..
С какво си има работа всеки:
Глупакът е най-опасният човешки тип
Италианският историк-икономист Карло Мария Чипола е автор на сборник с есета „Allegro ma non troppo“ („Щастлив, но не твърде много“. В музиката – „Бързо, но не твърде бързо“). Първото есе от сборника носи заглавие „Принципи на човешката глупост“ и в него се описват закономерностите в проявите на глупостта. Авторът смята, че глупавите хора са много по-могъща от всяка една мафиотска организация или икономическа структура. Глупавите хора не признават правила и нямат лидери, но въпреки това съумяват да работят в невероятна координация помежду си, дори да не се познават или да работят на едно място.
Ето и самите принципи на глупостта в синтезиран вид:
1. Винаги и неизбежно всеки от нас подценява броя глупаци, които се намират в обръщение. Глупаците винаги изникват внезапно отнякъде и успяват да разрушат дълго граденото.
2. Вероятността някой да се окаже глупав, не зависи от която и да било друга характеристика на личността на този някой. Хората не са равни по интелект – едни са глупави, други – умни и това се определя не от културни фактори, а от природата. Образованието няма отношение към количеството на глупаците в едно общество.
3. Човек е глупав, ако причинява вреда другиму, като от това не извлича полза за себе си, или дори сам си причинява вреда.
4. Неглупавите хора винаги подценяват вредоносния потенциал на глупавите и постоянно забравят, че по което и да било време, на което и да било място и при каквито и да било обстоятелства, общуването или обвързването с глупаци задължително се оказва скъпоструваща грешка. Има много глупаци, които са енергични, ведри, инициативни, обществено активни. Като следствие на тези си качества, неминуемо попадат във висши институции, получават управленски и социални пълномощия, с което мащабите на вредата, която нанасят, са огромни.
5. Глупакът е най-опасният тип човек, който съществува. Той е по-опасен от бандита. Целта на един обикновен бандит е проста – изземване на имуществото на някого. Идеалните бандити обичат стабилността, те са последователни и предвидими, което дава възможност за противодействие. Когато на сцената излизат глупаците, системата се дисхармонизира. Личните и обществени блага може и да не се усвоят за лично ползване, а направо да се унищожат. Това води до обедняване на обществата, да обществени конфликти, недоволства и прочие. Историята показва, че прогресът и регресът на общества и държави са пряко свързани с ума на заемащите ръководни функции. Народите просперират, когато са управлявани от умни хора, и затъват, когато са управлявани от глупаци.
Между редовете.сом
http://mejdu-redovete.com/%D1%87%D0%B8% ... %88%D0%BA/И още по темата: Ако си малко по-умен, ще разбереш колко си глупав.
https://nauka.offnews.bg/news/Skeptik_3 ... -r_42.html