специфична група от населението, което виси на главата ти още преди да си отворил кабинета, пречи ти да си пиеш кафето в кафе паузите, и които понякога имат наглостта да пишат жалби. "Гражданинът има две правомощия- да моли и да чака". Така ме учеха дъртите колежки. На повечето от тях (на колежките) задниците им бяха заели формата на столовете им- ако ги помните едни такива широки столове на изпочупени колелца с изтрита сива дамаска ... на определени места изтрита до бяло (или кафяво). Първата седмица бяха решили, че е мой ред да правя кафе за стаята ни и съвестно ме обучаваха как се прекипва 3 пъти пяната на кафето. Та станаха три неща, които научих на първата си държавна работа- кисненето от 8 до 17ч, оправянето с гражданите и как се прави кафе.

Нооо черешката на тортата на държавната работа, уважаеми дами и господа, са служебните банкети!!! Който е служил на държавата знае за какво става въпрос. Малей как съм се начатквал в работно време. Естествено бабаЯгата не одобряваше злоупотребата с алкохол и разрешаваше почерпки за рожденни и именни дни само от 16 до 17ч и смяташе, че не можем да се отрежем качествено за толкова кратко време. Нищо подобно- аз, ветеринаря и портиера Румен- бивш професионален спортист бяхме се усъвършенствали до толкова, че пиехме с такава скорост и с такъв тайминг, че от 16 успявахме да се напием и към 17 леко да изтрезнеем след едно кафе. Че после аз трябваше да се срещам с тогавашното си гадже, а а те със жените си... Хехе- сещам се на тия сужебни банкети бабаЯгата се опитваше да дискутира служебни въпроси. Бооооже, къде отиваш ти бе... кой го интересува к`во въобще говориш?! Нали алкохола освобождавал задръжките и бабаЯгата беше чула от устата ми неща, които никой не смееше да й казва. Оттогава обичам да ходя на служебни оперативки леко пиян. Само да не си помислите, че бяхме някви смотани алкохолици- всъщност бяхме доста добри професионалисти, а и бяхме единствените, които се справяха с едно ново ужасно чудо на техника наречено компютър. Та нашата работа си вървеше бързо и качествено, на другите не толкова. Все пак нервите които хабяхме в тая бюрократична мелачка бяха доста и трябваше да се разпуска по банкетите...
Минаха няколко месеца и реших да изляза в отпуск какъвто ми се полагаше. БабаЯгата прочете Кодекса на труда по един начин, аз по друг. Вика ми- работата е по- важна, аз й викам, че за да върви работата трябва да си изляза в отдавна плануваната отпуска. С тон на оберщандартенфюрер ми обясни, че все още съм със срок на изпитване и може да изхвръкна. И изхвръкнах... Леееко съжалявам, че тогава годините възпитание наложено ми от родителите ми взеха връх, и не й казах каквото имаше за казване.
Но пък няколко години след това я срещнах на улицата в един студен зиме следобед- същата все така мумифицирана физиономия. И с усъвършенстваната ми с годините наглост й се усмихнах чаровно, здрависахме се, позаинтересувах се как е що е и изказах учудване че се носят слухове, че била умряла, пък ето на видиш ли - тя не е. Брех как зяпна тая? Беше студено, но като се нъмръщи стана още по студено ей. Хората почнаха да се загръщат по надълбоко в шаловете и палтата си. На мене ми стана топло от кефа.Потупах я нежно по рамото (с определен натиск в една точка край ключицата- майсторите я знаят) и й казах "нищо, нищо, има време и слуховете да станат истина..."
Та така за бабаЯгата и първата ми държавна работа, която напуснах с голям кеф.

Последна промяна Corey на 31 Авг 2010 19:52, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Авг 2010 19:32 
~~~~
~~~~

(автор на темата)
за бобо:Да разбирам ли, че сегашното ти работно място е достатъчно добро/ сигурно за теб?:)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Авг 2010 19:41 
№14
№14
Аватар

Тук е от: 15 Дек 2007 13:00
Corey ,браво! Страхотно написано. :B4.gif :B9.gif

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Авг 2010 19:45 
Администратор
Аватар

Тук е от: 07 Яну 2007 4:15
Corey написа:
Първата ми държавна...

Страхотен разказ! :B9.gif

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Авг 2010 19:49 
Форумен дух
Форумен дух
Аватар

Тук е от: 31 Окт 2009 22:27
И на мен ми заприлича на разказ...да вземете да издадате един сборник с разкадзи за държавната службица...ти,Амапола,че и други съфорумци имат опит!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Авг 2010 20:37 
Администратор
Аватар

Тук е от: 09 Яну 2007 2:16
Corey написа:
По хубавата й сестра вероятно още играе спътница в живота на Касчей Бессмертний.

Явно си добре с руския Corey. :D С поздрав:
Извън темата/подсказка:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Авг 2010 20:40 
~~~~
~~~~

(автор на темата)
А по темата какво ще кажеш?:)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Авг 2010 20:57 
Ветеран
Аватар

Тук е от: 06 Юни 2008 1:42
Мат, наверное...русский... :B9.gif

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 16 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Подобни теми   Автор   Отговори   Преглеждания    Последно мнение 
Почивка на спокойно място

в Свободно време и хобита

kirilkrasev

4

623

07 Юни 2018 22:07

Часова зона: UTC + 2 часа | Сега е 14 Дек 2018 15:40

Информация за текущата активност

Регистрирани потребители на линия: Bing [Bot], Google [Bot], siyanka_

Не можете да пускате нови теми
Не можете да отговаряте на теми