ФОРУМЪТ НА ШУМЕН

Гражданска медия номер едно в град Шумен. В този форум шуменци могат да определят реда на актуалните теми.

Часова зона: UTC + 2 часа | Сега е 08 Дек 2019 20:36

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 1174 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 74, 75, 76, 77, 78, 79  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Трюфели в България (...и други гъби)
МнениеПубликувано на: 04 Май 2016 19:25 
Ентусиаст
Ентусиаст

Тук е от: 10 Сеп 2014 14:48
Отговорност би трябвало да може да се търси съответно в органите посочени по долу. Но това няма как да стане еднолично, а като организация.

Изкупвателни пунктове – извършващи само изкупуване на диворастящи гъби и горски плодове и тяхното транспортиране до обект за производство или търговия, без да са променени основните характеристики на продуктите:

Собствениците на фирми и еднолични търговци, които извършват изкупуване на диворастящи гъби и горски плодове подават заявления до ОДБХ за регистрация по реда на чл. 12 от Закона за храните.
Добиването на култивираните гъби „Печурка“ и „Кладница“ във ферми-гъбарници, също подлежи на регистрация по реда на чл. 12 от Закона за храните.
Обекти, извършващи преработка на горски плодове, диворастящи и култивирани гъби, плодове, зеленчуци и др.:

Собственици на фирми подават заявление до ОДБХ, като изрично посочват дейностите, които ще се извършват в обекта – доставка, преработване – включително сортиране, сушене, нарязване, опаковане, охлаждане, замразяване, бланширане и др. процеси.
За обектите, които не отговарят на нормативните изисквания ще се връчват предписания с разумни срокове за отстраняване на несъответствията.

На обектите, които не са отстранили несъответствията и не отговарят на нормативните изисквания, ще бъдат връчени заповеди за спиране на дейността им или на част от дейността, до привеждането им в съответствие със законодателството.

Обектите ще бъдат вписвани в Националния регистър, раздел Храни от неживотински произход, група 02, „Обекти за производство и/или пакетиране на храни от плодове и зеленчуци“.

С настъпването на новия сезон контрола от органите на БАБХ ще бъде засилен, включително и чрез налагане на глоби и имуществени санкции при установяване на нарушения на действащото законодателство в областта на храните.

За повече информация, подготовка на обекта и за изготвяне на необходимата документация за регистрация – ТД, система за самоконтрол и НАССР система, се свържете с нас, на посочената контактна информация.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 10 Май 2016 10:04 
Продължавам с идеите.Организираме се и правим събиране.Съответно и среща с прекупвачите и хората които изнасят гъбите.Издават се разрешителни за събиране на гъби , само на хора които не копаят и търмъчат.Както е казал колегата в един постовете по рано , е видял уж съвестен , пък той не е такъв , на който след като се установи това му се отнема разрешителното.В следствие на всичко , прекупвачите вземат гъби само от хората с бележки.Така бай мангал и останалите , които копаят и търмъчат ще се изключат от играта.Просто като не им се купуват гъбите , те няма да има защо да ходят да копаят.Няма друг начин.Трябва да го разберат това прекупвачите и да изключат от уравнението хората които копаят и унищожават местата.На мене ми е все тая.Имам едно , две или три кучета примерно.Имам си някаква друга работа , която съм позанемарил към момента , или съм се отказал от някакво хоби заради гъбите.Но имам препитание.А когато гъбите свършат , или по точно , когато се унищожат местата , да питам прекупвачите какво ще правят.Да не говорим , че са вложили доста пари в техника и бази с хладилници за съхранение и транспорт.А ако не се копае и търмъчи , ще го има винаги това с гъбите.
Над написаното трябва да се замислят най вече прекупвачите и хората които изнасят гъбите.

Върнете се в началото

Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 10 Май 2016 22:32 
Ентусиаст
Ентусиаст

Сиво BMW Е36 с регистрация СН7637 търмъкчии!!!

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 12 Май 2016 8:49 
Нов потребител
Нов потребител

Тук е от: 16 Фев 2016 16:51
Хубави идеи , но това там за събирането и бележките е кауза пердута , нещо по реалистично ми изглежда , ако всеки с позволително за събиране на трюфели , започне да пише до Горското , или до РИОСВ, с предложения , или сигнали за прекупвачи , които купуват зелени гъби от видимо търмъчещи хора , докато не се обвърже лицензионния режим с дата за начало на изкупуване например 15 май , или 1-ви юни , докато не се криминализира копането и изкупуването на неузряла гъба нещата ще вървят все така към изчезване на този вид гъби от наша територия . ps: всичко тръгва и свършва от изкупвателните пунктове , но явно имат лобии съответно протекция , с изчезването на гъбите ще изчезнат и те , но неприлично богати на цената на съсипването на един цял отрасъл , който може да изхранва много хора много дълго време. РИОСВ и ДГС там е ключа на палатката...

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 12 Май 2016 20:31 
гост2 написа:
Продължавам с идеите.Организираме се и правим събиране.Съответно и среща с прекупвачите и хората които изнасят гъбите.Издават се разрешителни за събиране на гъби , само на хора които не копаят и търмъчат.Както е казал колегата в един постовете по рано , е видял уж съвестен , пък той не е такъв , на който след като се установи това му се отнема разрешителното.В следствие на всичко , прекупвачите вземат гъби само от хората с бележки.Така бай мангал и останалите , които копаят и търмъчат ще се изключат от играта.Просто като не им се купуват гъбите , те няма да има защо да ходят да копаят.Няма друг начин.Трябва да го разберат това прекупвачите и да изключат от уравнението хората които копаят и унищожават местата.На мене ми е все тая.Имам едно , две или три кучета примерно.Имам си някаква друга работа , която съм позанемарил към момента , или съм се отказал от някакво хоби заради гъбите.Но имам препитание.А когато гъбите свършат , или по точно , когато се унищожат местата , да питам прекупвачите какво ще правят.Да не говорим , че са вложили доста пари в техника и бази с хладилници за съхранение и транспорт.А ако не се копае и търмъчи , ще го има винаги това с гъбите.
Над написаното трябва да се замислят най вече прекупвачите и хората които изнасят гъбите.

И мислиш, че "бай Ма...л няма да си даде гъбата на някой "съвестен" с бележка да му я продаде или че прекупвачите ще му върнат 20-30 кг гъба на фона на твоите съвестно извадени 5 кг? Това е наивно да си го мислим!
Всичко е от ясно по ясно........Трябва сами да си пазим обектите от злонамерени колеги.

Върнете се в началото

Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 14 Май 2016 9:17 
Опитен
Опитен

Тук е от: 24 Ное 2010 19:34
Колеги.Мислете някой почивен ден да се съберем някъде да обсъдим проблемите и как да продължим с тяхното решаване.
Първо предложение от мен.
В края на месеца - Шумен.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 14 Май 2016 14:50 
Ентусиаст
Ентусиаст

Аз съм ЗА, няма за кога да го отлагаме. Колкото по-рано, толкова по-рано!

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 14 Май 2016 17:58 
Нов потребител
Нов потребител

Тук е от: 28 Ное 2013 9:05
Казваи те дата и да се събираме. Защото си нямате престава каква сган е тръгнала по горите. Ако има хора които си мислят,че тяхните гори няма да бъдат жестоко се лъжат. А гъба си има то доста по това време на годината ако не се копаи ще има за всички. 90% от хората копаят като изоглавени и боя не ги спира.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 15 Май 2016 9:43 
Гост написа:
гост2 написа:

И мислиш, че "бай Ма...л няма да си даде гъбата на някой "съвестен" с бележка да му я продаде или че прекупвачите ще му върнат 20-30 кг гъба на фона на твоите съвестно извадени 5 кг? Това е наивно да си го мислим!
Всичко е от ясно по ясно........Трябва сами да си пазим обектите от злонамерени колеги.

И това може да се избегне.Аз и ти и още много други в идеални условия си вадим определено количество.Няма как да си правил по около 2-3кг. на ден и изведнъж да почнеш да предаваш по 15.Другото си е до съвест.

Върнете се в началото

Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 15 Май 2016 9:53 
Нов потребител
Нов потребител

Тук е от: 15 Май 2016 9:46
Казвайте дата за сбирката.Ама си мисля че вече е малко късно.Много нещо се изкопа и продължава да се копа.
А относно предаването на гъбите на "бай ма..ал" от човек с бележка , си е до съвест на човека.Това значи че и той е такъв.Няма как аз сам да ходя да копам и да си унищожавам районите.В този ред на мисли ще гледам да ги пазя и няма да толерирам изкопаните гъби на копачите.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 17 Май 2016 19:24 
Опитен
Опитен

Тук е от: 24 Ное 2010 19:34
До тук като гледам ставаме четирима.Нормално за БГ.Всеки чака някой друг да свърши работата.
Айде малко активност.Надежда има и се работи по въпроса.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 19 Май 2016 8:32 
Нов потребител
Нов потребител

Тук е от: 16 Фев 2016 16:51
Така , като гледам в рамките на тоя форум е трудно да се създаде въпросната организация с предмет на дейност борба срещу копането- респективно унищожението на трюфелите , за това предлагам някой да създаде фейсбук група с такава тематика да постне едно линкче тук и заинтересованите посетители на този форум да се включат във въпросната група , като поканят и многобройните си познати и колеги търсачи , там / във фейсбук/ съм сигурен , че ще имаме огромно и благодатно поле за действие за обмен на инфо , снимки и т.н ..

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 19 Май 2016 23:14 
Ентусиаст
Ентусиаст

https://www.facebook.com/TrufeliBG?fref=ts
https://www.facebook.com/TrufeliBulgari ... 3501274841

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 26 Май 2016 9:52 
Нов потребител
Нов потребител

Тук е от: 11 Фев 2015 11:24
поздрави.Е.... ще има ли среща или не.ако има -каде ще се проведе

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 26 Май 2016 10:10 
Нов потребител
Нов потребител

Тук е от: 11 Фев 2015 11:24
Изобщо някои захванал ли се е да организира такава среща.Предполагам ,този някои ще е от хората които дадоха идеята . Същите тези ще са наясно ако не са предприели такива стъпки.Ако някои прави нещо или нищо-нека пише ,за да може другите да правят обратното.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 1174 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 74, 75, 76, 77, 78, 79  Следваща
Бърз отговор

Подобни теми   Автор   Отговори   Преглеждания    Последно мнение 
ловци на трюфели

в Свободно време и хобита

marietamileva

1

828

22 Авг 2018 11:11

Сглобяване на мебели и други.

в Услуги

Ceko

4

2154

25 Фев 2017 20:07

Фаянс, теракот, гиспокартон и други дребни ремонти по домове

в Услуги

mxkolev

5

1813

04 Юли 2017 11:45

"Св.Синод" БПЦ-няма други църкви,освен православната...

в Общи разговори

vanbg

1

1102

24 Апр 2016 17:49

Как ще се оправи България?

в Политика

Loveca_

66

11682

12 Авг 2015 9:26

50-то юбилейно рали ''България''