ФОРУМЪТ НА ШУМЕН

Гражданска медия номер едно в град Шумен. В този форум шуменци могат да определят реда на актуалните теми.

Часова зона: UTC + 2 часа | Сега е 24 Ное 2020 17:37

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 752 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49 ... 51  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Коя книга четете в момента?
МнениеПубликувано на: 15 Мар 2013 20:50 
Форумен дух
Форумен дух

Тук е от: 18 Окт 2009 14:28
"Приключенията на добрият войник Швейк"-сигурно за 5-ти път. Препоръчвам ви я,особено сега !

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 16 Мар 2013 9:21 
№14
№14
Аватар

Тук е от: 15 Дек 2007 13:00
От вчера чета страхотно интересна книга. "Медальонът" на Галина Златарева. Още съм в началото, на първите 150-200 страници, но така ме е грабнала, че не се сещам дори цигара да запаля.
Сигурна съм, че ще се хареса на тези, които харесват исторически четива.
Нито едно име в книгата не е измислено, съдбите на героите и случките, разказани в книгата са въз основа на действителни факти и исторически документи.
В романа има три сюжетни линии - едната е съвременна, тече в наше време /за един американец на име Георг Бенковски, който случайно попада в България/.
Другата е за европейските политически кръгове през 19 век, за Бисмарк, за полските емигранти в Османската империя. За това как влиятелните политици от Запад и Русия прекрояват картата на Европа , решават съдбата на цели държави и народи.Всичко това е разказано много, много увлекателно.
Третата е за живота на Бенковски, за националосвободителната борба , за Априлското въстание.
Научих факти , които досега не съм знаела и подозирала, а и не съм се замисляла за тях. Например никога не съм знаела, че наред с унгарските емигранти в нашите земи е имало и много полски емигранти. И че именно те са подтикнали и обучили някои от нашите революционери.Защо това не се споменаваше никъде в учебниците по история? Никога не се споменаваше също, че султанът няколко пъти лично е спасявал Лайош Кошут от руснаците.
Много интересно е разказана историята за това как за година -две, по време на Кримската война Копривщица става едно от богатите селища в земите ни - жените на Копривщица изплитат чорапите и терлиците на обосялата армия на турците, французите и англичаните /това е , проста работа, ама трябва да се сетиш/.

По думите на хора, които са чели книгата има много неизвестни факти за живота на Бенковски и около Априлското въстание. Затова ...залягам и продължавам да чета с огромно удоволствие.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 16 Мар 2013 10:17 
Дълбоко в матрицата
Дълбоко в матрицата
Аватар

Тук е от: 13 Яну 2010 13:12
Островът от предишния ден - прекрасна книга, написана в традициите на три литературни школи.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 16 Мар 2013 21:15 
Дълбоко в матрицата
Дълбоко в матрицата

Тук е от: 15 Апр 2008 9:12
"Хладнокръвно" - Труман Капоти. Очарован съм. Текстът е гъст като смола. Класически, красив. Между другото, това е третият ми опит да го чета. Явно книгата те намира, когато си готов.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 17 Мар 2013 13:17 
~~~~
~~~~

Тук е от: 06 Апр 2008 8:12
amapola написа:
Много интересно е разказана историята за това как за година -две, по време на Кримската война Копривщица става едно от богатите селища в земите ни - жените на Копривщица изплитат чорапите и терлиците на обосялата армия на турците, французите и англичаните /това е , проста работа, ама трябва да се сетиш/.

По думите на хора, които са чели книгата има много неизвестни факти за живота на Бенковски и около Априлското въстание. Затова ...залягам и продължавам да чета с огромно удоволствие.

Истинското име на копривщенския революционер, обявил началото на Априлското въстание, е Гаврил Груев Хлътев, а името Бенковски принадлежи на поляк, застрелял руски губернатор и заточен в Сахалин.
Гаврил е ползвал паспорта му, осигурен чрез Стоян Заимов, след време.
В книгата пише ли, че по време на Освобождението Копривщица е наброявала 12 000 души, че е била много богато селище, а населението на София е било едва 2 000? :)

По темата: Ровя се из книгите на Айн Ранд отново, но не намирам отговор на някои въпроси, които ме вълнуват напоследък..

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 17 Мар 2013 14:18 
№14
№14
Аватар

Тук е от: 15 Дек 2007 13:00
Да, пише. Сливен -20 000 души, Копривщица -12 000, Бургас- малко пристанищно градче с има-няма 2000 души.
И още много интересни неща пише, които никога не съм чувала преди.
Влюбих се отново в Бенковски. Първия път ми беше като даваха филма "Записки по българските въстания". Радко Дишлиев беше невероятен Бенковски. Не знаех в кого бях повече влюбена - дали в Бенковски или в Радко Дишлиев. Държа ме доста, ученически истории. Изчетох де що имаше и за двамата. Вече като студентка в София гледах всички постановки с Радко Дишлиев - Бенковски. Но една случка ме накара да разлюбя завинаги актьора. Веднъж го срещам пред Театъра на армията, ядосан ли беше, в роля ли се вживяваше не зная , но вървеше с едни широки крачки и храчеше...на всяка крачка -храчка....крачка-храчка ...отврат. Разлюбих го, но Бенковски -никога!
Стигнах до половината на първи том.
Страхотна книга.
И игрите на тая хитра лисица Бисмарк така добре са описани....

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 19 Мар 2013 22:12 
Дълбоко в матрицата
Дълбоко в матрицата

Тук е от: 15 Апр 2008 9:12
"Арфата на тревите" - Труман Капоти. Става все по-странно.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 06 Апр 2013 21:59 
Дълбоко в матрицата
Дълбоко в матрицата
Аватар

Тук е от: 12 Сеп 2008 10:46
Джордж Р. Р. Мартин "Игра на тронове"

http://chitanka.info/text/1940-igra-na-tronove

Така се зарибих, че изгледах и първия сезон на сериала:
http://www.imdb.com/title/tt0944947/

Препоръчвам ги. И книгата и сериала са много добри! :B9.gif
Книгата - повече!

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 06 Апр 2013 22:31 
Акварист
Акварист
Аватар

Тук е от: 08 Яну 2007 18:44
Като стигнеш до петата книга на Джордж Р. Р. Мартин и я няма още в читанка, да знаеш че я има в замунда ;)

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 06 Апр 2013 22:43 
Форумен инвентар
Форумен инвентар
Аватар

Тук е от: 13 Фев 2011 8:39
FOWLER написа:
Джордж Р. Р. Мартин "Игра на тронове"

http://chitanka.info/text/1940-igra-na-tronove

Така се зарибих, че изгледах и първия сезон на сериала:
http://www.imdb.com/title/tt0944947/

Препоръчвам ги. И книгата и сериала са много добри! :B9.gif
Книгата - повече!

Такива книги тип "моментен сеир" са много далеч от определението ми за добри, а филма ако е фентъзи аз съм краля на Англия :lol: :lol: :lol: Я разкажи каква е сюжетната линия на поредицата и примерно основните характери в нея :ROTFL :ROTFL :ROTFL :ROTFL

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 06 Апр 2013 23:01 
Гастарбайтер
Гастарбайтер
Аватар

Тук е от: 15 Апр 2008 2:43
''Играещи банани''... А, то не било книга - вътре има видеокасета! :O01.gif

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 07 Апр 2013 10:42 
Дълбоко в матрицата
Дълбоко в матрицата
Аватар

Чопър написа:
Такива книги тип "моментен сеир" са много далеч от определението ми за добри, а филма ако е фентъзи аз съм краля на Англия :lol: :lol: :lol: Я разкажи каква е сюжетната линия на поредицата и примерно основните характери в нея :ROTFL :ROTFL :ROTFL :ROTFL

Всъщност ти чел ли си книгата? Защото имаш навика да коментираш и да отричаш неща, които не познаваш. На принципа: "Абе знам ги аз... "
Не твърдя, че е някакъв шедьовър, но е доста добра книга. "Зарибяваща", както казах. Веднъж започнал да четеш книгата не можеш да я зарежеш по средата.
Имам предвид първата книга от поредицата, написана през 1996 (сериалът е от 2011). Другите все още не съм ги чел. Дотук сюжетните линии са ясни. Предполагам, че по-нататък нещата може и да се "разводнят".

Преди това прочетох и първите 3 книги от поредицата на Р. Фийст - "Войната на студенокръвните", които препоръча Йогъл.
Няма място за сравнение с Толкин. Не знам защо изобщо някой се опитва да ги сравнява.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 07 Апр 2013 12:06 
Форумен инвентар
Форумен инвентар
Аватар

Тук е от: 13 Фев 2011 8:39
Песни за огън и лед ги бях почнал в училище и стигнах до средата на Игра на тронове и дотам... предпочетох да се занимавам с истинско фентъзи... по-късно с аверчета сме коментирали и останах с впечатлението, че не съм сбъркал - първата книга ОК, ще те зариби, но останалите няма се занимават изобщо с характерите в нея, а петата книга пък съвсем няма са останали никой от тях, а зимата все още "таман настъпва" :ROTFL :ROTFL :ROTFL :ROTFL
А аз не съм сравнявал Фийст с Толкин - все едно да сравнявам Жигули с Мерцедес, Йогъл се беше заблудил нещо и сподели, че "някои сравнявали Фийст с Толкин, че и дори бил по-добър" :ROTFL :ROTFL :ROTFL :ROTFL

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 07 Апр 2013 12:21 
Дълбоко в матрицата
Дълбоко в матрицата
Аватар

Тогава препоръчай някое "истинско фентъзи".
Без Толкин, там вече съм изчел почти всичко.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 07 Апр 2013 12:22 
Дълбоко в матрицата
Дълбоко в матрицата
Аватар

Тук е от: 15 Яну 2007 14:01
Сюжетната линия е "Живота/Смърта е това, което ти се случва, докато си правиш други планове." :twisted:
След "Танц с дракони", първите 20 основни характера ще ме домързи да описвам с по цяло изречение. :ROTFL

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 752 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49 ... 51  Следваща
Бърз отговор

Часова зона: UTC + 2 часа | Сега е 24 Ное 2020 17:37

Информация за текущата активност

Регистрирани потребители на линия: Bing [Bot], Google [Bot]

Не можете да пускате нови теми
Можете да отговаряте на теми
Не можете да променяте собствените си мнения
Не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене: